• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose ūkininkas Manfredas Rudis pasidalino jautriu įrašu, kuriame pasakoja, kaip dėl nepalankių sąlygų kasdien supūva keli šimtai kilogramai braškių.

Socialiniuose tinkluose ūkininkas Manfredas Rudis pasidalino jautriu įrašu, kuriame pasakoja, kaip dėl nepalankių sąlygų kasdien supūva keli šimtai kilogramai braškių.

REKLAMA

Anot jauno ūkininko, to dar nėra buvę per 5 ūkininkavimo metus.

„Kiekvieną dieną skinant braškes turime išskinti ir supuvusias. Kiekvieną dieną apie 300–500 kg prastų, supuvusių, sugedusių uogų. Nuostolis didžiulis“, – pasakoja „Manfredo uogos“ ūkininkas.

Vyras teigia, jog tokie kiekiai uogų pūva dėl braškėms itin nepalankių oro sąlygų – sausros ir staigių liūčių, šokinėjančios oro temperatūros.

„Padariau prielaidą, kad buvusi sausra ir po jos didžiulė liūtis, tada kitą dieną didelis karštis iki +32 laipsnių, tada atvėsusios naktys iki +10–12 laipsnių padarė tinkamą terpę patogenams plisti“, – sako M. Rudis.

REKLAMA
REKLAMA

Vaizdo įraše ūkininkas rodo, kaip į traktorių krauna kibirus vartoti nebetinkančių braškių.

Tačiau M. Rudis nepraranda optimizmo bei motyvacijos. Vyras teigia, jog dėl patiriamų nuostolių rankų nenuleis.

REKLAMA

„Neprarandu vilties net ir išmetant tiek daug braškių, nenuleisiu rankų, bus pamokos išmoktos ir kitais metais bus geriau“, – tikina M. Rudis.

Visą vaizdo įrašą pamatykite straipsnio pradžioje.

Braškių kaina didesnė nei pernai: įvardijo priežastis

 

Lietuviškų braškių pirmuosius žiedus pakando šalnos, vėliau jas kepino sausra, o galiausiai kelias dienas trukęs lietus suplakė paskutines uogas, jos ėmė pūti, todėl derlius šiemet bus maždaug trečdaliu mažesnis nei pernai.  

REKLAMA
REKLAMA

Dėl sausros ūkiuose noko kartu ir ankstyvųjų, ir vėlyvųjų veislių braškės, todėl rinka jų prisipildė ir šiek tiek smuko kainos, pasiekusios praėjusių metų lygį – 3,5-5 eurus už kilogramą.  

Lietuvos uogų augintojų asociacijos pirmininkas Tautvydas Gurskas sako, kad dėl pavasario šalnų ūkiai neteko pirmųjų žiedų, iš kurių būna pačios didžiausios uogos.  

„Tas, kas turi tunelines priedangas, šiltnamius, apsisaugojo, bet tie, kurių braškynai laukuose, nedengtos, jiems buvo blogai. Kas turi laistymo sistemas, galėjo laistyti ir turėti gerą derlių, nes buvo pakankamai saulėtų ir šiltų dienų, bet tas, kas neturėjo laistymo sistemų, buvo bėda“, – teigė T. Gurskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, po atviru dangumi augintų braškių derliaus nuėmimas įpusėjo, o kai kur persirito „link pabaigtuvių“.

„Bet šiemet kaina nekrinta. Tie 5-5,5 euro stovi ir žemiau neturėtų kristi. Pernai, užpernai tokiu metu krisdavo iki 2,5-3 eurų“, – pridūrė Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas.

T. Gursko teigimu, šiemet nebus galimybės prisivirti pigių uogienių iš lietuviškų braškių.  

REKLAMA

Jam pritaria ir septynerius metus braškes auginantis kaunietis Audrius Jurevičius – ūkininko teigimu, mieste lietuviškų braškių rasti jau sunku: „Derliaus nėra, ūkininkai neturi uogų“. 

Apie 1,5 ha ūkio Kaune savininkas prognozuoja, kad dėl gamtinių sąlygų šiemet neteks apie 30-40 proc. derliaus, nes, pasak jo, šiemet „sukrito visos, kokios tik yra, gamtinės aplinkybės“ – šalnos, dideli temperatūrų skirtumai dieną ir naktį, sausra, tropinė birželio antroji pusė.  

REKLAMA

„Po liūčių vieną, apie 80 ha, lauką dėl puvinių ir antraknozės, kuri plinta dėl dušnumo, uždarėm nebaigę skinti, o tik įpusėję – uogos nebetenka prekinės išvaizdos, per dieną sugenda“, – tvirtino desertinių braškių augintojas.  

Dabar, sezonui perkopus į antrą pusę, A. Jurevičius parduoda uogas apie 20 proc. brangiau nei pernai – po 5-5,5 euro ir nemano, kad kaina kris. Pigiau – už 2,5-3 eurus galima prisikinti pačiam atvykus į laukus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5 ha braškyną prie Rudaminos Vilniaus rajone turintis Augustas Piliponis BNS teigė uogas pradėjęs skinti neseniai, nes visos lysvės yra po atviru dangumi.  

Pasak 2020 metais pirmą derlių nuskynusio „Uogų fermos" savininko, derlius šiemet bus apie 20 proc. mažesnis nei įprastai. 

„Jeigu piko metu praėjusiais metais ar užpernai iš lysvės rinkome aštuonias dėžes uogų, šiemet – maksimum šešias“, – BNS teigė jis. 

REKLAMA

Tačiau A. Piliponis pripažįsta, kad šių metų derlius gali būti pats didžiausias per pastaruosius trejus metus. Ūkininko teigimu, sausra plantacijai buvo naudinga: „Uogos buvo gražios ir sveikos, be jokių puvinių, bet kai nulijo ir porą dienų pabuvo drėgnesni orai, uogos pradėjo gesti“. 

Braškių augintojas pabrėžė, kad labiausiai juntamas sausros padarinys – nemažai ūkių vienu metu sunoko ir ankstyvųjų, ir vėlyvųjų veislių braškės. Tačiau, anot jo, kainos panašios, kaip praėjusiais metais.  

REKLAMA

„Rinka darosi užsipildžiusi. Tai turi įtakos ir kainai. Kainos pavažiavusios iki 3,5-4 eurų už kilogramą, o šalia graikiškos ar lenkiškos gali būti ir už 2,5 euro“, – teigė jis.   

„Rinka buvo užversta graikiškomis braškėmis, dabar jau lenkiškomis. Žmonės buvo pagavę inerciją jas pirkti, bet jau dairosi ir lietuviškų“, – pridūrė A. Piliponis.  

20 arų braškių plantaciją beveik 10 metų netoli Rumšiškių turinti Stefa Narbutaitienė BNS teigė šiemet uogomis neprekiaujanti, skinasi tik savo reikmėms – gamtinės ir rinkos sąlygos verčia atsisakyti braškių auginimo.  

„Neužderėjo derlius. Šiemet viskas nušalo. O kai pirmąsias prisirpusias uogas galima šiek tiek brangiau parduoti, jos neperkamos, nes graibstomos pigesnės graikiškos, lenkiškos. Jos atima iš mūsų pirmąjį derlių“, – BNS teigė S. Narbutaitienė.  

tv3.lt

Dievulis gobsuolius baudzia
Taip norejomas gauti daug pelno atsisuka .bet jei meti tai geriau atiduok zmonems
Tai tu ukininku [buožiu] ir draugas leninas nemylėjo , sakė reikia naikinti ir viska nemokamai atiduoti proletariatui .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų