Kol mes išpūtę akis žiūrime į naujus traktorius Vilniuje, palaikome arba smerkiame ūkininkus, dėl mokesčių keikiame visas valdžias, kuro ir kitos kainos gali pakilti į iki šiol neregėtas aukštumas. Jei Artimuosiuose Rytuose prasidės Jungtinių Amerikos Valstijų ir Irano karas, naftos tiekimas taps pasaulio problema numeris vienas.
Konfliktas gali prasidėti
„Manau, kad konfliktas gali rimčiausiai prasidėti, jei D. Trumpas bus išrinktas prezidentu. Evangelikams, kurie balsuoja už D. Trumpą, Izraelis yra svarbiausias, jo išlikimas bibliškai yra pirmoje vietoje“, – tikino Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.
Problema ta, jog visų teroristinių karinių islamo grupuočių rėmėjas – Iranas. O Iraną labai stipriai palaiko Rusija. Praėjusį gruodį Putinas Kremliuje susitiko su Irano prezidentu Ebrahimu Raisi ir kalbėjo tikrai ne apie ūkį ir bites. O apie dronus, balistinės raketas ir kitą karinį-techninį bendradarbiavimą. Rusijai labai naudingas gaisras Artimuosiuose Rytuose.
„Jie gi kartu dirba, Irano dronai žudo ukrainiečius kiekvieną dieną. Rusija padeda Iranui vystyti branduolinius ir visus kitus gebėjimus, kurie visus gąsdina“, – pridūrė Ž. Pavilionis.
Jungtinių Valstijų karas su Iranu atitrauktų Vašingtono dėmesį nuo Ukrainos ir tuo pačiu sukurtų idealias sąlygas prekybos rusiška nafta šuoliui. Turėkime omeny, kad Persijos įlankos vartais vadinamu Hormūzo sąsiauriu, esančiu prie Irano, gabenama iki 30 proc. viso pasaulio naftos. Sustojus prekybai, naftos kainų šuoliai neišvengiami, dėl ko trina rankomis teroristai Kremliuje.
„Tą puikiai supranta Niki Heili (respublikonų kandidatė JAV rinkimuose – tv3.lt), kuri tai kartoja, bet kol kas mes dirbam su D. Trumpo žmonėmis, kad jie tai suprastų“, – teigė Ž. Pavilionis.
Sulaukia pagalbos iš Rusijos
Iranas taip pat remia Jemene įsikūrusius šiitų sukilėlius husius, kurie apšaudo laivus Raudonojoje jūroje. Husiai teigia, kad išpuolius vykdo solidarizuodamiesi su palestiniečiais Hazos ruože. Tad karštieji taškai planetoje plečiasi ir reikia tik vieno degtuko, kad jie virstų liepsnojančiu karo laužu, prie kurio rankas šildysis Rusija.
„Trumpistai šiuo metu sako: kažkokie husiai, Izrealis, Ukraina, taigi čia mūsų interesų zona ir mus puola ginklais, mes tokie silpni, kad tie gyvuliai mus puola“, – teigė Ž. Pavilionis.
Jei iki šiol JAV ir Irano konfliktai bei susišaudymai vyko netiesiogiai, tai dabar kariniai veiksmai įgauna vis atviresnį pobūdį. Šią savaitę Jungtinės Valstijos prezidento Joe Bideno nurodymu smogė Irano remiamos sukarintos grupuotės „Kataib Hezbollah“ objektams Irake. Tai buvo atsakas į Irano remiamų sukarintų grupuočių eskaluojamus išpuolius prieš Amerikos kariškius ir civilius Irake bei Sirijoje.
Gali tapti branduoline valstybe
Tačiau Vašingtoną labiausiai siutina Teherano branduolinė programa. Tarptautinės atominės energijos agentūros duomenimis, Iranas paspartino prisodrinto urano gamybą beveik iki ginklams tinkamo lygio. Tai reiškia, kad Iranas gali tapti dar viena neprognozuojama branduoline valstybe.
„Iš esmės, Iranas ir Rusija savo veiksmais priartina pasaulį prie branduolinio konflikto. Iranas nepaiso jokių tarptautinių apribojimų, sodrina ką tik tai nori ir Rusija jam sąmoningai padeda, jie sudarė faktiškai neribotą partnerystę. Lieka klausimas, kokiu metu ir kur kas nors dramatiškesnio įvyks“, – dėstė Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas.
Nors prezidento Joe Bideno administracija paskutiniais prezidentavimo metais viešai stengiasi išvengti karo su Iranu, tačiau šalies kariškiai nuogąstauja, jog be Vašingtono įsikišimo karas Gazoje gali peraugti į platesnį regioninį konfliktą.
Jau svarstoma, ar Jungtinėms Valstijoms pavyktų pakartoti karinę operaciją „Audra dykumoje“, kurią vykdė beveik milijonas sąjungininkų, o aktyvūs kariniai veiksmai, prasidėję 1991 sausį, truko kiek daugiau nei mėnesį.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.