Tačiau kaip priversti taupyti biudžetininkus? Iš jų Vyriausybė reikalauja sudeginti elektros penktadaliu mažiau, tačiau nuo rudens pradėję taupyti Turto banko pastatuose dirbantys valdininkai elektros dar nesutaupė net dešimtadalio.
Elektrikas Valdas Joniškio ligoninėje senas lemputes skuba keisti taupesnėmis šviesos diodų. Pasak direktoriaus, ši investicija greitai atsipirks, tačiau bendrai susimažinti elektros vartojimą nėra lengva.
„Šviestuvus pastatėme LED. Kur reikėdavo žmonėms vėsiau, įsijungdavo kaitrinius šildytuvus, ten perėjom prie infraraudonųjų spindulių, žmones aprūpinome liemenėmis šildomomis“, – kalba Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas.
Vyriausybė reikalauja, kad viešasis sektorius elektros vartojimą susimažintų penktadaliu. Tačiau ir Joniškio meras sako, kad savivaldybės įstaigoms tai sunkiai įvykdoma užduotis.
„Priemonės pribėgančios neduoda efekto. Visi sveikai mąstantys žino, kad reikia taupyti ir taupo. Iš išorės signalai nepadės. Tie, kurie siūlo, tegu pasižiūri į save, kaip jie taupo“, – teigia Joniškio meras Vitalijus Gailius.
Tokie valdininkų išsisukinėjimai piktina vietinius gyventojus:
„Per daug yra švaistoma. Plieskia lempos įstaigose, užtektų vienos lempelės – laiptinėse, tualetuose užmiršta išjungti žmonės.“
„Per ilgai dega šviesos, anksčiau užsidega, gali sutrumpinti tą laiką.“
„Reikia taupyti, bet ką taupyti šiais laikais.“
Gyventojų, netaupančių elektros, Vyriausybė bausti dar nesirengia, o tiems, kas taupys, netgi žada kompensacijas.
„Skirstymo sistemos operatorius galės mokėti kompensacijas vartotojams, kurie nevartos elektros pikinėmis valandomis. Yra galimybė gauti paskatas“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Valdantieji į Lietuvos teisę rengiasi perkelti Europos Sąjungos reglamentą dėl kovos su didelėmis energijos kainomis, o vienas iš reikalavimų – susimažinti elektros suvartojimą bent dešimtadaliu. Tačiau štai ir Turto banko valdomoms institucijoms, jau nuo rudens pradžios paskelbusioms taupymo vajų, dešimtadaliu susimažinti elektros vartojimą dar nepavyksta.
Vienos įstaigos skelbia sutaupiusios daugiau kaip pusę, tačiau kitos ėmė deginti daugiau, o bendras rezultatas spalį – 9 proc. sutaupymas. Turto banko direktorius sako, esą nepakanka tik įsisukti taupesnes elektros lemputes ir išjunginėti išeinant elektros prietaisus. Norint sutaupyti daugiau, esą teks paišlaidauti judesio davikliams ir pastatų rekonstrukcijoms.
„Tą galima pasiekti, jei labai reikia, bet žiūrint į ateitį, norint pasiekti 10 proc. sutaupymus, reikia investuoti į modernizavimą pastatų, inžinerinių sistemų. Kad galėtume taupyti nepablogindami darbuotojų būklės darbe“, – tvirtina Turto banko direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Štai ir „Litgrid“ duomenys apie elektros sunaudojimą visoje Lietuvoje rodo, kad dešimtadaliu sumažinti vartojimą nepavyksta. Elektros suvartojimas šalyje lapkritį, anot „Litgrid“, preliminariai siekė 980 GWh. Tai 9 proc. mažiau, nei pernai lapkritį, tačiau įmonė daro išvadą, kad taupyti padėjo ne tik gyventojų, verslo ir biurokratinių institucijų taikomos taupymo priemonės, bet ir palyginti šilti šiemetinio lapkričio orai. Tad neaišku, ar elektros suvartojimas bent dešimtadaliu sumažės gruodį. Tačiau tokiais sutaupymais energetikos ministras Kreivys patenkintas.
„Matome, kad vykdome šį reikalavimą. Kai kainos aukštos, žmonės patys taupo ir nereikia papildomų raginimų. Galime pasidžiaugti. Reikia pabrėžti, kad ši reglamento nuostata nėra privaloma, siektina. Besiekdami jau pasiekėme“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
Na, o kol Vyriausybė ragina visus taupyti elektrą, opozicija žeria ministrui Kreiviui priekaištus, kad jis nesugeba iš Švedijos išsireikalauti milijonų eurų viršpelnių už lietuviams brangiai parduotą elektrą.
„Derasi dar viena pora – Vokietija su Liuksemburgu. Jie yra panašioje situacijoje. Sutartį per 1 mėnesį nelengva pasirašyti. Turime intensyvias derybas. Turime numatę dar 2 susitikimus, 15 dieną bus bendras susitikimas, vieną ar kitą rezultatą turėsime“, – sako D. Kreivys.
„Ministras ir Vyriausybė turėjo sėdėti Švedijoje ir šnekėti, derėtis dėl viršpelnių ir pasidalinimo papildomų pajamų, kurias uždirba energetikos įmonės. Ministras nėra nieko nuveikęs, o tik mėgina prisidengti įstatymu ir perkelti atsakomybę ant Seimo, tai apgailėtina“, – tikina Seimo narys Gintautas Paluckas.
Palyginti su praėjusių 5 metų vidurkiu, pagal kurį Europos Komisija ir vertins šalių elektros sutaupymus, kol kas Lietuva atrodo prastokai – lapkričio mėnesio elektros suvartojimas Lietuvoje buvo vos 5 procentais mažesnis.