Rusai bando skleisti ir žinutes, kad Lietuvos kariai bus siunčiami kariauti į Ukrainą. Tiesa, analitikams pirštu baksnojant į dezinformacijos pavyzdžius, tampa akivaizdu, jog prie kai kurių iš jų stiprinimo, prisideda ir mūsų politikų kalbos.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Vilniaus NATO viršūnių susitikimas tapo istoriniu įvykiu Lietuvai. Sostinės centras kuriam laikui buvo tapęs kone saugiausia pasaulyje vieta, o Lietuvos vardas minėtas viso pasaulio žiniasklaidoje. Taip pat ir rusakalbėje. Kremliaus propagandistai pasiraitoję rankoves tomis dienomis platino vieną melą po kito.
„Praėjusiais metais buvo fiksuota daugiau negu 3,5 tūkstančių. Temos labiausiai buvo NATO, NATO-Rusijos būsimas, sakykime, karas. <...> Per NATO viršūnių susitikimą mes matėme vieną didžiausių srautų per visus metus“, – teigė Lietuvos kariuomenės analitikė Dominyka Daškevičiūtė.
Ir nors NATO susitikimas baigėsi jau seniai, melagienos platinamos ir toliau. Tiesa, jos dažnai palydi ir natūralias, pavyzdžiui, Lietuvos politikų diskusijas.
Tikslas – pakirsti pasitikėjimą NATO
Šiomis dienomis Lietuvoje kilo aštrios diskusijos, kai premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad Lenkijos įstatymai nenumato pareigos lenkų kariams ateiti į pagalbą Lietuvai, jeigu mes būtume užpulti.
„Yra labai aiškūs, teisiniai apribojimai ir, mano supratimu, tai yra problema, apie kurią reikia visais lygiais diskutuoti“, – sakė ministrė pirmininkė.
Būtent tokios premjerės kalbos turėjo itin nudžiuginti Kremliaus propagandistus. Mat jų pagrindinis tikslas – pakirsti žmonių pasitikėjimą NATO. Tokios ir panašios žinutės platinamos nuolat.
„NATO nepadės Lietuvai, reiškia, kad kvestionuoja 5-ojo straipsnio aktyvavimą, ir sako, kad įvykus Rusijos ir Lietuvos karui, NATO nepadės ir Lietuvos negins“, – aiškino D. Daškevičiūtė.
Propagandistai bando aiškinti, neva Lietuva karo atveju liks viena, leisti pinigus kariuomenės stiprinimui neapsimoka, nes to vis tiek nepakaks, o čia atvykstantys sąjungininkų kariai – tiesiog Lietuvos okupantai.
„Noriu pažymėti, kad baimė yra ginklas ir labai svarbu suprasti, kad šiuolaikinis karas nėra tik sausumoje važiuojantys tankai, ore skrendantys lėktuvai, arba jūroje plaukiantys laivai. Psichologinės, informacinės operacijos pasiekia mus“, – kalbėjo Strateginės komunikacijos departamento direktorius Giedrius Valintėlis.
Baimę sėja ir šalies politikai
O baimę žmonių galvose sėja ne tik Kremlius. Konservatorių lyderiai pastaruoju metu artėjant rinkimams kalba apie tai, kad tik laiko klausimas, kada Rusija užpuls Lietuvą.
Dėl to Lietuvos kariuomenė suskubo nuraminti žmones. Kariai sulaukia nemažai gyventojų skambučių su klausimais ar jau kyla karas ir ką daryti.
Pernai į vieną dezinformacijos operaciją įsitraukė net Putinas. Rusijoje pradėta skleisti informacija, kad bendra Lietuvos ir Lenkijos brigada bus siunčiama kariauti į Ukrainą.
„O visa informacinė operacija labai keistai baigėsi Putino pasakymu, kad būtent LitPolBrig bus siunčiamas į Ukrainą. Tai buvo liepos 21 diena, ties tuo viskas ir baigėsi. Labai keista“, – sakė D. Daškevičiūtė.
Kariuomenės analitikai sako, kad vis dar taikomasi ir į Lietuvos istoriją. Tiek bandoma ją iškraipyti, tiek ir juodinami Lietuvai nusipelnę žmonės. Bandoma pasėti abejones jų veikla, taip sukompromituojant, neva jie neverti pagarbos.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.