Registrų centras gyventojus ramina – netrukus pasą jie galės gauti ir „Sodroje" ar vaistinėse. Kol vieni galimybių pasą bando atsispasudinti, nesiskiepiję sukčiauja ir bando jį gauti apgaule. Policija gauna vis daugiau pranešimų apie jį perkančius ar parduodančius.
Kaune prie Registrų centro didžiulė eilė – pusšimtis senjorų suplūdo pasiimti galimybių paso. Garbingo amžiaus žmonės piktinasi, kad norint gauti popierėlį eilėse laukti jie pavargsta:
„Taigi, kai skiepijo galėjo kokį tinkamą popierių, kad nereikėtų vaikyti žmones. Žinot, čia pusiau pasityčiojimas.“
„Ilgokai, ilgokai, man kojas skauda, aš su kojomis sergu, tai tiesiog linksta kojos.“
„Nesąmonė gryna su tais pasais, ėjom į polikliniką skiepytis, išduotų ten ir viskas, o dabar eik, ypač garbingo amžiaus. Gryna nesąmonė.“
„Keblu, galėtų daug kur duoti tuos pasus, o ne tik čia.“
„Ką čia piktintis, jei čia visi ubagėliai stovi, kur neturi elektronikos.“
„Ar pasirinkimą turiu? Neturiu pasirinkimo, kad galėčiau, tai eičiau kitur.“
„Tai ką, turi atnešti kiekvienam? Karbauskis gal atneš?“
Milžiniška eilė driekiasi ir Alytaus rajono seniūnijoje – Simne. Žmonės jau nuo ryto laukia Registrų centro darbuotojų, kurie seniūnijos pastate nemokamai spausdina galimybių pasus. Tokį dokumentą gali gauti asmenys, kurie yra pilnai pasiskiepiję, persirgę koronavirusu ir turintys pakankamai antikūnų.
Nors Simne pasų dalybos oficialiai prasidėjo 11 valandą ryto, vietos gyventojai pradėjo rinktis jau apie 10 ir burtis į eilę:
„Atėjome žmonių, žmonių, kiek…Atėjome po 10 truputį ir atsisėdome gale laukti…galvoju, prieisiu, bet dar mano eilė ten toli.“
„Naudosiu – o ką aš žinau, ir parduotuvėje, ir autobuse.“
„Parduotuvėje, į Lenkiją pavažiuosiu, į Vokietiją.“
Tokio gyventojų anšlago nesitikėjo ir Simno seniūnas Vladas Čeponis: „Manau, kad dar suspės, sunku pasakyti, čia gyva eilė ir turbūt dar daugės tų žmonių.“
Registrų centro paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė gyventojus ramina, kad jau netrukus senjorams galimybių pasą bus galima išsiimti paprasčiau – „Sodros" skyriuje ar vaistinėje. Tiesa, pasak Vilytės, į seniūnijas galimybių paso atvyksta ne tik senjorai, bet ir jauni, darbingo amžiaus žmonės, kurie dokumentus galėtų atsispausdinti namuose.
„Orientavomės į senjorus, bet ateina ir vidurinės kartos atstovai ir jie atsiiminėja“, – teigia ji.
„O per kiek laiko padarysite? – Per dešimt minučių. Va, jūsų vardas, pavardė, gimimo metai…Taip atrodo galimybių pasas. Sakau, 40 eurų.“
Prekiauja padirbtais dokumentais
Kol vietos gyventojai stovi eilėje prie galimybių pasų, apsukruoliai nesnaudžia ir šiuos dokumentus klastoja. „Kas vyksta Kaune“ komanda užfiksavo, kaip prie Kauno kavinių ir barų asmenys prekiauja suklastotais galimybių pasais. Padirbtą dokumentą sukčiai siūlo įsigyti už 40 eurų. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nevynioja žodžių į vatą ir tokį žmonių elgesį vadina veltėdžiavimu.
„Kiekvienas klastojimas, kiekvienas išsisukinėjimas, kiekvienas sukčiavimas yra kažkuria prasme veltėdžiavimas ir ignoravimas visuomenės, visos visuomenės poreikių“, – kalba jis.
Kauno policija dėl galimybių paso klastojimo Laisvės alėjoje pradėjo aplinkybių patikslinimą, renkami duomenys. O raginimų klastoti galimybių pasus ar juos padirbti netrūksta ir internete, uždarose socialinėse grupėse plinta įvairūs siūlymai įsigyti klastotę.
„Turime dar vieną aplinkybių patikslinimą, Kauno rajono policijos komisariate, kadangi praėjusios savaitės pradžioje buvo sulaukta gyventojo pranešimo apie tai, jog viena Kauno rajono gyventoja uždarame kanale siūlo fiktyviai suveikti galimybių pasą“, – aiškina Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
O tam, kad suklastotu galimybių pasu asmuo negalėtų pasinaudoti, būtina ne tik nuskenuoti QR kodą, bet asmens paprašyti ir tapatybę patvirtinančio dokumento. Tiesa, prievolės tai daryti nėra, dėl to ne visi kavinių ir barų savininkai tą daro.
„Jeigu kyla įtarimų dėl asmens tikrumo galimybių paso, paprašyti asmens dokumento galima ir daug kas prašo ir manęs jau prašė, tai ta tvarka, man atrodo, veikia“, – tikina ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ir nors iki rugsėjo 13-osios laiko dar yra, verslai jau iš anksto ruošiasi šiai datai, kai daugybė paslaugų ir prekybos vietų visoje šalyje galės aptarnauti klientus tik su galimybių pasais. Saugos paslaugų įmonės „Ekskomisarų biuras“ vadovas Vytautas Labeckas jau kuris laikas papildomai ieško 150 darbuotojų, kurie pagelbėtų prekybos centrams tikrinti galimybių pasus.
„Priklauso nuo išdėstymo to paties prekybos centro ir tos parduotuvės. Tikriausiai užtektų vieno darbuotojo, kur vienas pagrindinis įėjimas, bet yra prekybos centrų, kur yra 3–5 įėjimai. Ten prie kiekvienų durų atsiras darbuotojas“, – priduria jis.
Nuo rugsėjo 13 dienos, Vyriausybės sprendimu, be galimybių paso bus galima lankytis tik būtinųjų prekių parduotuvėse, kurios turi atskirą įėjimą iš lauko ir jų prekybinis plotas neviršija 1500 kvadratinių metrų.