• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ledai vasarą tampa bene populiariausias desertas, nuo kurio gausaus pasirinkimo parduotuvėje tiesiog raibsta akys. Viena šio deserto porcija didelės žalos jūsų kūno linijoms ir organizmui nepadarys, tačiau specialistai jais piktnaudžiauti nepataria. Kaip dažnai galima mėgautis ledais ir kokius rinktis sveikiausia, naujienų portalui tv3.lt papasakojo biomedicinos mokslų daktarė, LSU docentė ir mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė.  

Ledai vasarą tampa bene populiariausias desertas, nuo kurio gausaus pasirinkimo parduotuvėje tiesiog raibsta akys. Viena šio deserto porcija didelės žalos jūsų kūno linijoms ir organizmui nepadarys, tačiau specialistai jais piktnaudžiauti nepataria. Kaip dažnai galima mėgautis ledais ir kokius rinktis sveikiausia, naujienų portalui tv3.lt papasakojo biomedicinos mokslų daktarė, LSU docentė ir mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė.  

REKLAMA

Mitybos specialistė paaiškina, kad taip mėgstamas vasaros desertas yra gaminamas iš riebalų ir baltymų emulsijos, pridedant kitų sudedamųjų dalių ir medžiagų. Taip pat ledai gali būti gaminami iš vandens, cukraus ir kitų ingredientų bei medžiagų mišinio. 

Naudojami sveikatai nepalankūs priedai

Pasak S. Čapkauskienės, nieko blogo kartais pasimėgauti šiuo desertu, tačiau tai daryti reikėtų saikingai. Mitybos specialistės teigimu, neriebūs ar mažai cukraus turintys ledai gali atrodyti sveikesni, tačiau jie nebūtinai yra maistingesni ar net mažiau kaloringi nei kiti variantai. Be to, juose gali būti dirbtinių ingredientų.

REKLAMA
REKLAMA

Dаžniаusiаi ledų gаmyboje nаudojаmi maistiniai priedai tai stаbilizаtoriаi, emulsikliаi, tirštikliаi, kvаpiosios medžiаgos, dаžikliаi, konservаntаi, rūgštingumą reguliuojаnčios medžiаgos

REKLAMA

Daugelyje ledų yra tokių sudedamųjų dalių kaip dirbtinės kvapiosios medžiagos ir priedai. Kai kurie dirbtiniai ingredientai – ypatingai vartojami dažnai ir dideliais kiekiais – siejami su neigiamu poveikiu sveikatai“, – aiškina S. Čapkauskienė.  

Anot medicinos mokslų daktarės, tyrimais įrodyta, kad kai kurie dirbtiniai junginiai, esantys ledų ir kitų desertų sudėtyje, gali sukelti vėžį.

REKLAMA
REKLAMA

„JAV Maisto ir Vaistų administracija (FDA) neseniai uždraudė septynias dirbtines kvapiąsias medžiagas, įskaitant benzofenoną, nes, atlikti tyrimai su gyvūnais, parodė galimą jų sąsają su vėžiniais susirgimais“, – komentuoja S. Čapkauskienė.  

Pašnekovė atskleidžia, kad leduose galima rasti ir kitų sveikatai kenksmingų priedų, kurių reikėtų vengti: „Kai kuriuose perdirbtuose leduose naudojami dirbtiniai maistiniai dažikliai, tokie kaip eritrozinas ir indigokarminas. Nors šie dažikliai yra leidžiami, kai kurie tyrimai juos sieja su vaikų hiperaktyvumu ir elgesio sutrikimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Guaro derva, kuri naudojama maisto produktams tirštinti ir tekstūruoti, taip pat dažnai naudojama leduose. Paprastai ji laikoma saugia, tačiau yra užfiksuota tokių šalutinių poveikių kaip pilvo pūtimas, dujų kaupimasis ir mėšlungis.“

Grietininiai, vaisiniai, plombyriniai: paaiškino, kuo skiriasi ledų rūšys

Parduotuvių lentynose galima rasti gausybę ledų rūšių. Šios ledų rūšys skiriasi ne tik savo pavadinimais, bet ir sudėtimi bei maistingumu. Vieną ledų grupę sudaro vaisiniai ledai, šerbetas ir sorbetas.

REKLAMA

„Vaisiniai ledai yra be jokių riebalų, gali būti gaminami arba iš vaisių, kurių kiekis turi sudaryti ne mažiau kaip 20 proc., arba iš koncentruotų vaisių sulčių, kurios sudaro ne mažiau kaip 2,5 proc.

Šerbetаs gаminаmаs iš vаisių sulčių, pieno riebаlų ir sаusųjų pieno medžiаgų be riebаlų. Šių ledų riebumаs apie  24 proc.

Dar yra viena ledų rūšis  sorbetas. Tai suplaktos ir užšaldytos sultys. Vaisių kiekis tokio tipo leduose turi sudaryti ne mažiau kaip 25 proc.“, – sako S. Čapkauskienė. 

REKLAMA

Kita ledų grupė yra plombyriniai, grietininiai ir pieniški ledai. Jie, pasak mitybos specialistės, skiriasi savo riebumu:  „Plombyras tai patys riebiausi ledai, kuriuose pieno riebalų kiekis siekia apie 15 proc. Jis turi būti ne mažesnis nei 12 proc. ir gali siekti net 20 proc.

Grietininiai ledai – šiek tiek liesesni ir turintys mažiau pieno riebalų  - 8-11 proc. Pieniškų ledų riebumas dar mažesnis, siekia iki 7 proc. Dažniausiai nuo 0,5 iki 7,5 proc.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė priduria, kad iš visų šių rūšių geriausias pasirinkimas yra plombyriniai ledai, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį ir į kitas sudėtines dalis, taip pat ir cukraus kiekį. 

Patarė, kokius ledus rinktis 

Mitybos specialistės teigimu, perkant ledus, svarbu atidžiai skaityti maistingumo ir sudedamųjų dalių etiketes, palyginti, kiek cukraus yra viename ar kitame produkte. S. Čapkauskienė pataria rinktis ledus, kuriuose yra kuo mažiau sudedamųjų dalių. 

REKLAMA

Svarbu žinoti, kad didžiausią produkto dalį sudaranti sudedamoji dalis yra sąrašo viršuje. Norint išsirinkti kiek įmanoma sveikatai palankesnius ledus svarbu, kad jie daugiausiai būtų pagaminti iš tikrų ir natūralių ingredientų.

„Daugiausiai turėtų būti grietinėlės, pieno, kakavos pupelių, vanilės. Jei įmanoma, venkite smarkiai apdorotų ledų“, – pataria ji. 

REKLAMA

Mitybos specialistė sako pastebėjusi, kad rinkoje vis dažniau atsiranda vadinamųjų becukrių ledų (angl. „zero sugar“). Tačiau S. Čapkauskienė apie juos turi griežtą nuomonę: „Mačiau tokius prekyboje ir girdėjau, kokie jie skanūs. Tik vienas „bet“:  jei nėra cukraus, prieš pirkdami, patikrinkite, ar nėra sveikatai nepalankių saldiklių.“

Taip pat pašnekovė atkreipia dėmesį į šokoladu glaistytus ledus, kuriuose, anot jos, yra daugiau cukraus ir riebalų. Mėgstantiems tokius ledus, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Labai svarbu, koks tas šokoladas, koks kakavos kiekis jame, kokio jis riebumo. Daugelyje šokolado rūšių yra daug pridėtinio cukraus, didelis angliavandenių, riebalų ir, aišku, kalorijų kiekis.

Kuo mažiau kakavos turi šokoladas, tuo didesnis kiekis jame cukraus. Ledai su šokoladu yra skanūs, tačiau rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į sudėtį“, – sako moteris. 

Jeigu vis dėlto labai norisi atsigaivinti ar vietoj kito deserto leisti sau pasimėgauti leidais, S. Čapkauskienė rekomenduoja jų pasigaminti namuose. 

REKLAMA

„Ledus galima pasigaminti panaudojant ekologiškus ir natūralius produktus – vaisius, uogas ir augalinės kilmės pieną – kokosų ar migdolų“, – sako pašnekovė.

S. Čapkauskienė priduria, kad jeigu reikėtų išrinkti mažiausiai sveikatai žalingus ledus parduotuvių lentynose, ji rekomenduotų rinktis lietuvišką produkciją: „Lietuvoje gaminamuose leduose naudojama mažiau maisto priedų ir jie yra natūralesni.“

REKLAMA

Ledų negalima valgyti kasdien

Mitybos specialistės teigimu, vertinant, kaip dažnai galima valgyti ledus, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad juose yra nemažai cukraus. Nors, pasak S. Čapkauskienės, nėra nustatyta ledų paros normos, norint palaikyti gražias kūno linijas  ir rūpinantis savo sveikata, nereikėtų šiuo desertu mėgautis kasdien.  

„Ledai saldūs, juose tikrai nemažai cukraus. O kur dar baltieji miltai, augaliniai aliejai, maisto priedai, įeinantys į vaflinius ledų ragelius. Pabūsiu griežta šiuo klausimu.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir desertus bei saldumynus, pagamintus iš sveikesnių ir saugesnių produktų, rekomenduoju vartoti tik švenčių proga ir nedideliais kiekiais, taip pat ir su ledais. Nereikia jais piktnaudžiauti kasdien.

Juk reguliarus ledų valgymas didina svorio prieaugio tikimybę, taip pat gali padidinti širdies ligų riziką ir net neigiamai paveikti mūsų žarnyno mikrobiotą“, – tvirtina pašnekovė.  

Na tai tegul tikrina.,tegul uždraudžia,jei tai nesveika
Išsiplaki grietinėlės, prisidedi uogų, dedi į kamerą ir gaunasi patys skaniausi ledai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų