Labdaros organizacija konkrečiai pareiškė: „Valgant perdirbtą ir raudoną mėsą gali padidėti žarnyno vėžio rizika. Tikėtina, kad yra ryšys tarp raudonos ir perdirbtos mėsos ir žarnyno vėžio“.
Perdirbta mėsa yra dešros, šoninė, kumpis, saliamis ir paštetai – visa tai pagaminta rūkant, sūdant ar mirkant sūryme, rašo express.co.uk.
Jautiena, ėriena, kiauliena
Raudona mėsa ‒ jautiena, ėriena ir kiauliena ‒ gali prisidėti prie žarnyno vėžio vystymosi. Labdaros organizacija paaiškino, kad 13% žarnyno vėžio atvejų yra susiję su perdirbtos ir raudonos mėsos valgymu.
Kiti pavyzdžiai ‒ kepti vištienos gabalėliai (chicken nuggets) ir mėsos konservai.
Keiskite raudoną mėsą į vištieną ir žuvį
Žarnyno vėžys yra viena iš labiausiai paplitusių vėžio formų Jungtinėje Karalystėje, kasdien (nuo 2016 iki 2018) užregistruojama beveik 120 naujų atvejų.
„Cancer Research UK“ pareiškė: „Galite pradėti keisti raudoną mėsą į vištieną ar žuvį. Arba vietoj mėsos patiekaluose naudokite pupeles ir ankštinius augalus“. Vienas apsauginis mitybos pasirinkimas nuo žarnyno vėžio yra daug skaidulų turintis maistas. Paprasti mitybos pokyčiai, kurie didina skaidulų maiste kiekį, yra šie:
- rinkitės ruduosius ryžius, makaronus ar duoną;
- užkandžiaukite ne traškučiais, o nekaloringais spragėsiais;
- rinkitės pilno grūdo pusryčių dribsnius;
- valgykite daugiau vaisių ir daržovių, turinčių daug skaidulų, pavyzdžiui, žirnių ir aviečių.
Be mitybos, yra ir kitų rizikos apsauginių veiksnių nuo žarnyno vėžio. Pavyzdžiui, nutukimas laikomas mirtino naviko, išsivystančio žarnyne, rizikos veiksniu.
Didesnė rizika kovojantiems su nutukimu arba antsvoriu
Vienuolika iš 100 žarnyno vėžio atvejų buvo siejami su nutukimu arba antsvoriu. Taigi būtų logiška, kad sveiko svorio palaikymas yra apsauginis veiksnys. Kiti du žarnyno vėžio rizikos veiksniai yra tabako rūkymas ir alkoholio vartojimas.
Maždaug septyni iš 100 žarnyno vėžio atvejų yra susiję su rūkymu, tačiau ši rizika didėja, didėjant kasdien surūkomų cigarečių skaičiui. Kalbant apie alkoholio vartojimą, maždaug šeši iš 100 žarnyno vėžio atvejų yra susiję su šiuo gyvenimo būdu.
„Vieno ar kelių rizikos veiksnių buvimas nereiškia, kad tikrai susirgsite žarnyno vėžiu.
Kalbant apie apsauginius veiksnius, be daug skaidulų turinčios dietos, svarbiausia yra mankšta. Yra svarių įrodymų, rodančių, kad fiziškai aktyvesni žmonės turi mažesnę žarnyno vėžio riziką“, – teigia „Cancer Research UK“.
NHS rekomenduoja mankštintis bent 150 minučių kiekvieną savaitę. Pratimai mažina ne tik vėžio riziką, bet ir kraujospūdį bei cholesterolio kiekį.