Medikų sąjūdžio atstovai tikina, kad tokio sunkių pacientų srauto kaip dabar šalies priimamuose dar neteko regėti, ir esą dėl šios sveikatos krizės kaltas tik ministras Veryga, kurio nuolat kaitaliojami sprendimai ir rekomendacijos bendruomenėje sėja baimę ir pasimetimą.
„Aš negaliu už visą vyriausybę pasakyti, bet tam yra ruošiamasi. Jeigu situacija nepablogės“, – sako ministras Aurelijus Veryga.
Panašu, kad apie karantino pabaigą galiausiai prabilo ir pats Veryga. Dėl laisvės nuo suvaržymų jau birželio 16-ą dieną vyriausybė ketina apsispręsti kitą savaitę. Ir nors Sveikatos apsaugos ministerija planinių paslaugų teikimą atnaujinti leido jau nuo balandžio pabaigos, daugelis poliklinikų ir ligoninių pradėti dirbti neskuba.
Pusės metų dukrytę Miglę auginanti Eglė praėjusią savaitę kaip reikiant persigando. Pusės metų kūdikis, įgėlus bitei, pradėjo žaibiškai tinti.
„Lokaliai – įkandimo vieta, tai lūpos, smakras, skruosto dalis, išbėrė raudonom dėmėm, pati visa buvo raudona visa, skruostai ypatingai raudoni ir kadangi iki ligoninės yra tik dvi minutės kelio, tiesiog šokau į mašiną ir išvažiavau“, – pasakoja dviejų vaikų mama Eglė Gabrielė.
Moteriai slaugė paaiškino, kad Varėnos ligoninė vaikų karantino metu negydo. Skyrių pandemijos metu reikėjo atlaisvinti pacientams, kurie karščiuoja. Eglei pasiūlė mėlstantį kūdikį su ištinusiu kaklu ir veidu gabenti į kitą ligoninę Alytuje, esančią už 50 kilometrų. Vietoj to moteris milžinišku greičiu nurūko į sau gerai žinomą privačią kliniką Vilniuje, kur medikas paskyrė alergiją malšinančių vaistų.
„Kodėl manęs nepriėmė? Varėnoje gyvena ne vienas vaikas, ne du ir ne trisdešimt. Kaip tų vaikų, gyvenančių Varėnoje, sveikata?“, – teigia E. Gabrielė.
O štai Varėnos ligoninės direktorius tikina, kad besiskundžianti moteris pas juos net nesilankė. Esą tik paskambino telefonu, išgirdusi netenkinančius atsakymus, nusviedė ragelį ir tiek.
„Iš principo pokalbis nutrūko, nes mano darbuotoja teigia, kad jei pokalbis nebūtų nutrūkęs, tai būtų išsiaiškinę ir galų gale pakvietę atvykti į mūsų skyrių“, – kalbėjo direktorius Algirdas Miklyčius.
Šiuo metu savo veiklos vis dar neatnaujino virš 30 procentų šalies gydymo įstaigų. Gydymo paslaugų pasigendančių Varėnoje yra ir daugiau: „Metų ir aštuonių mėnesių. Reikėjo siūt liežuvėlį ir sužinojom, kad Varėnos priėmime jokios pagalbos negausim. Į Alytų, o ten irgi gydytojų nėra, tai vežėm iki Žalgirio klinikos“.
Varėnos ligoninės administracija teisinasi – jie mielai atnaujintų planines operacijas ir pradėtų priiminėti ligonius, tačiau esą niekaip nesugeba atitikti visų Sveikatos ministerijos nurodytų saugumo reikalavimų. Ministras Veryga sako, kad taip gydymo įstaigos greičiausiai išsisukinėja ir bando paslėpti savo veltėdžiavimą, mat nesant ligonių pinigai joms vistiek skiriami pagal tai, kiek jų buvo pernai gegužę.
„Yra labai patogu gauti 1/12-ąją, apmokėjimą ir sakyti, kad sąlygos yra per griežtos, mes vieno ar kito dalyko nemokam ar negalim. Tikrai tai yra nebetinkamas pasiteisinimas, buvo laiko pasiruošt“, – sako A. Veryga.
Todėl gydymo įstaigos, kurios savo stacionarios veiklos neatnaujins iki birželio 8 dienos, finansavimo iš sveikatos apsaugos ministerijos nebegaus, bus mokama tik už atliktas apžiūras ir operacijas. Tokie Verygos pareiškimai kaip reikiant piktina „Medikų sąjūdžio“ atstovus.
„Nurodymai vieną dieną privalomi, kitą dieną rekomendaciniai ligonių administracijas įstumia į tokį nuolatinį chaosą, nesupratimą, ką gi daryti, kam gi ruoštis, visa tai virsta tuo, kad administracijos saugosi. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė. Dvi dienos ir ji prokuratūroj. Atsakykit, kuris gydymo įstaigos vadovas nori atsidurti prokuratūroje“, – pasakoja Medikų sąjūdžio atstovas Robertas Adomaitis.
Santaros klinikose dirbantis Medikų sąjūdžio atstovas griežtas – esą iš susidariusio pacientų srauto jau galima matyti, kad Lietuvos laukia milžiniška sveikatos krizė. Pasak jo – trims mėnesiams sustabdyti medikų darbą – iš ties kvailas sprendimas.
„Priėmimo skyriuose tokio užleistumo ligonių ir tokio srauto ligonių nėra buvę 10 metų. Vyriausiasis operacijų vadas atsistoja ir sako, jie gauna pinigus už dyką, o kokius sprendimus jis priėmė? Ne jis gerus priėmė. Algas ir premijas išsimokėjo“, – teigia R. Adomaitis.
Medikų sąjūdžio atstovai tikina, kad sunkiai medikams įkandamas darbas ciklais, griežtos rekomendacijos dirbti tik vienoje įstaigoje bei nuolat besikeičiantys nurodymai iš Sveikatos apsaugos ministerijos aptarnavimo kokybę šalies gydymo įstaigose artimiausiu metu tik blogins.