Grožio specialistai nevynioja žodžių į vatą ir tikina, kad brangstantys energijos ištekliai, degalai, žaliavos, stringantis tiekimas atsiliepia ir kliento piniginei. Finansų ekspertai įspėja, kad tai dar ne riba – naujais metais išvysime dar spartesnį paslaugų įkainių augimą, kuris gali siekti ir daugiau nei 20 procentų.
Įprasti grožio ritualai – plaukų šaknų dažymas ir šukavimas brangsta jau dabar ir panašu, kad galo tam nematyti. Klientai nuogąstauja, kad grožio paslaugų įkainiai nuo vasaros galo vidutiniškai padidėjo 10 eurų.
Panevėžyje įsikūrusio grožio salono savininkė sako tiesiai šviesiai – dar vasarą grožio paslaugos salone pakilo maždaug 20 procentų, mat į viršų kopė ir medžiagų kainos, ir transportavimo kaštai.
„Brango viskas, pradžioje ėmė brangti įvairių tiekėjų tiekiamos medžiagos su kuriomis mes dirbame apie 10 procentų. Ryšium su tuo, kad tiekimo kaštai padidėjo apie 10 procentų“, – sako salono „Edda“ vadovė Daina Lisauskienė.
Savininkė sako, kad grožio paslaugų kainas teks didinti ir nuo naujų metų. „Būsime priversti ne tik mes, bet ir kiti salonai, kad išgyventume“, – aiškina ji.
O žmonės sako savo kailių pajutę, kad paslaugų kainos pastaraisiais mėnesiais auga ir pastebimai:
„Kirpimas, antakiai, blakstienos – viską galiu išvardinti. Kiek brango maždaug? – Sakyčiau, procentų 30.“
„Aš dabar kerpuosi, tai iki 20 eurų reikia mokėti net, o seniau iki 10 eurų apsikirpdavau.“
„Kai kuriuose grožio salonuose pakilo šiek tiek, kai kur dar ne tiek. Bet nėra dar jos kosminės, galima sau leisti.“
„Keitėsi ir į didesnę pusę. Vyriškas kirpimas tikrai pabrango.“
Apie į viršų besistiebiančias kainas prabyla ir sostinėje įsikūrusio prabangaus grožio salono savininkė. Mat auga ne tik žaliavų kainos, bet ir trūksta tam tikrų produktų, stringa jų atvežimas. Salono savininkė skaičiuoja, kiek procentų jau pabrango ir dar brangs grožio paslaugos.
„Dešimčia tai tikrai ir, manau, kad dar dešimčia tikrai didės, nes vien jau komunalinės paslaugos ateina nuo vasaros jau yra padidėjusios apie 20 procentų“, – kalba „Salionas“ direktorė Jovita Markeliūnė.
Statistikos departamento duomenimis, per metus nuo praėjusių metų rugsėjo iki šio kirpyklos ir asmens priežiūros paslaugos pabrango 8 procentais. Vyrų ir vaikų kirpimas – beveik 10 procentų, moterų kirpimas kiek daugiau kaip 8 procentais. Tačiau žmonės pastebi, kad kainos pastaraisiais mėnesiais augo labiau.
Ekspertai vardija, kodėl kainos ir toliau pučiasi kaip ant mielių.
„Šiandien dienai mes turime du efektus – vienas efektas bendras kainų augimas dėl objektyvių priežasčių. Brangsta žaliavos ir visi reikalingi dalykai. O antras – kelis metus iš eilės atlyginimai auga virš 10 procentų. Žmonės turi daug pinigų, nori juos leisti“, – sako finansų ekspertas Marius Dubnikovas.
Žmonės jau dabar su nerimu laukia naujų metų, ir baiminasi, kad didėjanti infliacija dar labiau išpūs kainų burbulą. Ekonomistai įspėja, kad grožio paslaugų kainos užprogramuotos didėti ir toliau.
O kainų augimą nulems dvi priežastys – nuo naujų metų beveik 14 procentų augsianti minimali mėnesio alga ir brangstančios dujos bei elektra.
„Kas liečia grožio paslaugas, tai jos tikrai brangs 15–20 procentų, ypatingai tos, kurios yra pačios pigiausios. Tai yra 10–15 eurų, šitos paslaugos gal brangs net ir daugiau nei 20 procentų“, – skaičiuoja M. Dubnikovas.
Apie veiksnius kalba ir „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė: „Kitais metais, kaip žinia, mėnesinė minimali alga bus didinama ypatingai reikšmingai beveik 14 procentų, tai toks impulsas taip pat paveiks galutines paslaugų kainas.“
Tiesa, ne tik grožio, bet ir siuvimo, valymo, batų taisymo paslaugos taip pat kopia į viršų.
Dvidešimt penkerius metus batsiuviu dirbantis Julius nuogąstauja, kad brangstantys energijos ištekliai veikia ir jo verslą. Nuo rugsėjo mėnesio batsiuvys paslaugas pabrangino 5 eurais. Pakeisti štai tokius batų padus jau kainuoja nebe 25, o apvalius 30 eurų.
„Kaip sakant, elektra, dujos, šildymas pabrango ir mums belieka mažai pinigų. Reikia ir medžiagas apsipirkti, išlaikyti save, sunku“, – tikina batsiuvys Julius.
Statistikos departamento duomenimis, per metus 6 procentais pabrango drabužių taisymas. 8 procentais – batsiuvių paslaugos. Cheminis valymas kiek daugiau kaip procentu. O štai būsto priežiūros ir remonto paslaugos daugiau kaip 11 procentų.