Timas Spectoras, gydytojas, mokslininkas ir rašytojas, sukėlęs revoliuciją mikrobiomo tyrimų srityje, atkreipė dėmesį į nerimą keliantį ryšį tarp psichikos ir žarnyno sveikatos.
Viename iš laidos „Diary Of A CEO“ epizodų sveikatos ekspertas, dažnai matomas ITV laidoje „This Morning“, kalbėjo apie tai, kad žarnyno mikrobiomo pažinimas gali būti labai svarbus kovojant su depresija ir ligomis, rašo express.co.uk.
Tinklalaidėje T. Spectoras pasakojo jos vedėjui Stevenui Bartlettui, kad žarnyno mikrobus reikėtų laikyti atskiru organu, nes jie daro didelę įtaką imuninei sistemai, nuotaikai ir bendrai sveikatai.
Šie mikroskopiniai organizmai gamina tokias svarbias chemines medžiagas kaip serotoninas ir įtakoja mūsų reakciją į įvairias medžiagas, įskaitant maistą ir vaistus.
Gydytojas paaiškino termino „mikrobiomas“ reikšmę – tai žarnyno mikrobų, iš esmės mažyčių organizmų, gyvenančių mūsų žarnyne, visuma.
Jis taip pat pabrėžė didžiulę mikrobiomo svarbą, palygindamas jo bendrą svorį su žmogaus smegenų svoriu.
T. Spectoras kritikavo tradicinį požiūrį į maistą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama kalorijoms ir makroelementams bei vadino jį pasenusiu. Jis pabrėžė žarnyno sveikatos svarbą suprantant mitybą.
„Manymas, kad maistas tai tik kalorijos, makroelementai, riebalai, angliavandeniai ir baltymai, tik šie keturi dalykai, yra 100 metų senumo mentalitetas“, – sakė jis tinklalaidės klausytojams.
Pasak T. Spectoro, žarnyno mikrobai yra svarbūs nustatant polinkį į ligas, pavyzdžiui, vėžį, autoimunines ligas ir psichikos sveikatos problemas.
Jis citavo su identiškais dvyniais atliktą tyrimą, pabrėžiantį žarnyno mikrobų įvairovę ir reikšmę.
„Vienintelis dalykas, kurį man pavyko nustatyti per 30 metų, yra tai, kad identiški dvyniai tikrai turi skirtingus žarnyno mikrobus, – sakė gydytojas. – Tai paaiškina, kodėl vienas serga vėžiu, o kitas ne, kodėl vienas serga autoimunine liga arba vienas serga depresija, o kitas – yra laimingas žmogus.“
Pokalbyje su Stevenu Bartletu apie žarnyno mikrobiomo poveikį nuotaikai gydytojas atskleidė, kad žarnyno mikrobų gaminama cheminė medžiaga serotoninas yra labai svarbi palaikant neurocheminių medžiagų, saugančių nuo depresijos ir nerimo, pusiausvyrą.
„Tikrai žinome, kad depresija, nerimas yra glaudžiai susiję su žarnyno mikrobų kokybe, – sakė jis. – Viena iš cheminių medžiagų, kurias gamina mūsų mikrobai, yra serotoninas. Šis šiltas, draugiškas, meilus chemikalas, kuris veikia mūsų smegenis, yra raktas į dopaminą ir visa kita, kas vyksta mūsų galvoje.“
T. Spectoras įspėjo, kad šiuolaikinė mityba, kurioje dažnai gausu perdirbto maisto, prisideda prie prastos mikrobų sveikatos ir didina psichikos sveikatos sutrikimus.
Jis teigia, kad tinkama mityba ir žarnyno sveikatos stiprinimas gali būti veiksmingesnis pradinis depresijos gydymo žingsnis nei antidepresantai.
„Jei norite padėti depresija sergančiam žmogui, pirmiausia nereikia iš karto skirti jam antidepresantų“, – patikslino jis.
Norint sustiprinti žarnyno sveikatą, ekspertas pataria laikytis Viduržemio jūros stiliaus dietos ir reguliariai vartoti probiotikus.
Pasak T. Spectoro, jei ištirsime grupę depresija sergančių ar nerimą jaučiančių žmonių, praktiškai visų jų mikrobiomai bus pakitę ir jie gamins nenormalias chemines medžiagas. Keletas naujausių tyrimų rodo, kad, lyginant su tradiciniais vaistais nuo depresijos, probiotikai veikia taip pat gerai, jei skiriamas visas jų kursas.
O dar įspūdingiau yra tai, kad jei jie laikosi Viduržemio jūros regiono žarnynui palankios dietos, rezultatai būna dar geresni.
Ką reiškia Viduržemio jūros regiono dieta?
Klasikinei Viduržemio jūros regiono dietai būdinga tai, kad joje vartojama daug daržovių, vaisių, ankštinių augalų, grūdų ir grūdinių produktų, pavyzdžiui, pilno grūdo duonos, makaronų ir rudųjų ryžių.
Į šią dietą įeina subalansuotas žuvies, baltos mėsos ir kai kurių neriebių pieno produktų bei retkarčiais riešutų derinys. Raudonos mėsos ir saldumynų porcijos yra mažesnės.
Vietoj sočiųjų riebalų, tokių kaip sviestas, kiaulės taukai ar ghi, vartojami sveikesni nesotieji riebalai, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus. Britų širdies fondas pabrėžia Viduržemio jūros regiono dietos naudą, atkreipdamas dėmesį į tyrimus, rodančius, jog ši dieta gali sumažinti su širdies ligomis susijusių būklių, tokių kaip antrojo tipo diabetas, aukštas kraujospūdis ir padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, riziką.
Tyrimai rodo, kad šios dietos besilaikantys žmonės gyvena ilgiau ir nutukimas jiems negresia.
Kas yra probiotikai?
Šie naudingi gyvi mikroorganizmai, pavyzdžiui, bakterijos ir mielės, dažnai randami jogurtuose arba maisto papilduose ir vadinami „gerosiomis“ arba „draugiškomis“ bakterijomis.
Manoma, kad probiotikai padeda atkurti natūralią bakterijų pusiausvyrą žarnyne, ypač sutrikusią dėl ligos ar gydymo. JK Nacionalinė sveikatos tarnyba pritaria probiotikų vartojimui sergant tokiomis ligomis kaip dirgliosios žarnos sindromas (DŽS).
Fermentuotas maistas, kuriame gausu šių naudingų bakterijų, palengvina virškinimą ir pagerina žarnyno sveikatą. Tai jogurtas, kimči, rauginti kopūstai, marinuoti agurkai, kombuča, kietieji sūriai ir obuolių sidro actas.