• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karvių augintojai ir melžėjai grasina išpjauti melžiamas karves, mat jų esą laikyti neapsimoka sumažėjus pieno supirkimo kainoms. Europoje pienas taip pat jau pinga.

Karvių augintojai ir melžėjai grasina išpjauti melžiamas karves, mat jų esą laikyti neapsimoka sumažėjus pieno supirkimo kainoms. Europoje pienas taip pat jau pinga.

REKLAMA

Lietuvos pirkėjai parduotuvių lentynose to nemato ir piktinasi išbrangusiais pieno produktais. Visgi pieno kainos jau nustojo kilti, o prie sienos remiami prekybininkai pripažįsta – jau teks piginti ir jo produktus.

„Nieko nėra, nei papildų, nieko, tik šienas. Neapsimoka dėti kukurūzų, nieko, per daug brangu gaunasi“, – kalba ūkininkas Jonas Padelskas.

Prienų rajone, Mieleiškampyje, ūkininkaujantis Jonas Padelskas piktinasi, kad pieno supirkėjai pastaraisiais mėnesiais labai sumažino pieno kainas. Šimtą karvių turintis ūkininkas svarsto karves parduoti, mat pardavęs jų pieną neatgauna pinigų, išleistų karvėms išlaikyti.

„Mums mokėjo 42 ct už natūralų bazinį pieną, šiandien 33 ct ir sako dar kris. Išsinuomojom fermas, galvojom ateity išsipirkti, o dabar galvojam greičiau parduoti ir dingti iš čia. Pikta, investuota, daryta, pikta“, – sako J. Padelskas.

REKLAMA
REKLAMA

Padėtis sudėtinga ne tik šiame, bet ir daugumoje vidutinių ir smulkių pieno ūkių.

„Mes ES gaunam mažiausias išmokas, kainas už pieną, kodėl? Ar ne vadžia turi padaryti – premjerė, prezidentas, ministrai – turi važiuoti, mes ES aborigenai, kad tokias išmokas gaunam. Ir dar primeta mums žaliąjį kursą“, – teigia pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.

REKLAMA

Pieną vis pigiau superka ne tik Lietuvos perdirbėjai. Ir Europos rinkoje pieno žaliavų kainos krenta į lygį, buvusį praėjusių metų pradžioje. Žaliavinio sviesto kainos, vasarą siekusios 7,5 euro už kilogramą, šiuo metu nesiekia ir šešių eurų.

Tačiau parduotuvėse lietuviškų prekinių ženklų sviestas tebekainuoja po 15 ar net 18 eurų už kilogramą. Net iš Airijos ar Italijos atgabentas sviestas pigesnis. Lietuviško pieno kainos parduotuvėse taip pat laikosi aukštos.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai piktinasi tokiomis kainomis:

„Kodėl taip yra Lietuvoje? Man sunku pasakyti, nesuprantam. Pas mus skirtingai negu kitame pasaulyje.“

„Nebus sąžininga vartotojo atžvilgiu. Niekur nėra sąžininga.“

„Tos kainos baisios, per brangu, varškė ta pati, neturėtų šitaip būti.“

„Dabar kaip vyksta viskas, žmonės nebeišgyvena su tokiom algom. Švedai, norvegai juokiasi iš mūsų, kokios kainos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pieno produktų brangimas, panašu, jau aprimo. Mėnesį kainos nesikeičia, vis didėja spaudimas pieno produktų kainų kritimui. Prekybos tinklų nuosavų ženklų sviestas jau kainuoja apie 9 eurus už kilogramą, o akcijų metu ir apie 7,5 euro.

„Kainų gamintojai dar nemeta, bet labai pasipylė akcijos pieno produktams pagrindiniuose tinkluose, vos ne firminiai gamintojų puslapiai  30–40 proc. aiškiai matosi, kad susidūrė su realizacijos trūkumu, nes žmonės vartoja mažiau. Negali tiek daug parduoti“, – teigia „Pricer“ atstovas Petras Čepkauskas.

REKLAMA

„Perteklius yra riebalų, juos reikia parsiduoti. Čia dėl pasaulinių tendencijų – labai stipriai atpigo grietinėlė, ją perdirbimui perkame, grietinėlė atpigo 33 proc. Dalis pieno eina grietinėlės gamybai pagaminti riebius produktus“, – sako „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis.

Žemės ūkio ministerijos duomenys rodo, kad iš pabrangusių pieno produktų po didesnę dalį atsiriekė visos grandys nuo ūkio iki parduotuvės. Per metus sviesto kilogramo kainoje žaliavos dalis padidėjo beveik pusantro euro, gamintojo dalis – 70 centų, prekybininko – beveik dviem eurais, PVM padidėjo beveik euru.

REKLAMA

„Reiškia, tai gamintojo politika laikyti tokią aukštą kainą, gal statistikos departamente matosi tokių įtarimų, kad užsienio rinkas bando išlaikyti keldami kainas Lietuvoje ir nekeldami kainų ten. Eksporto kainos auga iki 10 proc., o vietinėje rinkoje apie 30 proc. Čia disproporcija“, – tvirtina P. Čepkauskas.

„Kad kainos mažės, jau niekas nebesiginčys. Riebūs produktai – sviestas, riebus sūris, jau prasidėjo akcijos, lentynose galima ar tuoj bus galima pigiau nusipirkti“, – tvirtina D. Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po praėjusių pelningų metų perdirbėjai šiemet pastebi sunkumų. Kritus produktų kainoms, mažėja eksporto pajamos, tad ir ekonomistai žemės ūkio sektoriuje jau regi bankrotų grėsmes.

„Deja, mes tikriausiai pamatysime didesnį bankrotų skaičių šiais metais po žiemos sezono. Prasidėjus pavasariui, tai gali paliesti žemės ūkio bendroves. Gali būti daugiau blogesnių naujienų iš smulkesnių įmonių“, – teigia „Creditinfo Lietuva“ vadovė Jekaterina Rojaka.

Žemės ūkio ministerijos duomenys rodo, kad per metus pieno produktai pabrango apie 40 proc. o labiausiai, dvigubai – varškės sūris.

Vandens litras kainuoja brangiau už litra superkamo pieno , tai kaip gali apsimokėtų. .
Tu turi supratima apie kooperacija ir perdirbimo gamykla, manau kad ne. Kiek esi nupirkus is ukininko produkcijos, jum geriau eit i Maxima ji jum kaip dievas.
Dar nei prievieno okupanto taip nebuvo,kad kaimetis kieule turi laikyti paslapče ko ne sklepe kaip pokaro.kai ateidavo miškiniai ar stribai ir atmdavo.dabar daro gudriau, paskelbe kiauliu mara.ir jai tu laikai dal saves ir jai tave iskus.tu gausi bauda.tegyvuoja lanzbergine lietuva!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų