Valstiečių ir konservatorių sprendimai prieš beveik ketverius metus mažinti alkoholio prieinamumą buvo sukėlę mitingą prie Seimo. Sukėlė ir audringas diskusijas parlamente.
Dabar Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas konstatuoja – valstiečiai iš tiesų bent šiek tiek prablaivino Lietuvą.
„Suvartojimas krito 3 litrais, skaičiuojant per metus vienam asmeniui nuo 15 metų, absoliutaus alkoholio kiekio. Tai, žinoma, yra šiek tiek daugiau negu Europos vidurkis, nes tai būtų apie 9 litrus, bet tas kritimas tikrai yra“, – sako departamento direktorius Renaldas Čiužas.
Taip pat sumažėjo su alkoholiu susijusių mirčių bei ligų. Tačiau nuo valdžios olimpo nustūmę valstiečius, dabar valdantieji jau rezga planą atšaukti kai kuriuos jų priimtus draudimus.
„Sudarysime 3 valdančiųjų frakcijų darbo grupelę, kuri peržiūrės, pabandys atspindėti, arba pasizonduoti nuomones savo frakcijose ir tada žiūrėsime, kurie apribojimai ir draudimai turėtų būti atlaisvinami arba naikinami, o kurie galėtų pasilikti“, – pasakoja Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Tikrai yra aibė dalykų, kurie natūraliai kelia klausimų, ar tai yra apribota dėl to, kad apriboti, ar tai duoda kažkokį efektą ir ar nesukuria kaip tik papildomos naštos tam pačiam verslui, o efekto neturi jokio“, – teigia Alkoholio gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.
„Man labai sunkiai suprantama, kokiais argumentais būtų peržiūrima. Suprantu tiktai tai, kad ši dauguma atstovauja alkoholio pramonei, farmacijos pramonei, dėl to, matyt, kad ir narkotikų įteisinimas, ir alkoholio vartojimo didinimas Lietuvoje taps jų pasirinkimu vertybiniu“, – kalbėjo valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Valdantieji kol kas nesako, ką tikrai ruošiasi atšaukti.
„Yra tų nelogiškų sprendimų, kaip antai dėl lauko kavinių ar paplūdimių kavinių, norėtųsi, kad ta mūsų visuomenė eitų bendro pasitikėjimo ir sąmoningumo kryptimi, o ne tik vien per draudimus“, – sako Konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Nelogiška man atrodo, kad leidžiama tik nuo 20 metų įsigyti alkoholinius gėrimus, kai jau vaikinas grįžęs po tarnybos kariuomenėje, jau laukiasi antro vaiko, ne, pasirodo, jis negali alaus skardinės ar šampano butelio nusipirkti“, – pasakoja Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Tiek alkoholio reklamos ribojimus, kurie griežčiausi ES, vėlgi, koks jų poveikis, kiek tai efektyvu, kiek apskritai kai kurie dalykai adekvatūs, nes kai turime prekės ženklą, identišką, vienokį, ir kai atsiranda užrašas „nealkoholinis“ jau tada galima reklama“, – teigia Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.
„Mokslininkai pasaulyje labai vienareikšmiškai šneka, kad bendrai kils problemų žmonėms po užsidarymo, po pandemijos, dalis tą kilusį nerimą ir psichologinę būklę bandys slopinti svaigindamiesi įvairiais būdais, tai šitame kontekste svarstyti kažkokius liberalizavimus ar peržiūrėjimus yra, man atrodo, švelniai tariant, tiesiog kvaila“, – kalbėjo buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Konservatoriai su liberalais savo pasiūlymus Seime registruos jau pavasario sesijoje. Bet siūlo nesitikėti, kad viskas bus atšaukta.
„Man, pavyzdžiui, visai nieko atrodo, kad sekmadieniais prekyba tik iki 15 valandos. Nors ir mūsų frakcijoje yra kolegų, kurie sako „nesąmonė“. Man atrodo, kad čia nieko tokio“, – sako E. Gentvilas.
„Pasiekti rezultatai gal kažkam atrodo ne tokie ženklūs ir galbūt ne tokia kaina, bet aš manau, kad tai, ką turime šiai dienai, yra geri rezultatai. Tarptautinių organizacijų pripažinimas ir Lietuvos statymas pavyzdžiu, aš manau, yra garbingas reikalas. Tai tam tikri laisvinimai ir prieinamumo didinimas galbūt tikrai nebūtų savalaikiai ir teisingi“, – pasakoja R. Čiužas.
O verslininkai labiausiai nori mažesnių akcizų.
„Lenkijoje akcizai yra 2 kartus mažesni. Latvijoje kai kurioms alkoholio rūšims jie yra lygiai taip pat mažesni. Jeigu mes visiškai nežiūrėsime į kaimynus, aš bijau, kad prieisime tą tašką, kuris kažkada buvo Estijoje, kada estai perpus turėjo mažinti akcizus, nes suprato, kad jie nebesurenka pajamų į biudžetą, kadangi visi stengiasi pirkit už sienos, nelegaliai, didėja kontrabanda ir visi kiti dalykai“, – teigia M. Zakarka.
Dėl draudimų į tautos folklorą įsirėžęs Aurelijus Veryga nors ir sulaukė žmonių pykčio, bet sako, kad buvo verta.
„Buvo verta. Aš į politiką tik dėl to ir sutikau eiti. Kitos šalys mums savotiškai pavydi tų priemonių, nes tai yra savotiška politinė pusiau savižudybė tokias priemones priiminėti, matėte ant mano kailio, ar kitų kolegų kailio, ką reiškia tai daryti, užtai šalys nesiryžta, nes tai politiškai sunku“, – kalbėjo A. Veryga.
Savo ruožtu prekybininkai karantino metu fiksuoja padidėjusius stipraus alkoholio ir vyno pardavimus.