• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rekordinių kainų šildymo sezonas įsibėgėjant, kai kurios savivaldybės giriasi, kad padės gyventojams mokėti mažiau. Vilniaus politikai žada, kad gyventojai galės už šilumą nemokėti visos kainos iš karto, o skolas be palūkanų išsimokėti per metus.

Rekordinių kainų šildymo sezonas įsibėgėjant, kai kurios savivaldybės giriasi, kad padės gyventojams mokėti mažiau. Vilniaus politikai žada, kad gyventojai galės už šilumą nemokėti visos kainos iš karto, o skolas be palūkanų išsimokėti per metus.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Kazlų Rūdos politikai nusprendė gyventojams padalinti šilumininkų pelną ir nekilnojamojo turto mokesčius. O vyriausybė toliau derina planą, kad šiluma gyventojams šiemet būtų ne daugiau kaip 30 proc. brangesnė nei pernai.

Šiaulių Klevų gatvėje daugiabutyje šildymas jau įjungtas beveik prieš savaitę, gyventojai stebisi tokia skuba ir sako, kad tikrai dar nereikėjo pradėti šildytis.

„Ypač dabar kai 14, 15, 16 laipsnių lauko temperatūra, tikrai buvo per anksti. Susidaro tokia nuomonė, tarsi šilumos tinklai norėtų mums ploninti pinigines“, – sako namo gyventoja Danutė Jocienė.

REKLAMA
REKLAMA

Namas nėra renovuotas, tad gyventojai baiminasi didžiulių sąskaitų, o sistema taip pat sena – vienvamzdė. „Yra pagrindinis mazgas, kuris reguliuoja karštą, šaltą ir visą kitą. Yra boileris, sistema. Atvažiuoja Šiaulių energijos atstovai, atidaro visas sklendes, nes mes patys neprižiūrime šito šiluminio punkto. Jį prižiūri Šiaulių energija ir tada jau šiluma yra paduodama“, – teigia namo pirmininkė Virginija Remeikienė.

REKLAMA

Šiauliuose šildymas šiais metais brangsta beveik trečdaliu. Šiaulių energijos paskaičiavimu, šį šildymo sezoną gyventojų išlaidos vidutiniam 60 kv m ploto butui išaugs maždaug 15 eurų per mėnesį, jei žiema nebus labai šalta. Vyriausybės svarstymus, kad šildymo kainą reiktų įšaldyti ir atidėti kitiems 5 metams, Šiaulių meras Artūras Visockas vadina bereikalingais.

„Mažas pajamas gaunantiems žmonėms klausimas yra išspręstas per savivaldą, per kompensavimo mechanizmą, o tie kurie turi pakankamai pajamų, tiems nėra problema susimokėti 15 arba 20 eurų. Todėl nėra jokio reikalo atidėti tą dalyką į ateitį. Kadangi tas atidėjimas dar labiau didins kaštus, nežinant ar ateityje kainos dar labiau nekils“, – tikina jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Dujoms pasaulinėse rinkose toliau didėjant, Vilniečiams šildymas gali brangti ir 70 proc., tad Vilniaus politikai kartu su energetikos ministerija ir dujų tiekėja „Ignitis“ skubiai derina planą, kad šilumos vartotojams šį šildymo sezoną šilumos sąskaitos būtų daugiausia 30 proc. didesnės nei praėjusį. Meras net žada metams atidėti gyventojų įsiskolinimus.

„Kainų šuolis nusimato nemažas ir skausmingas. Galvojame nustatyti tam tikrą ribą, pusę ar du trečdalius, jei žmogus sumoka savo sąskaitos, kad likusi dalis, jo mokėjimas būtų išdėstytas iki kitų metų be jokių papildomų palūkanų ar sankcijų“, – kalba Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmosios sąskaitos, kurios pasieks vartotojus lapkritį už spalio šildymo paslaugas, jau galėtų būti su dedamąja, kuri valstybės lygiu nustatyta fiksuojant kainų augimą“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

O Kazlų Rūdos politikai savo miesto gyventojams padėti pinigų atrado. Savivaldybės valdoma šilumos tinklų įmonė šilumos kainą gyventojams sumažins kompensacijoms skirdama pelno ir nekilnojamojo turto mokesčius. „Tokia bus savivaldybės nuolaida gyventojams šiems metams iki gegužės mėnesio ar kada šildymo sezonas bepasibaigtų“, – aiškina Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška. 

REKLAMA

Panevėžyje šildymas šiemet gali brangti apie 25 proc, tačiau miesto politikai sako neturintys galimybių sumažinti gyventojams šilumos sąskaitas. „Iš kažkokių resursų bandyti amortizuoti neįmanoma. Įmonės pelnas yra nedidelis. Jei gaunama dividendų, jie miesto reikmėms sunaudojami, neinvestuojami į jachtas“, – sako Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Na, o savivaldybių asociacijos vadovas kalba, kad vyriausybės kuriamas planas amortizuoti šilumos kainų augimą gyventojams, nėra visai sąžiningas. Mat savivaldybės, kurios gerai tvarkosi ir šilumą gamina iš biokuro, paramos negaus, tuo metu tos, kurios šilumai degina išbrangusias dujas, gaus daugiausia paramos.

REKLAMA

„Šilumos skaičiavimo metodika tokia, kad velnias koją nusilauš, sudėtinga suprasti žmogui, kurios tos srities specialistas. Lygiavą bandyti daryti verta, bet kažkas gaus daugiau paramos, vilniečiai gali tikėtis, o kas labiau susitvarkė, bus mažiau paskatinti“, – teigia Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.

Energetikos ministerija rengia įstatymų pataisas, kuriomis žada elektros kainas šiemet apriboti 20 proc. augimu, o  dujų bei šilumos – 30 proc. Be to antrai vartotojų grupei valdantieji žada pusmečiui pratęsti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą.

@Pranas kodel nori savo vaikus sildyti kaimynu saskaita?nusipirk sildytuva ir sildykis ziema vasara
Ne GYVENTOJAI, o tik dalis, kurie neturi mažų vaikų...jiems nusispjauti kaip tuos mažus vaikus pervystyti, plauti ir t.t.
Pelėsis baisiau dar už covidą berazumiai esat kai kambary vėsu,tai pelėsiui pats tas veistis.Vaistai daugiau kainuos nei įjungtos šilumos mokestis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų