Jei Vyriausybė neduos pinigų, ūkininkai vis garsiau grasina mitinguoti prie Seimo ir blokuoti Vilniaus kelius traktoriais.
Pieno supirkimo kainomis nepatenkinti ūkininkai, pasipiktinę Vyriausybės abejingumu, nusprendė po Vyriausybės langais pastatyti plastikinę karvę, nebesumodami, kaip dar atkreipti premjerės Ingridos Šimonytės dėmesį į savo bėdas.
„Paliksim Ingridai, gal pradės šerti, gal supras, kad gyvūnėlius irgi reikia maitinti“, – sako ūkininkas Rimantas Šerlinskas.
Ūkininkai jau antrą mėnesį prašo susitikimo su Šimonyte, teigdami, kad ministras Kęstutis Navickas jiems padėti nepajėgus. Skųsdamiesi nuo rudens per pusę smukusiomis žaliavinio pieno supirkimo kainomis, ūkininkai reikalauja iš Vyriausybės 40 mln. eurų jiems pastarąjį pusmetį patirtiems nuostoliams kompensuoti.
„Pieno krizė įsismarkauja pieno ūkiuose, situacija yra labai prasta, nėra sprendžiama, ministerija labai pasyvi“, – tvirtina ūkininkas Audrius Vanagas.
„Norime būti pagaliau išgirsti ir priimti Ministrės Pirmininkės. Rašėme raštus, kvietėme, prašėme susitikimo, bet jokios informacijos, žinių nėra“, – kalba ūkininkė Regina Bernatonienė.
„Įsikibę į blogas kainas, situacija bloga, vis prastyn, nieko nematome, streikuojame, bet vilties, šviesos tunelio gale nematome. Tik tamsa kol kas ir nežinome, kokia ateitis“, – sako R. Šerlinskas.
Ūkininkai sako, kad geriausia būtų reikalaujamus milijonus paimti ne iš valstybės biudžeto, bet iš perdirbėjų ir prekybininkų, kurie su ūkininkais esą per mažai dalijasi savo pelnais. Tačiau verslininkai į tokias kalbas nesileidžia.
„Krizines situacijų nesukuria perdirbėjai ar prekybininkai, sukuria rinka. Kritus vartojimui dėl energetikos kainų Europoje, krito žiauriai kainos nuo spalio“, – teigia „Pieno centro“ vadovas Egidijus Simonis.
Dešimčiai piketuotojų išsirikiavus po Vyriausybės langais su pieno stiklainiais ir dekoratyvinėmis karvėmis, eidamas į Vyriausybės posėdį prie jų priėjo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Ministrą piketuotojai iškart apipylė kritikos lavina:
„Aš, ministre, neturiu garbės, neduosiu jums rankos, man jūs nepatinkate.“
„Taip nesidaro, užtenka išsidirbinėti.“
„Nežinau, ką daryti, pradėtas darbas, nebaigtas, nėra iš ko daryti.“
Pabuvęs su piketuotojais, ministras pažadėjo jų reikalavimus perduoti premjerei. Tačiau pačiai Šimonytei su ūkininkais, anot ministro, susitikti esą nėra reikalo.
„Premjerė gauna informaciją iš manęs. Klausimas, kas yra naujo reikalavimuose, aš juos perteiksiu, nematau, dėl ko reikalinga premjerė šitame etape“, – teigia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Ministras tvirtina, kad Vyriausybė nesirengia ūkininkams tiesiog dalinti pinigų.
„Jei reikalaujama dotacijos, tai mūsų pozicija – ji turi eiti lygiagrečiai su struktūriniais pokyčiais, kooperacija – vienas iš jų“, – sako K. Navickas.
Tokie ministro žodžiai ūkininkų neguodžia, tad jie grasina naujais mitingais prie Seimo ir kelių blokadomis: „Pasikeis keliuose situacija, važiuosim vėl su traktoriais. Stabdysim Vilnių šį kartą, ne rajonus, bet Vilnių.“