Paprašytas paprognozuoti, kokio gyvenimo galima tikėtis ne tik artimiausiais mėnesiais, bet ir ateinantį šaltąjį sezoną, A. Dulkys teigė, kad laikas galvoti apie grįžimą į normalų gyvenimą.
„Kiek girdžiu, ką sako žmonės, kurie tą dalyką išmano, kurie mato giliau virusologijos pasaulį, yra prognozė, kad tokius žodžius kaip „karantinas“, „izoliacija“, „ekstremali situacija“, tikiuosi, kad rudenį mes jų neturėsime. Galbūt turėsime kažkokių papildomų rekomendacijų dėl saugaus atstumo laikymosi, kaukių, srautų valdymo.
Bet lygiai taip pat ir dabar, kai yra gripo atvejų organizacijoje, konkrečioje savivaldybėje, konkrečiame mieste, yra vietiniai karantinai, vietiniai sprendimai. Tai, manau, užteks tuo apsiriboti, toks mano matymas, nes turime tikrai labai aukštą imunizacijos procentą“, – kalbėjo jis po Vyriausybės posėdžio.
Jis pažymėjo, kad šiandien tikrai nėra informacijos, tyrimų, kurie rodytų, kad apsauga, kurią suteikia vakcinos ir persirgimas, tiek ryškiai keistųsi, kad atsirastų kažkokių papildomų rizikų.
„Lygiai taip pat šiandien nėra kažkokios informacijos kad pasirodė ar pasirodys nauja viruso atmaina, kuri mus turėtų išmušti iš vėžių. Tai yra tas metas, kai turime sugrįžti į normalų gyvenimą ir dabar mūsų pagrindinis tikslas – veikianti, pilnakraujė sveikatos apsaugos sistema su visomis kitomis paslaugomis, kurių labai reikia“, – akcentavo A. Dulkys.
Ministras konstatavo, kad vis dar yra gydymo įstaigų, kur suteikiamų paslaugų rodikliai vis dar per maži.
„Norime, kad pasibaigus ekstremaliai situacijai gydymo įstaigos kuo daugiau jėgų skirtų, ir skatinsime visų paslaugų sugrįžimą į įprastas apimtis, ypač reabilitacijos srityje ir kitur. Deja, yra tokių gydymo įstaigų, kur dėl pandemijos kai kurių paslaugų skaičiai sumažėjo ir iki 20, 30, 40 proc. buvusių iki pandemijos“, – atkreipė dėmesį jis.
4 skiepo nuo COVID-19 visuotinai nesiūlys
Paklaustas, kada, sekant Europos vaistų rekomendacijomis, bus priimti sprendimai dėl antrojo sustiprinamojo skiepo 80 metų ir vyresniems asmenims, ministras tikino, kad tai paaiškės artimiausiomis savaitėmis.
„Mūsų duomenimis, Lenkijoje, Latvijoje, Prancūzijoje, Kipre, Suomijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje jau yra priimti tam tikri tarpiniai sprendiniai, kurie varijuoja, bet daugmaž įtaiko Europos vaistų agentūros rekomendacijas.
Mes turime posėdžius su ekspertais, manau, kad tai kelių savaičių trukmės klausimas, kada mes suformuluosime irgi tam tikras rekomendacijas, kada galėtų būti skiriama ketvirta dozė. Bet tai neina kalba apie visuotinį skiepijimą“, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministras.
„Yra tokie raktiniai žodžiai kaip renginiai, maitinimas, kaukės, švietimas <...>, tai visiems dalykams bus rekomendacijos, noriu pabrėžti, kažkokie reikalavimai išnyksta – tokie dalykai kaip privalomos izoliacijos. Gyvenimas sugrįžta į rekomendacijas ir į tai, kaip mes elgiamės, ar tai būtų tuberkuliozė, ar gripas, ar kažkokie kiti dalykai“, – pokyčius komentavo A. Dulkys.