Kėdainių rajone Skinderiškio dendrologinio parko prižiūrėtojas miškininkas Juozas Masionis pastarosiomis dienomis neatsigina lankytojų skambučių. Mat pats metas kada turi žydėti gražuolės magnolijos. O jų šiame unikaliame parke pasodinta net tūkstantis medelių. Dėl šiemet šalto pavasario pasakiško grožio žiedai dar tik skleidžiasi.
„Jau šiandien gal apie 10 skambučių, ar žydi magnolijos. Žmonės domisi ta gamta, gal juos ir korona paveikė ir kovidas, kad užsidarę namuose nori kažkur į išvykas išeiti, pasivaikščioti. O čia, prašom, vaikščiokit visą dieną, naktį“, – sako dendrologinio parko prižiūrėtojas Juozas Masionis.
Bet žiedais aplipę medžių šakos jau ir dabar iš tolo švyti baltai. Žiedams išsiskleisti visu grožiu trūksta vos kelių saulėtesnių dienų.
„Magnolijos pradeda žydėti nuo balandžio 20 d. Kadangi šįmet vėluoja tas pavasaris, šaltokas ir žiedai net apšalę buvo, ir sniego, ir šalnų, tai net žiedlapiai apšalę“, – pasakoja J. Masionis.
Magnolijų žydėjimas įspūdingas ne tik dėl didelių žiedų, įdomiausia, kad žydi nepradėjus sprogti lapams. Gal todėl žiedais aplipęs medis žavi ne vieną gamtos mylėtoją. Nors magnolijų yra pačių įvairiausių, bet ne visos Lietuvoje žiemoja. Pasak miškininko Juozo mūsų klimato sąlygas geriausiai pakelia japoninė ir žvaigždėtoji magnolija.
„Įvairiausių yra, pavyzdžiui, agurkinė magnolija, kuri Amerikoj auga, mėlynas arba žalsvas žiedelis gali būti. Magnolijų priskaičiuojama apie 150 rūšys. Japoninė ir tos žvaigždinės pas mus geriausiai mūsų klimato sąlygom tinka, didelės priežiūros nereikalauja“, – teigia J. Masionis.
Bet atvykusiems pasigėrėti gamta verta pasidairyti ir į kitus žydinčius medžius. Rausvus žiedelius ant kalniuko jau sukrovė abrikosai. Mažai kas atkreipia dėmesį, kad šiuo metu žydi ir spyglius metantis maumedis. Šis parkas vienas turtingiausių ir klevų kolekcija kur auga net 70 jų rūšių.
O retų augalų kolekcininkas panevėžietis gėlininkas Algirdas Gražys savo kieme taip pat džiaugiasi pirmaisiais magnolijų žiedais. Jai nužydėjus, gegužę šalia prasiskleis dramblio kaulo spalvos didžiažiedė magnolija.
„Va, taip kas antri treti metai, o šiemet ypatingai, pažiūrėkit, kiek bus dar žiedų. Labai skaniai kvepia“, – kalbėjo gėlininkas Algirdas Gražys.
Vyro sode pražydo ir nuostabiosios kanadinės sangvinarijos. Dėl jų iš proto eina kaimynai latviai, botanikai prieš karantiną jas pirko šimtais.
„Kaip pas mus žibutės, taip ten miškuose kanadinės sangvinarijos žydi. Išvien, bet jos tuščiavidurės, žiedai kaip mūsų plukių išdygsta. Kaip vandens lelijos, žiedai dideli – 5 centimetrų – čia, žinokit, žemės nesimato, kai pražysta. Daug iš manęs pirkę latviai, bet kai karantinas“, – sako A. Gražys.
Akinamo baltumo žiedų jūra akis džiugina net nepakėlus akių nuo žemės.