Pokalbis su naujuoju ministru – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Ką ketinate keisti šioje srityje? Aišku, jūs jau senbuvis tos komandos narys, bet gal kažką matot ir darysit kitaip?
Dalyvavau rengiant Vyriausybės programą, žinau, koks yra partijų susitarimas dėl švietimo ir mokslo, tai ta kryptis tikrai nesikeis. Paskutinius sprendimus, kurie buvo priimti, teko peržiūrėti – pavyzdžiui, dėl programų atnaujinimo – bet, kad kažkaip pasikeistų kryptis, ar atsukinėtume, kas buvo priimta, tai tikrai tokių planų nėra. Aišku, ateityje laukia nauji sprendimai, tai juos ir priimsime.
Dėl naujų mokymo programų – mokytojai nerimauja, nes rugsėjis artėja, o vadovėlių ir kažkokių aiškių gairių, kaip mokytojams mokyti mokinius nėra. Ką ketinate daryti?
Turėjome labai produktyvų susitikimą ir su mokyklų direktorių atstovais, ir su visų mokytojų dalykininkų atstovais, ir su mokinių atstovais, kurie padarė didelius namų darbus, apsiklausė bendruomenę, mokytojus, mokinius, mokyklų vadovus, įsivertino, koks yra pasirengimas, kokios yra nuotaikos.
Susitikime aptarėme galimybę atidėti ir tampa visiškai aišku, kad tarpinių patikrinimų atidėti negalime, nes tai yra integrali atnaujintų programų dalis. Jeigu norėtume atidėti, tai reikštų, kad turėtume vėl sukurti naują programą, kuri būtų neparuošta, neišdiskutuota, nes senosios nebėra. Nebėra egzaminų programos, kuri yra atskira nuo ugdymo programos. Dabar egzaminai, patikrinimai yra integrali programos dalis. Tai to mes negalime atidėti ir su tuo startuosime.
Bet jeigu nėra vadovėlių, ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mokytojas kiekvienai pamokai turi ruoštis iš galvos. Krūvis mokytojams ir taip didelis. Ar jie paveš papildomą krūvį, jei neturi net iš ko mokyti vaikus?
Mokytojai tikrai turi iš ko mokyti vaikus. Turime įsivertinti, kokio masto tai yra pasikeitimas programose. Priklausomai nuo dalyko, nuo klasės, gali būti, kad atsiranda viena ar dvi papildomos temos, kartais yra, kad temos susikeičia vietomis. Tad nėra taip, kad pradėsime mokyti kažko visiškai naujo, kas mokytojams patiems yra nežinoma ir nemokoma.
Programa buvo parengta jau keletą metų. Buvo tikimasi startuoti praėjusiais metais, bet buvo atidėta. Programa yra aiški, yra metodinės rekomendacijos, yra ugdymo planų pavyzdžiai. Naujų vadovėlių jau taip pat yra. 9 yra įkelti į duomenų bazes.
Iš kelių būtinų?
Dar iki vasaros pabaigos turėsime jau 30, rugsėjį dar 30. Ten, kur nebus vadovėlių, dirba metodininkai, ruošia ugdymo medžiagą, kurią turėtume turėti konkrečiai temai.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.