Doc. G. Stankūnavičius prognozėmis dalinasi socialiniame tinkle „Facebook“.
Pasak jo, liepos 10 d. vadinama septynių brolių miegančių diena. Remiantis tos dienos orais numatydavo ateinančios savaitės (7 dienų) arba beveik visos likusios vasaros (7 savaitės) orų pobūdį. Senovėje liepos 10 dienos išvakarėse žmonės dairydavosi į dangų ir spėliojo: ar rytoj lis ar švies saulė? Buvo tikima, kad kokie orai bus tą dieną, tokia bus ir tolesnė vasara: o tiksliau, artimiausios 7 dienos ar net 7 savaitės.
„Bet kaip pritaikyti tokią taisyklę, kai lyja ne visoje Lietuvoje, ar lietus pasirodo tik protarpiais, o vyrauja debesuoti su pragiedruliais ar net mažai debesuoti orai? Kiti šaltiniai teigia, kad taisyklė galioja tik kai šią dieną be perstojo lyja – tai lis dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites. Jei iš viso nelyja, tai po ilgesnio laiko gresia sausra“, – svarstė klimatologas.
Sekmadienį nuo ryto pajūryje vyravo trumpalaikis lietus, kuris vėliau nuslinko į pamarį ir dalį Žemaičių aukštumos, vietomis prilijo daugiau kaip 12 mm. Priešingai, rytinėje ir centrinėje Lietuvos dalyje debesuota su pragiedruliais, bet lyti nežada, nors kai kurie debesys jau yra pasiekę išsivysčiusių konvekcinių debesų (cumulus congestus – lot.) stadiją.
Gausesni krituliai sekmadienį apsiribojo vakarine Lietuvos dalimi, o kitur lietaus tikimybė buvo nedidelė arba lietus labai trumpalaikis.
„Taigi, kyla klausimas, kaip pasitelkus liepos 10 dienos orus patiems prognozuoti būsimus orus. Tokį kritulių netolygumą Lietuvos teritorijoje lemia lėtai slenkantis į pietryčius atmosferos frontas, kuris dar ir silpsta. O analizuojant didelio masto atmosferos srautus virš Europos matyti, kad virš Vidurio Europos ir Baltijos jūros oro srautai nukreipti iš šiaurės ir šiaurės vakarų į pietryčius, o virš Rytų Europos – iš pietų į šiaurę. Todėl ir orai tokie skirtingi vakarinėje ir rytinėje Lietuvos dalyse.
Stiprėjant pietiniam ciklonui virš Rytų Ukrainos ir Rusijos Juodžemio regiono Lietuvoje ims stiprėti šiaurės vakarų ir vakarų vėjas. Jeigu pirmadienio diena (bent jau rytiniuose ir centriniuose rajonuose) dar bus panaši orų pobūdžiu į šią dieną, tai antradienį pietinis ciklonas labai sustiprės ir pasieks rytinę Lietuvos dalį. Lietuvą iš pietryčių, po to iš šiaurės rytų pasieks dideli drėgmės kiekiai, todėl vietomis (greičiausiai Vidurio ir rytinėje Lietuvoje) sulauksime gausaus lietaus, kuris gali užtrukti visą antradienį. Dėl didelių šiam metų laikui horizontalių slėgio gradientų antradienį taip pat numatomas stiprus gūsingas šiaurės vakarų krypties vėjas, daugiausia pajūryje ir vakarinėje Lietuvos dalyje. Lietaus zonoje oro temperatūra sieks tik +13 – +16 °C, o kur ji dar nesieks, ar jau bus praėjusi – +16 – +21 °C. Trečiadienį ciklonas silps ir pildysis, lietus liausis, vėjas susilpnės, oro temperatūra šiek tiek pakils“, – prognozavo klimatologas.
Kada į Lietuvą sugrįš šiltesni orai?
Pasak G. Stankūnavičiaus, antroje savaitės pusėje vėl vyraus jūrinės kilmės oro masės nuo Atlanto, todėl šiluma bus „lietuviška“, o gausių kritulių tikimybė maža. Vietomis savaitgalį oras sušils iki +22 – +27 °C. Didesnė šiltesnių orų tikimybė yra tik paskutinį liepos dešimtadienį.
„Žvelgiant į birželio mėnesio orų raidą matosi tam tikrų panašumų su šio mėnesio orais: anticikloniniai su karščiais orai Vakarų ir Vidurio Europoje, vėsūs ir lietingi – Rytų Europoje. Ir panaši tendencija turėjo išsilaikyti iki mėnesio pabaigos. Tačiau užteko vieno gilaus ciklono atkeliavusio iš vakarų (transformavosi iš tropinės audros) ir ilgalaikės mėnesio prognozės birželį nepasitvirtino. Blokuojantis darinys virš Skandinavijos uždarė kelią vėsiam orui nuo Atlanto ir buvo palankus oro srautams į Pietryčių Baltijos regioną iš pietų ir pietvakarių“, – teigė klimatologas.
Vakarų Europoje – karščiai
Klimatologas turi ir svarbių žinių gyventojams, kurie planuoja artimiausiu metu keliauti į Vakarų Europą.
„Ateinančios savaitės pradžioje Vakarų Europoje vėl numatomi karščiai: Vakarų Prancūzijoje iki +37 °C, Pietryčių Anglijoje – +32 °C, o Viduržemio jūros regiono vakaruose dar karščiau, Ispanijoje – iki +40 °C, Šiaurės Italijoje ir Pietų Prancūzijoje iki +38 °C.
Antroje savaitės pusėje anticiklonui iš vakarų plečiantis link Vidurio Europos +40 °C ir aukštesnė oro temperatūra jau prognozuojama ne tik Vidurio Prancūzijoje ir Šiaurės Italijoje, bet ir Vengrijoje, Serbijoje ir kai kur kitur Balkanuose. Tai dar pagilins sausros pasekmes Šiaurės Italijoje, o kitur grės miškų ir krūmynų gaisrai.
Toks netolygus oro temperatūros anomalijų pasiskirstymas turėtų laikytis iki pat rugpjūčio pradžios, tačiau kritulių Lietuvoje paskutinį dešimtadienį prognozuojama mažiau. Aukštesnis už normalų atmosferos slėgis mūsų regione prognozuojamas ir pirmąjį rugpjūčio dešimtadienį“, – socialiniame tinkle „Facebook“ prognozuoja klimatologas.