Kai kurie opozicijos atstovai ir energetikos ekspertai priekaištauja, kad nesuvaldanti chaoso energetikoje Vyriausybė klaidoms taisyti naudoja mokesčių mokėtojų pinigus.
„Prisiskambinti neįmanoma, nekelia niekas ragelio, taip vargstam“, – sako senjorė Aleksandra.
„Perlas energija“ klientė senjorė Aleksandra atskubėjo į „Ignitis“ skyrių Kaune. Nuo rugsėjo „Perlas energija“ nutraukia elektros tiekimą, tad baimindamasi likti be elektros moteris stoja į eilę aiškintis, ar nevertėtų pasirinkti kitą tiekėją.
„Aš nerimstu, man neramu, sakė reikės mokėti didelę sumą“, – kalba Aleksandra.
Ir kiti eilėje stovintys žmonės piktinasi painiava elektros sektoriuje:
„Ateinį į „Perlą“, susimokėti negali. Problema yra. Meta, kad kreiptis kažkur, nei per savitarną, nei čia.“
„Mes jau perėję, bet rugsėjo 1 reikėjo duoti duomenis, likutį. Kol prisiskambini, tai nuvažiuosi į Vilnių.“
„Nemoku internetu, užkliuvau, atvykau pasiaiškinti.“
„Bardakas tikras, trūksta žodžių, atvažiavome išsiaiškinti, nežinom kainos, nieko.“
Didelės kainos žmogų išmuša iš vėžių:
„Vyriausybė leido sukčiauti, sukčiauja dideliu mastu.“
Valstybinis energijos skirstymo operatorius ramina, kad visi kito tiekėjo iki šiol nepasirinkę „Perlas energija“ klientai, kurių yra apie 38 tūkst., neliks be elektros. Tačiau panašu, kad kitą mėnesį jie turės mokėti brangiau nei visuomeninė 24 ct už kilovatvalandę elektros kaina.
Dėl išbrangusios elektros Europos biržoje, kitą mėnesį garantinio tiekimo tarifas Lietuvoje didėja beveik 50 proc. iki 82 centų už kilovatvalandę. Didžiąją dalį šio pabrangimo vyriausybė nusprendė kompensuoti iš valstybės biudžeto, tačiau ne visą.
„Bus nustatyta su kompensacija 32,8 ct už kilovatvalandę, garantinio tiekimo kaina – 82 ct nuo rugsėjo, kompensacijos gylis gilus“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Palikti ant ledo „Perlo“ klientai, šiuo metu numatoma, kad per mėnesį reikėtų 4 mln. eurų. Konkrečią sumą bus galima įvertinti, kai bus žinoma, kiek žmonių pasirinko kitą nepriklausomą tiekėją“, – kalba finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Vyriausybė teisinasi pagal įstatymą galinti kompensuoti tik iki 60 proc. garantinio tiekimo kainos, tad kito tiekėjo nepasirinkusiems „Perlas energija“ klientams kitą mėnesį teks mokėti apie 26 su puse cento už kilovatvalandę – iki 3 centų daugiau nei visuomeninis tarifas. Toks tarifas gaunasi net ir pritaikius „Perlas energija“ pažadėtą 6 ct papildomą kompensaciją.
„Nepadarė pasirinkimo, liko garantiniame tiekime, 82 ct minus 60 proc, lieka 32,8 ct. Jei vartotojas turėjo 26 ct, 6 ct padengsime“, – sako „Perlas energija“ direktorius Vilius Juraitis.
Kito tiekėjo nepasirinkusiems „Perlas energija“ klientams valdantieji žada artimą 24 ct už kilovatvalandę tarifą ir nuo spalio iki gruodžio – pakeitę įstatymus žada padaryti visuomeninio tiekimo klientais.
„Sprendimas, kuris yra laikinas, skirtas tam laikui, kad žmonės pasirinktų kitą nepriklausomą tiekimą, kuriems yra privalu ir kurie nepriklauso trečiam liberalizavimo etapui, bet nespėjo to padaryti per šitą laikotarpį, per kurį „Perlas Energija“ dar veikia“, – aiškina Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O opozicija ir kai kurie energetikos ekspertai tokį valdančiųjų vykdomą elektros rinkos liberalizavimą deda į šuns dienas. Jie piktinasi, kad „Perlas energija“ klientai sulaukia kompensacijų, kurių negauna kiti vartotojai, o už jas turės sumokėti mokesčių mokėtojai, nors finansų ministrė ir užsimena, kad sieks biudžeto pinigus išsireikalauti iš „Perlas energijos“.
„Vyriausybė pripažįsta, kad ir jie kalti, mato, kad chaose nebuvo galima taip elgtis, bet Vyriausybė galėtų ne iš mokesčių mokėtojų kišenės paremti“, – teigia energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
„Taip negali būti, Vyriausybė pramiegojo vasarą, laiką, kai reikėjo priimti sprendimus, dabar improvizacijos pasekmės“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Nuo Naujųjų metų Vyriausybė ir vėl grasina tiekti brangią garantinę elektrą daugiau kaip 1 tūkst. kilovatvalandžių per metus suvartojantiems vartotojams ir toliau ragina iki Naujųjų metų pasirinkti nepriklausomą tiekėją, nors jų tarifai didėja kone kas savaitę.