Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Buvo laikai, kai ministras ar ministrė neatsargiai lepteldavo kokį neapgalvotą sakinį, ar įsėsdavo paskraidyti ne į tą lėktuvą ir tai jau būdavo ministravimo pabaiga. Tačiau į valdžią atėjus konservatoriams, šie paskelbė, kad atėjo kiti laikai – aukštos moralės ir skaidrios politikos. O ministrai – nepajudinami ir jei kas į juos kėsinasi, tai anot Ingridos Šimonytės ir Gabrieliaus Landsbergio, nori paaukoti ant sakralinio laužo.
Buvę ministrai ir kiti iš aukštų postų savo ir ne savo noru pasitraukę politikai prisimena, kaip juos lesė už kiekvieną mažesnį paklydimą ar veiksmą. Vidaus reikalų ministerijai prie Kubiliaus vadovavęs Raimundas Palaitis iš posto buvo priverstas išeiti, kai kilo skandalas jam atleidus FNTT vadovą Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą už neva nutekintą informaciją apie „Snoro“ banką.
„Pasielgiau taip, kaip man atrodo ir tuometinei prezidentei lygiai taip pat atrodė, tik konservatoriams kitaip atrodė. Kad negriūtų Vyriausybė, aš atsistatydinau“, – sakė buvęs ministras.
Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėje ūkio ministrės pareigas ėjusi Birutė Vėsaitė skrido į Kazachstaną su, kaip paaiškėjo, vienos privačios kompanijos apmokėtu lėktuvu, nors pati ministrė susimokėjo už vietą lėktuve. Iš Kazachstano parskridusi B. Vėsaitė kaip mat skrido lauk ir iš ministrės kėdės.
„Vėsaitės istorijoje paskraidymas buvo kaip ir lašas. Ministrė nelabai skyrė, kuriai ministerijai vadovauja“, – per dantį buvusią ministrę traukė Saulius Skvernelis.
Pakakdavo kritiško straipsnio
Vėliau etikos sargai paskelbė, kad B. Vėsaitė įstatymų nepažeidė. Tačiau anais laikais net kaltam nereikėjo būti, kad netektum posto – pakako mesto šešėlio.
„Gedimino Vagnoriaus Vyriausybėje užtekdavo vieno kritiško laikraščio straipsnio, kad, tarkime, finansų ministras, kuris pirmasis atsistatydino, buvo įtartas neskaidria veikla ir iš karto jo neliko“, – prisiminė žurnalistas Edmundas Jakilaitis.
„Šiuo metu ministrai stengiasi išlaikyti kėdę mirk gyvenk. Jei palygintume su ankstesnėmis Vyriausybėmis, anksčiau vien pasakymas arba abejonės iškėlimas, prezidento kritika būdavo priimama rimtai“, – antrino tv3.lt politikos apžvalgininkė Eglė Samoškaitė.
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė jos pačios partiečių socialdemokratų buvo priversta palikti postą, kai prisipažino kažkada dar neatmenamais laikais davusi gydytojui šimto litų kyšį. Vytenis Andriukaitis su Vytautu Kvietkausku ir Arvydu Vidžiūnu patys paliko Seimą, įtarus, kad jie paėmė kyšius iš Rubikono.
„Kiek ašarų išliejo žmona, vaikai, kokią dramą turėjom šeimoj, kokią dramą... Siaubas!“, – už galvos griebėsi V. Andriukaitis.
Politikas kuo ramiausiai galėjo likti parlamentaru, nes Seimas atsisakė naikinti jo ir kolegų neliečiamybę, bet nepanoro likti su kyšininko dėme.
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas turėjo trauktis paaiškėjus, kad jo mama naudojosi svetima žeme be dokumentų.
„Jis visai ne prie ko buvo. Kažkas žemę be sutarimo perarė, aparė ir sprendimai buvo tokie, kad su prezidente tuo metu diskutuodami supratom, kad gal kaltės nėra tiek daug. Bet susidaro situacija, kad kalbėsime ne apie darbus, o apie šešėlius, kurie yra“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Tačiau buvęs premjeras kaip įmanydamas saugojo ir stojo mūru už į kotletukų istoriją patekusį susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių, kurio palaiminimu prie Skvernelio namų buvo išasfaltuotas keliukas.
„Stengiausi ginti mirtinai, kiek įmanoma tuos ministrus, kurie buvo profesionalūs“, – teigė S. Skvernelis.
Už įmonių pinigus Baltarusijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose valgyti pietūs ir vakarienės J. Narkevičiui dar ilgai atsirūgo. Jį spaudė atsistatydinti ir prezidentas, ir konservatoriai.
„Nepasidaviau, nes nemačiau tam pagrindo. Jeigu nesi kaltas, tai nereikia pasiduoti“, – kalbėjo buvęs susisiekimo ministras.
Atsistatydino spaudžiami konservatorių
Konservatorių spaudimu eiti lauk iš sveikatos apsaugos ministro kėdės skundėsi ir Algis Čaplikas. Jis iš ministerijos buvo išėstas, kai jo pavaduotojas Artūras Skikas buvo sulaikytas su 20 tūkstančių eurų kyšiu. Didžiaisiais moralės sergėtojais dėjęsi konservatoriai vertė išeiti ir jau minėtą R. Palaitį, ir kitus politikus.
„Jie turi tokią tendenciją, kad visus koalicijos partnerius nuolat griaužia ir valgo“, – sakė R. Palaitis.
„Tėvynės sąjunga yra vienintelė politinė jėga, kuri labai mėgsta kitus moralizuoti. Mes geriau žinom ir mūsų standartai aukščiausi, kitus galim rūšiuot. Norisi palinkėti jiems: baikit sirgti šitom ligom“, – antrino V. Andriukaitis.
Kitus nuolat iš aukšto moralizuojantys konservatoriai patys ne be dėmės. Štai dabartinis energetikos ministras Dainius Kreivys prieš 12 metų buvo priverstas atsistatydinti, nes jis skyrė europinius pinigus mokykloms, kurias remontuoti turėjo ir jo mamos įmonė.
Kreivio neišsaugoję konservatoriai sėkmingai apgynė mailiaus byloje įklimpusį žemės ūkio ministrą Kazį Starkevičių. Dėl su ministru susijusios istorijos, kurioje 7 fiktyvios įmonės siekė pasisavinti per 22 milijonus litų, buvęs premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius ėjo aiškintis net į FNTT.
„Buvo daugybė įvairiausių skandalų šalies politikoj, ta moralė po truputėlį devalvavo, devalvavo ir dabar turime tai, ką turime“, – sakė E. Jakilaitis.
Ir šioje Vyriausybėje yra susimovusių ministrų – Gabrielius Landsbergis ir Marius Skuodis.
„Užsienio reikalų ministerija tiesiogiai atsakinga už sankcijų įgyvendinimą neatliko tinkamai savo darbo, susisiekimo ministerija taip pat ir kalčiausi liko Lietuvos geležinkeliai, kurie turėjo atlikti techninį veiksmą, bet ne vykdyti politiką – kalbėjo žurnalistas.
Galiausiai kilus čekiukų skandalui konservatoriai tol dangstė prisidirbusius ministrus, kol įtampos neatlaikę nusprendė sugriauti visą Vyriausybę.
„Mokant moralės kitus, pirmiausia reikia pasižiūrėti į save. Kartelė tikrai nėra per aukšta nesisavinti mokesčių mokėtojų pinigų, o gautas išlaidas pagrįsti. Tai yra higieninis minimumas, taip tiesiog turi vykti. Ir jeigu kažkam tai atrodo per aukšta kartelė, tai kokie gali būti komentarai – tiesiog apgailėtina“, – sakė E. Jakilaitis.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.