Pagal 200 metų senumo receptą Adomynėje kepamos pagrabinės bandelės šiuo metu išgyveną atgimimą – jų prašo žmonės ir per metines, ir per vestuves.
Mielines bandelės su varškės įdaru Vitalija išmoko gaminti iš savo uošvienės. Ji buvo viena kaimo gaspadinių, į kurią žmonės kreipdavosi mirus artimajam. Vitalija pasakoja, kad anuomet su mirusiuoju atsisveikindavo tris paras, tad reikėdavo pamaitinti nemažą pulką žmonių tris vakarus.
„Dideli pagrabai būdavo, virš 100 žmonių, visas kaimas, vien kaimo 70 žmonių būdavo. Paskutiniai būdavo pietūs ir tada ir duodavo tas bandeles“, – sakė bandeles kepanti Vitalija Raugalienė.
Pagrabinių bandelių išskirtinumas – kad jos patiekiamos visada karštos su padažu.
„Jeigu padėsi tik bandeles sausas ir arbatytės išvirsi, nu kas bus, tik bandelės su arbatėle, o jeigu tu atneši garuojantį dubenį su padažu karštų bandelių ir dėsi į lėkštes, dubenėlius, jau tada bus kaip ir patiekalas“, – tikino turizmo vadybininkė Adomynės dvare Virginija Pakalniškienė.
Bendruomenės moterys pasakoja, kad pagrabinės bandelės Adomynės apylinkėse žinomos bene porą šimtų metų. Tiesa, pagal seniausią receptą jos buvo patiekiamos su sūriu padažu. Kaip saldus patiekalas pagrabinės bandelės skaičiuoja maždaug šimtmetį.
O prie pagrabinių bandelių atgimimo prisidėjo aktyvi Adomynės kaimo bendruomenė, ieškodama savo krašto išskirtinumo. Gidė pasakoja, kad iš pradžių buvo manančių, kad galbūt šių bandelių pagrabinėmis reiktų nebevadinti. O dvare vaišinti, pavyzdžiui, Adomynės bandelėmis.
„Šitie žmonės, kurie valgė tikrąsias pagrabines bandeles, tų tikrųjų gaspadinių keptas, mums sakė: nu palaukit, mes visą gyvenimą pagrabines valgėm, o jūs dabar duosit kažkokį gardumėlį, nu nesąmonė, negalima šitaip daryti“, – šypsojosi V. Pakalniškienė.
Ir dabar Adomynės dvaras atvykstančiuosius pasitinka būtent pagrabinėmis bandelėmis pagal senovinį receptą.
„Pirmoji reakcija būna nustebimas, po to klausimai, kodėl, kaip, iš kur. Na, o po to visi sako, o, kaip skanu“, – sakė bendruomenės narė Danguolė Mašauskienė.
O tūkstančius bandelių savo rankomis susukusi šeimininkė sako, kad pagrabinės bandelės vėl populiarėja ir per įvairius šeimų susibūrimus.
„Per metines daugiausia, kad jau būtinai paragaut reikia šitų bandelių, nes čia tik mūsų krašte yra duodamos“, – teigė šeimininkė V. Raugalienė.
Adomynės pagrabinėms bandelėms yra suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Tradicijų puoselėtojos sako, kad tai gali būti puikus patiekalas sukviesti gimines sušilti aplankius artimųjų kapus.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Vyrai, kai veda, "gauna kaip priedą prie žmonos" - UOŠVĘ ( UOŠVIENĘ) .
NERAŠYKIT nesąmonių, neišprusėliai "rašinėtojai" ( jus vadinti žurnalistais neapsiverčia liežuvis ), kad marti "išmoko gaminti IŠ SAVO UOŠVIENĖS", nes TOKS dalykas NEĮMANOMAS ! Ji galėjo išmokti tik iš ANYTOS.
Mokykitės LIETUVIŲ kalbos, "rašinėtojai".
parašyta "užsisako įvairioMIS progoMIS", tačiau turi būti "įvairioMS progoMS".
Ir dar daug visokiausių nesąmonių ne tik šiame straipsnyje.
Rašiau daugybę sykių ( beje, pastebėjau, kad yra ir daugiau kritikuojančių NERAŠTINGUS "rašinėtojus" šiame TV3 puslapyje), kad PASISAMDYKITE tikrai RAŠTINGĄ LITUANISTĄ- KALBOS REDAKTORIŲ, kuris peržiūrės "į pasaulį siunčiamų" straipsnių kalbą, ištaisys gramatines, stiliaus ir logikos klaidas. Vien dėl NERAŠTINGUMO dažnai nesinori atsiversti TV3 puslapio : nuolatinės klaidos "bado akis"...