• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visoje Europos Sąjungoje, įskaitant ir Lietuvą, uždrausta maiste naudoti titano dioksidą, baltus maistinius dažus E171, kuriais dažniausiai puošiami saldumynai. Titano dioksidas didina riziką susirgti vėžiu, galimai geno toksiškas, pažeidžia žmogaus ląsteles.

Visoje Europos Sąjungoje, įskaitant ir Lietuvą, uždrausta maiste naudoti titano dioksidą, baltus maistinius dažus E171, kuriais dažniausiai puošiami saldumynai. Titano dioksidas didina riziką susirgti vėžiu, galimai geno toksiškas, pažeidžia žmogaus ląsteles.

REKLAMA

Tiesa, verslui Europos komisija davė dar pusę metų pokyčiams įgyvendinti, dėl to visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja gyventojus atidžiai skaityti maisto produktų etiketes.

Saldainių pakelyje randame titano dioksido E171, tai yra baltas maisto dažiklis. Anksčiau ši medžiaga buvo laikoma saugi, tačiau po naujausių tyrimų Europos Sąjunga nusprendė, kad E171 maiste būti negali.

Titano dioksido lengviausia surasti dalyje baltai dažytų maisto produktų. Ypač saldumynuose, baltuose jų papuošimuose, pavyzdžiui, pabarstukuose, kurie naudojami tortams, ledams, kitam maistui papuošti. E171 dažnas svečias ir saldainių kategorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes norime išgauti baltą spalvą. Pavyzdžiui, cukrinę masę nudažyti baltai. Taip pat jis yra plačiai naudojamas cukrinių pabarstukų, cukrinių figūrėlių gamyboje, kuriomis papuošiame savo konditerijos gaminius. Įvairūs maistiniai dažai, kurie turi blizgesio – sidabriniai dažai, auksiniai dažai“, – sako „Kepu greičiau“ direktorė Renata Jasiulionienė.

REKLAMA

Europos Komisija vasarį uždraudė titano dioksidą naudoti maiste. Mat, naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad tokie balti dažai gali didinti riziką susirgti vėžiu.

„Tai yra įtariamas kancerogenas, tai grupei priklauso, vėžį sukeliančioms medžiagos, o įtariamas reiškia, kad tas priežastinis ryšys tarp medžiagos ir vėžio išsivystymo yra nustatytas“, – komentuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro patarėja Regina Burbienė.

REKLAMA
REKLAMA

E171 gali būti ir genotoksiškas: pažeisti, pakeisti žmogaus ląsteles.

„Visokie pasireiškimai. Ties patys ir apsigimimai, ne vien plaučių pakenkimai vėžiniai, bet ir kitų kūno dalių vėžiniai susirgimai, kitų organų vėžiniai susirgimai, apsigimimai įvairūs, perdavimai kitoms kartoms“, – teigia R. Burbienė.

„Surinkti duomenys rodė, kad nepakanka įrodymų, kad būtų atmestos tokios rizikos, kaip geno toksiškumas, kuris yra susijęs su DNR galimais pakeitimais, dėl to buvo priimtas sprendimas, kad šis maisto priedas nebegali būti laikomas saugiu“, – sako maisto produktų inspektorė Vilma Pušinaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkoje E171 turinčių gaminių dar nemažai. Tačiau baltų, blizgančių maisto puošmenų, dažų turinčių titano dioksido palengva atsisakoma. Be šių dažų gaminiai jau nebe tokie balti kaip anksčiau. Jau nesaugiu laikomas E171 dings ne iš karto. Verslas turės dar pusmetį laiko prisitaikyti.

„Jis įsigalioja realiai nuo šių metų rugpjūčio 7-os dienos. Kodėl? Dėl to kad yra numatytas 6 mėnesių pereinamasis laikotarpis. Yra galimybė, kad per šitą laikotarpį, tie produktai su titano dioksidu galės būti tik išparduodami iki galiojimo laiko pabaigos“, – aiškina V. Pušinaitė.

REKLAMA

Įdomu, kad balti dažai su titano dioksidu gali galioti net ir penkmetį. Dėl to E171 papuoštų tortų bus galima rasti parduotuvėse dar ilgai. Maisto ir veterinarijos tarnyba pataria gyventojams parduotuvėse skaityti produktų etiketes.

„Vartotojas yra informuotas lygiai taip pačiai, kaip ir verslas. Vartotojas visada turi galimybę pasirinkti. Maisto ženklinimo etiketėse, jei sutiks pavadinimą titano dioksidas arba maisto priedo numerį E171, tai jis jau žinos, kad yra rizika“, – kalba V. Pušinaitė.

REKLAMA

„Geriau vengti tų produktų įsigyti naujai. Ką turim, sunaudokim, ir pagalvokim, kad nebereikia rinktis tų gaminių“, – tikina R. Burbienė.

Titano dioksidas naudojamas ne tik maisto pramonėje. Juo dažoma ir kosmetika. Titano dioksidas taip pat veiksmingai apsaugo nuo kenksmingų saulės spindulių. Šiuo metu kosmetikos pramonėje jis naudojamas su tam tikrais apribojimais, tačiau tuo pat metu vyksta diskusijos dėl visiško šios medžiagos atsisakymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kosmetikos pramonė yra įpareigota iki šių metu gegužės mėnesio surinkti visą dosjė, visą informaciją, atlikti analizę, kur kokiuose gaminiuose yra naudojamas titano dioksidas ir tik tas elementarusis kancerogeninis efektas, bet ir geno toksinis mechanizmas“, – teigia R. Burbienė.

Panašios diskusijos vyksta ir vaistų rinkoje. Europos komisija dėl titano dioksido medikamentuose išvadas turėtų pateikti per 3-ejus metus. Vaistams E171 suteikia ne tik spalvą, bet ir užtikriną veikliųjų medžiagų stabilumą, atsparumą saulės spinduliams, gerina vaisto įsisavinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų