• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Perlas energijai“ apgavus šimtatūkstantinę klientų armiją, konkurentai neriasi iš kailio, mėgindami žmonės persivilioti pas save. Elektros tiekėjai siūlo fiksuoti tarifus, tačiau reikalauja sudaryti ilgalaikes iki 6 metų sutartis, už kurių nutraukimą grasina baudomis.

„Perlas energijai“ apgavus šimtatūkstantinę klientų armiją, konkurentai neriasi iš kailio, mėgindami žmonės persivilioti pas save. Elektros tiekėjai siūlo fiksuoti tarifus, tačiau reikalauja sudaryti ilgalaikes iki 6 metų sutartis, už kurių nutraukimą grasina baudomis.

REKLAMA

Dėl elektros kainų ir chaoso liberalizuojant rinką Lietuvoje vis didėjant nepasitenkinimui, prezidentas Nausėda jau siūlo stabdyti liberalizavimą ir sako lauksiąs atostogų išėjusios Šimonytės pasiaiškinimo. Dar vakar nesutikęs atidėti liberalizavimo pabaigą, energetikos ministras Kreivys šiandien tam jau nebeprieštarauja.

„Perlas energijai“ pranešus apie fiksuotų planų naikinimą, didieji elektros tiekėjai suskubo vilioti tokiu sprendimu nepatenkintus konkurento klientus. Dvi bendrovės – „Ignitis“ ir „Enefit“ vėl siūlo iki metų pabaigos „Perlas energija“ žadėtą 24 ct už kilovatvalandę tarifą, tačiau vėliau tarifai didėtų. „Elektrum“ siūlo didesnius tarifus nuo pat sutarties pasirašymo, tačiau trumpiausią sutarties terminą. Visos šios bendrovės fiksuoti kainą sutinka tik pasirašius ilgalaikes sutartis – nuo 3 iki 6 metų, kurias nutraukus anksčiau laiko grasina piniginėmis baudomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Maksimali suma 102 eurai, bet vertinant vidutinį suvartojimą 2 tūkst. kW per metus, kainų skirtumas nuo konkurento yra apie 5 ct/kW. Klientas per pirmus metus ir sutaupo apie 100 eurų“, – teigia „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.

REKLAMA

„Mūsų investicijos tarptautinės ir Lietuvoje leidžia patiekti ribotus pasiūlymus, piniginis srautas Lenkijos vėjo parkuose naujuose yra išaugęs, galime ieškoti būdų, kaip pasiūlyti klientams geresnių planų“, – kalba „Ignitis“ atstovas Artūras Ketlerius.

„Laikotarpį turėsime rizikingą, brangų, bet po to viskas pradės normalizuotis ir kaina, kurią galime prognozuoti ir numatyti“, – tikina „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojus tokie elektros tiekėjų pasiūlymai stebina:

„Kam išleido nesąmoningų, sukčių bendrovių? Kainų nereguliuos, kas kiek norės, tiek prašys, gaunasi beprotybė.“

„Mano giminaitis turi elektrinę, negaliu tiesiai iš jų pirkti žalios energijos.“

„Daug painiavos, neaiškumų, kaip su „Perlo energija“ bus? Liks ar bus panaikinti, niekas nežino.“

„Aš neįpratęs prie tokių aferų, būdavo kaina nustatyta, užmoki – viskas.“

„Kas kaltas? Kas reguliuoja sistemą, Vyriausybė.“

Vartotojų aljanso atstovas svarsto, kad jei didieji elektros tiekėjai gali daryti specialias nuolaidas, tai jų siūlomi standartiniai tarifai galimai yra perdėtai išpūsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kainos atžvilgiu tie pasiūlymai yra prastesni greičiausiai. Šita situacija parodė, kad ne vien kaina lemia“, – tvirtina Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.

Tuo metu „Perlo energija“, esą pirkdama elektrą brangiau nei parduoda klientams, tvirtina kasdien patirianti šimtatūkstantinius nuostolius.

„Priklausomai nuo dienos, buvo dienų šį mėnesį, kai nuostolis buvo virš 200 tūkst. eurų“, – sako „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis.

REKLAMA

Opozicijai jau grasinant energetikos ministrui Dainiui Kreiviui interpeliacija, Prezidentas Gitanas Nausėda sumaištį energetikoje ketina aiškintis su premjere Ingrida Šimonyte.

„Jeigu Kreivio atsistatydinimas atpigintų elektrą, sakyčiau, galima net ir tris interpeliacijas organizuoti, bet šiuo atveju situacija gerokai sudėtingesnė. Rinkos dalyviai pradeda elgtis nebeprognozuojamai ir savo visas rizikas stengiasi nušluoti ant vartotojų pečių. Šitai nepriimtina ir turi keistis“, – teigia G. Nausėda.

REKLAMA

Kilus skandalui dėl „Perlas energija“ keičiamų sutarčių, prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius jau siūlo stabdyti trečiąjį elektros liberalizavimo etapą ir neversti mažiausiai elektros suvartojančius 400 tūkst. vartotojų iki metų pabaigos pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

„Prezidentūros nuomone, pirmiausia reikia ištaisyti spragas, eliminuoti trūkumus, stiprinti tiekėjus, sukurti prielaidas, kad atsirastų daugiau tiekėjų, nesiformuotų oligopolinė rinka, tik tada kalbėti apie 3 etapą, kuris apims mažiausiai vartojančius gyventojus, pažeidžiamiausias grupes. Pakeitimai užtrunka, todėl reiktų atidėti trečiąjį etapą bent keletui mėnesių“, – kalba V. Augustinavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vakar kalbėjęs neketinantis antrą kartą atidėti liberalizavimo, kad šiemet šis procesas būtų užbaigtas, šiandien energetikos ministras Dainius Kreivys tam jau neprieštarauja.

„Turime didelį kiekį vyresni amžiaus žmonių, kuriems sunku pasirinkti tiekėją, sudaryti elektronines sutartis, planuojame įgyvendinti eilę priemonių palengvinti žmonėms sutarčių pasirašymą, pasirinkimą. Tam reikalingos techninės priemonės, jei nesuspėsime įgyvendinti, gali būti, kad trečią etapą teks atidėti“, – sako D. Kreivys.

REKLAMA

Tačiau energijos tiekėjai dar vienam liberalizavimo vilkinimui prieštarauja.

„Jau matėm praeitais metais, jis duoda nesupratimo žmonėms, ką daryti, laukti, skubėti ar ne. Pernai tas vartotojams sutrukdė, galėjo pigesnėmis kainomis pasirašyti, bet laukė paskutinės akimirkos“, – teigia M. Giga.

„Bet koks atidėjimas įneša papildomo sąmyšio, nepasitikėjimo, didina visų kaštus, ir valstybės subsidijas, kurias mokame visi mes kaip mokesčių mokėtojai. Procesas turi būti pabaigtas“, – tikina „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.

REKLAMA

Viešojoje erdvėje pasigirdus raginimams „Perlas energija“ klientams teismuose ginti savo teises, Vartotojų aljansas visgi ragina neskubėti su ieškiniais, palaukti kelias savaites, kokie bus valstybinių institucijų veiksmai. Advokatas Marius Rindinas perspėja, kad klientų pergalė teismuose nėra tokia jau ir garantuota.

„Rekomenduojame neskubėti daryti skubotus sprendimus, luktelėti savaitę–dvi, kad susikauptų pilna informacija, praėjo tik kelios dienos. Mes vakar pateikėme prašymą Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, kad išnagrinėtų „Perlas energija“ sutartį“, – sako R. Jokubauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vartotojai nelabai galėtų skųsti sprendimą, turėtų palaukti vartotojų teisių institucijų sprendimo, kurį ketina vartotojų teisių apsaugos tarnyba priimti. Jei nuspręstų skųsti, skundimas atsieitų laiko kaštus, o jei į teismą, bylinėjimosi išlaidas atsieitų. Tarnyba nieko nekainuoja, tik laiką“, – aiškina advokatas Marius Rindinas.

O „Perlas energija“ dar nenuleidžia rankų ir ieško sau palankių ankstesnių Vartotojų teisių apsaugos tarnybos sprendimų, kuomet nebaudžiamos kitos ne tik elektros tiekimo bendrovės didino tarifus.

Rinkeja prie kurios lovos Landsbergio nu
Rinkeja prie kurios lovos Landsbergio nu
Kiek prašys, tiek mokėsiu. Tikiu mūsų valdžios sprendimais, tikiu mokslu, (esu vakcinuota!) ir Lietuvos ateitimi,!
Taip valdzia plauna pinigus.Reikia uzsidirbti ateiciai ir pensijai pasideti pinigeliu.
Aš tai siųsiu n.... visus raginimus rinktis, nes nėra jokių laisvų ir nepriklausomų tiekėjų - tai absurdiška sąvoka, nes visi jie priklausomi nuo labai daug kitų rinkos dalyvių, aplinkybių bei valdžios reguliavimų. Kaip gali būti nepriklausomas, jei neturi savo elektros tinklo? Ir iš viso nusikaltimas yra versti kažką rinktis, už tai turės būti teisiami, kaip ir už kiekvieną kitą absurdišką sprendimą, bloginantį žmonių gyvenimą. O tas laikas neišvengiamai ateis, nes niekas ir nieko nėra amžino. Nesirinkimas ir yra pasirinkimas, o dovanai gavę visiems mokesčių mokėtojams priklausančius tinklus PRIVALO užtikrinti optimalų energijos tiekimą, patys rinkdamiesi tuos "nepriklausomus" tiekėjus. Jei toliau samprotauti, tai nėra tokių, kurie gali kažkam nurodinėti, visi visokie valdininkai ir "geradariai" tik turi teisę siūlyti ir prašyti sutikimo teikti paslaugas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų