Keturi mėnesiai valdžioje daro savo. Pranyko plačios porinkiminės šypsenos ir euforija, nebematyti ir tokių kreipimųsi į tautą.
Sociologai pristato, kaip į Vyriausybės darbą reaguoja rinkėjai. Tendencijos valdančiųjų neturėtų džiuginti. „Spinter tyrimų“ Delfi užsakymu atlikta apklausa rodo, kad, jeigu vasarį Ingridos Šimonytės Vyriausybę palankiai vertino 45 procentai tautiečių, kovo mėnesį palaikymas jai smuko keturiais procentais – toks pokytis jau viršija paklaidos ribas, tad yra pakankamai rimtas.
Dar daugiau išaugo ir neigiamų nuomonių apie valdžią procentas. Jei vasarį blogai Vyriausybės darbą vertino 44 proc. žmonių, dabar – jau pusė visų apklaustųjų:
„Užtat ir krito, kad tarpusavy barasi, nesutaria.“
„Visi sprendimai labai delsiami, nėra sutarimo tarp jų.“
„Ir Šimonytė pasimetus, mūsų premjerė, Landsbergiukas gal kišas, tas ministras, bet kažko išsigandus. Dabar atsistatydint galvoja, kažkas ne taip. Skvernelio Vyriausybė geriau dirbo.“
„Pavojingiausias dalykas šitai Vyriausybei, aš taip suprantu ir jaučiu, yra tai, kad buvę jos rėmėjai pradeda galvoti, kad svarbiausia šios Vyriausybės persona – premjerė Šimonytė – nevaldo situacijos“, – sako apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
Tokie vertinimai atsiranda, nes valdžia ilgai delsė švelninti karantiną, normaliai nepaaiškino, kodėl iki šiol dirbti neleido prekybos centrams, lauko kavinėms. Be to, užsikrėtimų skaičiai vėl auga, dalies tautiečių valdžia niekaip neįtikina skiepytis, kiti labai nori, bet vakcinos negauna.
„Vakcinacija yra katastrofiškai stringanti, ypač komunikacijos prasme. Su „AstraZeneca“ buvo traukuliai, dabar vakar istorija su „Pfizer“. Ministrė pirmininkė su ekspertais geriau žino negu gamintojas, kada skiepyt. Tai žmones gąsdina“, – pasakoja politologas Bernaras Ivanovas.
Štai, ką sako gyventojai:
„Dėl karantino, kad švelnintų, be darbo sėdim. Aš barmenė esu, tos prastovos irgi kažkaip…“
„Matosi, pastangų yra, bet žmonės truputį pikti.“
„Stengiasi moteris, gerai dirba.“
„Žmonės nežino nei kaip dirbti. Numato viena, paskui pasirodo viskas kitaip.“
„Aišku, geriau negu Skvernelis.“
„Konkrečiai dirba, gerai dirba.“
„Vyriausybės vadovė nekontroliuoja ministrų, ministrai kalba priešingus dalykus negu vadovė. Pažadai neišpildomi, lūkesčiai nuviliami tą pačią dieną arba kitą“, – teigia B. Ivanovas.
Dažniausiai kol kas susikerta premjerės bei ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės nuomonės – ypač dėl verslo atlaisvinimų. Pastaruoju metu į paviršių lenda vis daugiau politikų pasakojimų apie įtampas koalicijoje – ne tik tarp partnerių, bet ir pačių konservatorių viduje. Tiesa, premjerė ir valdančiųjų partijų vadovai tai neigia.
„Diskusijų visada yra net šeimoje, tai ką jau kalbėti apie koaliciją. Tikrai tų diskusijų buvo, yra ir bus, bet, manau, kad nėra tokių diskusijų, kurios neleistų mums bendrai dirbti. Sprendimus, kaip matote, atrandame“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Deja, negaliu nieko pikantiško pasakyti, nes mūsų santykiai yra geri, darbingi“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Aš realių įtampų nematau, matau daug didesnę įtampą dėl besitęsiančio karantino, dėl augančio skaičiaus užsikrėtusiųjų“, – pasakoja konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
O pačios Šimonytės reitingas nuo darbo pradžios gruodį smuko jau dešimčia procentų – nuo 37 iki 27. Tiesa, žmonės vis dar ją mato kaip tinkamiausią politikę ministro pirmininko pareigoms. Visgi ir visuomenės nuotaikose, ir krentančiuose reitinguose ekspertai regi nieko gera valdžiai nebylojančią tendenciją.
„Gali dar guostis, kad jai dar sekasi neblogai kristi, krenta minkštai. Šitai valdžiai reikia ruoštis tolesniam kritimui. Neatmestina, kad žymiai spartesniam“, – teigia apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
Partijų reitingai pastarąjį mėnesį kito paklaidos ribose: valdančiųjų šiek tiek sumenko, opozicijos – procentu kilstelėjo.