• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maždaug trečdalis suaugusiųjų britų turi aukštą kraujospūdį. Tačiau daugelis to nė nežino, nes liga, dar vadinama hipertenzija, retai pasireiškia simptomais. Štai kodėl ji vadinama „tyliuoju žudiku“.

Maždaug trečdalis suaugusiųjų britų turi aukštą kraujospūdį. Tačiau daugelis to nė nežino, nes liga, dar vadinama hipertenzija, retai pasireiškia simptomais. Štai kodėl ji vadinama „tyliuoju žudiku“.

REKLAMA

Vienintelis būdas sužinoti, ar sergate hipertenzija, yra pamatuoti kraujospūdį. Aukštas kraujospūdis apkrauna kraujagysles, širdį ir kitus organus. Jo negydant, gali padidėti rimtų problemų, tokių kaip insultas ir širdies priepuolis, rizika, teigia NHS.

Pandemijos metu NHS internetinėje svetainėje žmonės ieškojo informacijos apie Covid-19. Tačiau praėjusiais metais skaičiai parodė, kad informacijos apie aukštą kraujospūdį puslapis buvo peržiūrėtas daugiau nei 3,8 mln. kartų.

Vaistinių tinklo „Boots“ vyriausiasis vaistininkas Marcas Donovanas sako, kad ši liga yra ypač pavojinga, nes ji papildomai apkrauna kraujagysles, širdį ir kitus organus, tokius kaip smegenys, inkstai ir akys.

REKLAMA
REKLAMA

„Pakeitus gyvenimo būdą, pavyzdžiui, sveikai maitinantis, reguliariai mankštinantis ir atsisakius tabako, galima kraujospūdį sumažinti, tačiau kai kuriems žmonėms reikia vartoti ir vaistus“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Kas yra aukštas kraujospūdis?

Kraujospūdis yra kraujo slėgis į arterijų sieneles. Arterijos perneša kraują iš širdies į kitas kūno dalis. Kai kraujospūdis yra aukštas, tai reiškia, kad širdis turi dirbti stipriau, kad kraujas patektų į kūną, o tai gali sukelti rimtų problemų, rašo express.co.uk.

Kraujospūdis natūraliai kyla ir mažėja dienos bėgyje, bet jei jis nuolat aukštas, tai jau yra problema. Kai slėgis į arterijų sieneles yra per didelis, jos gali prarasti savo paslankumą ir sustandėti arba susiaurėti.

REKLAMA
REKLAMA

Tai leidžia susidaryti riebalų sankaupoms, kurios blokuoja arterijas, o tai savo ruožtu gali sukelti mirtinų pasekmių, įskaitant širdies priepuolį ir insultą.

 

Koks yra normalus kraujospūdis?

Kraujospūdį nusako du skirtingi skaičiai: pirmasis, vadinamas sistoliniu, matuoja slėgį arterijose, kai plaka širdis, o antrasis skaičius, vadinamas diastoliniu, matuoja slėgį arterijose, kai širdis ilsisi tarp dūžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jei rodmuo yra 120 sistolins ir 80 diastolinis, sakoma „120 ir 80“ arba rašoma „120/80 mmHg“.

Kraujospūdį galite sužinoti apsilankę pas šeimos gydytoją, tą taip pat galite padaryti vaistinėje.  Sveikų suaugusiųjų, vyresnių nei 40 metų, kraujospūdis turėtų būti tikrinamas bent kartą per penkerius metus, teigia NHS. Tačiau, turint rizikos veiksnių, tą rekėtų daryti kartą per metus.

Kraujospūdis matuojamas prietaisu, vadinamu sfigmomanometru. Ant rankos uždedama rankovė ir į ją pučiamas oras, kol nutrūksta kraujo cirkuliacija. Po to mažas vožtuvas lėtai išleidžia orą iš rankovės, galiausiai prietaiso ekrane parodomas kraujospūdžio rodmuo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų