Akivaizdu, kad lietaus buvo išsiilgę ne tik žmonės. Lietuje gaivinosi net naminiai paukščiai, juos nufilmavo Marius iš Troškūnų Anykščių rajone.
Kai kur lietaus pliūptelėjo kaip reikiant. Žmonės filmuoja, kaip patvino gatvė Alytuje. Būtent pietinę Lietuvos dalį krituliai atgaivino labiausiai.
Deja, šalia Alytaus pasidarbavo ir žaibas – uždegė šimtametį ąžuolą. Visgi, ar jau galima manyti, kad krituliai užtektinai pagirdė žemę ir išvijo sausrą?
„Jei turime mėnesio vidurkį – tai per 10 paskutinių mėnesio dienų iš 30, iškrito 70 mm kritulių“, – tikino klimatologas Donatas Valiukas.
Pasak klimatologo, savivaldybių, kurios jau paskelbė ekstremalią situaciją dėl sausros, toks kritulių kiekis tikrai neišgelbėjo.
„Jų dar nebuvo pakankamai, kad sausra pasibaigtų, nes prieš tai buvo ilgas laikotarpis be kritulių. Šilutės rajone, nors kritulių iškrito nemažai, kol kas – stichinė sausra“, – kalbėjo D. Valiukas.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus tvirtino, kad šie krituliai naudingi tik miestiečiams.
„Lietus daugiau naudos davė miestui, nes sugėrė dulkes. Tačiau ūkininkui tai naudos kol kas nedavė“, – sakė Arūnas Svitojus.
Pasak jo, dalis Aukštaitijos, Zarasai lietaus vis dar beveik nematė. Nusėdo upeliai, išseko vandens telkiniai. Sausrai išvyti reikėtų bent poros savaičių lietaus. Labiausiai esą nukentėjo galvininkystės, pieno sektoriai, vasarinės kultūros. Žemdirbiai valdžios tebeprašo ekstremalią situaciją skelbti visoje Lietuvoje, tačiau ši neskuba.
„Lyginant su praėjusiais metais, ūkininkai gali netekti 30 proc., kai kur net 50 proc. produkcijos, pajamų“, – įsitikinęs A. Svitojus.
Tačiau ko gamta savaitgalį nepašykštėjo – tai įspūdingų vaizdų. Tautiečiai socialinius tinklus užtvindė nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kuriuose užfiksavo gamtos šėlsmą – dangų užtemdžiusius kamuolinius debesis, besisvaidančius žaibais.
„Kai audra kyla, kamuoliniai lietaus debesys kyla į viršų, jų viršūnė gali pasiekti net keliolikos kilometrų aukštį. Tada gali iškristi kruša, formuotis škvalas, tokie pavojingi reiškiniai“, – pasakojo klimatologas D. Valiukas.
Dažnėjantys ekstremalūs reiškiniai – sausras keičiančios smarkios liūtys ir žalos pridarančios audros yra klimato pokyčių pasekmė. Pasak klimatologo, reikia nusiteikti, kad vasaromis tokį gamtos šėlsmą patirsime nuolatos. Būdingas jis bus ir artimiausioms dienoms.
„Skirtingos teritorijos skirtingą kiekį lietaus gaus, ką turėjome ir savaitgalį. Sausra taip greitai nepasibaigs, ta pavojinga atsitrauks greičiau, bet stichinė dar gali pasilaikyti. Jeigu savaitgalio scenarijus pasikartotų bent keletą dienų ir iškristų daug kritulių, situacija tikrai pagerėtų“, – sakė D. Valiukas.
Liūtys kai kur Lietuvą plauna ir šį vakarą. Rytoj ir poryt sinoptikai prognozuoja šiltus, tvankius ir perkūnijos lydimus orus.
Daugiau apie tai išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.