šiluma
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „šiluma“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „šiluma“.
„Copernicus“: praėjęs rugsėjis – antras šilčiausias per visą istoriją
Europos Sąjungos klimato stebėsenos tarnyba antradienį pranešė, kad praeitas mėnuo buvo antras šilčiausias rugsėjis istorijoje, o 2024-ieji, pasak jos, beveik neabejotinai taps šilčiausiais per visą fiksuojamą istoriją metais.
„Copernicus“ duomenimis, praėjusio mėnesio vidutinė pasaulio temperatūra nusileido tik 2023 metų rugsėjo temperatūrai.
Atkeliauja bobų vasara: įspėja – šiemet Lietuvoje ji bus kitokia
Artimiausiomis dienomis – malonios šilumos pliūpsnis, o kartu su ja ir bobų vasara.
Kaip praneša sinoptikai, vietomis šils net iki 19 laipsnių.
„Naują savaitę dar sulauksime keleto labai šiltų (kaip spalio mėnesį) dienų ir po to vėl atšals.
LŠTA vadovas: šilumos kainos mažės, jei daugiau vartotojų prisijungs prie centralizuoto šilumos tiekimo
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Valdas Lukoševičius teigia, kad norint užtikrinti mažėjančias šildymo kainas reikalinga prijungti didesnį kiekį vartotojų prie centralizuoto šilumos tiekimo vamzdynų.
„Šilumos vartotojų prijungimas galėtų būti vienas toks ilgalaikis sprendimas, jeigu mes rastume kaip tą paskatinti. (...) Daugiau vartotojų turėti turbūt būtų nauda visiems, nes elementari masto ekonomika tą rodo“, – teigė jis.
Klimatologas jau žino, koks bus likęs ruduo: laukia permainos?
Šį rugsėjį Lietuvoje fiksuoti jau penki dienos šilumos rekordai, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT). LHMT klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas Donatas Valiukas priduria, kad didesnė nei įprastai šiluma Lietuvoje turėtų išsilaikyti ir iki pat rugsėjo galo bei spalio pradžios.
Įvardija du scenarijus ruošiantis šildymo sezonui – gerų naujienų neturi
Vilniečiai jau ruošiasi artėjančiam šildymo sezonui ir šturmuoja savivaldybę su prašymais kompensuoti šildymo sąskaitas. Eilėse žmonės stovi po valandą ir ilgiau vildamiesi, kad kompensacijas gaus nuo pirmos šildymo dienos.
Vyriausybė prognozuoja, kad kompensacijų prašytojų šiemet bus net daugiau nei pernai, mat centrinis šildymas gali apie dešimtadaliu prabrangti. O kompensacijoms šį šildymo sezoną prireiks apie 80 milijonų eurų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Lietuvoje šilčiau nei Vakarų Europoje: sinoptikai skelbia, ko laukti
Šiandien Lietuvoje fiksuojami gana ryškūs orų kontrastai: vienuose rajonuose oro temperatūra siekia vos 15 laipsnių, o kituose šviečia saulė ir sušilo iki 22. Nepaisant šių skirtumų, Lietuvoje yra šilčiau nei Vakarų Europoje.
Kaip rašoma puslapyje „Orai ir klimatas Lietuvoje“, šiandien Lietuva padalinta į tris dalis.
Pirmadienio orai: vasariška šiluma trauktis neskuba
Šiandien dar laikysis giedri ir sausi orai. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, vietomis, daugiausia Vakarų Lietuvoje, gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos.
Antradienio naktį vakariniuose, dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, galima perkūnija. Vėjas naktį pietryčių, pietų, dieną pietinių krypčių, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną 17–22 laipsniai šilumos.
Trečiadienį vietomis trumpai palis.
Savaitgalį – ramesni orai: laikysis ir saulė, ir šiluma
Artimiausiomis dienomis – ramesni, lietuviškai vasarai būdingi orai.
Šiąnakt lyti neturėtų, vėjas silpnas, temperatūra 9–14. O dieną lietus gali palaistyti, bet didesnė jo tikimybė šiauriniuose rajonuose. Temperatūra 21-26 laipsniai.
Klaipėdoje 23 laipsniai šilumos ir saulė, Šiauliuose, Panevėžyje ir Utenoje temperatūra panaši, bet kiek debesuota. O kituose didžiuosiuose miestuose laipsniu kitu šilčiau ir taip pat apsiniaukę.
Po ramesnių orų, stichijos trenksmas: štai kur situacija bus rimčiausia
Šiandien orus Lietuvoje lėmė aukštesnio slėgio sritis, todėl jie buvo šviesūs, saulėti, o lietaus nebuvo. Artimiausią parą atmosferos slėgis tiktai kils, todėl ir naktį, ir dieną debesuotumas bus menkas, dažnai ir visai jokio, todėl nelis, bet naktį kai kur galimas rūkas, praneša sinoptikas Naglis Šulija.
Vakar į Lietuvą atkeliavę gaivesni orai šiandien jau traukiasi, orai šyla, sako sinoptikas.
Šių metų birželį vidutinė šilumos energijos kaina 6,2 proc. mažesnė nei tuo pačiu metu pernai
Šilumos energijos kainas birželį sumažino 26 šilumos tiekimo įmonės iš 49 Lietuvoje veikiančių reguliuojamų tiekėjų. Iš jų 13 kainas šį mėnesį padidino. Įvairiuose regionuose išlieka ryškus didžiausios ir mažiausios šilumos energijos kainos skirtumas, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Šių metų birželio mėnesio vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kaina Lietuvoje – 6,02 ct/kWh be PVM.
REKLAMA
REKLAMA
Didžiojoje Britanijoje trečiadienį vietomis prognozuojamas sniegas
Sinoptikai įspėjo, kad Jungtinėje Karalystėje trečiadienį gali pradėti snigti, nes temperatūra kris, o į šalį keliaus „šaltas arktinis oras“. Neįtikėtinas klimato reiškinys britus gali šokiruoti, nes dar antradienį jų termometrų stulpeliai šoktelėjo iki 22 laipsnių šilumos.
Orai keisis iš esmės – iš arktinių platumų Lietuvos link juda anticiklonas: štai, kas laukia
Šiomis dienomis orai primins vasarą – vietom is šils net iki +27 laipsnių. Vis dėlto tokia temperatūra laikysis neilgai. Netrukus nuo arktinių platumų į Lietuvą atslinks anticiklonas, dėl kurio įtakos orai atvės, o dirvos paviršiuje pasirodys ir šalnų, praneša sinoptikė Elvyra Latvėnaitė.
Pasak sinoptikės, vasariškus džiaugsmus atnešę anticiklonai jau silpnėja, tačiau sausi ir šilti orai artimiausiomis dienomis dar laikysis.
Žinoma sinoptikė dalinasi naujausiomis prognozėmis: štai, kas laukia iki gegužės 3 dienos
Savaitgalį Lietuvą pasieks iš pietų ateinantis anticiklonas, o su savimi jis atsineš vasarišką šilumą, kuria mus džiugins beveik visą kitą savaitę. Tiesa, artimiausiomis dienomis, naktys dar bus vėsesnės. Apie tai savo socialiniuose tinkluose dalinasi žinoma Lietuvos sinoptikė Elvyra Latvėnaitė.
„Sveiki visi, nuo sniego išsivadavę ir gerokai palaistyti. Jau rytoj darganotus ciklonus vis tolyn nuo Lietuvos stums iš pietų stiprėjantis anticiklonas.
Paskaičiavo, kiek kainuoja centrinis šildymas, o kiek – šildytis elektriniais radiatoriais: sumos skiriasi kartais
Lietuvą vėl aplankius žiemiškiems orams, Vilniaus miesto savivaldybė sostinėje atnaujino šildymo sezoną. Tačiau dalis gyventojų tuo nėra patenkinti ir renkasi savo namus šildyti elektriniais radiatoriais, mat tikisi sutaupyti. Visgi, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Valdas Lukoševičius sako, jog ilgalaikėje perspektyvoje toks šildymas gali ne tik kainuoti brangiau, bet ir sukelti kitokių problemų.
Meteorologai: tokios didelės šilumos šiuo metų laiku nėra buvę
Tokios didelės šilumos balandžio pirmojoje pusėje dar niekada nėra buvę, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Pirminiais jos duomenimis, šių metų balandžio 9-ąją išmatuota aukščiausia oro temperatūra – Birštone oras įkaito iki 28,4 laipsnio Celsijaus.
Ankstesnis šios dienos rekordas fiksuotas 2018 metais Druskininkuose, tuomet sušilo iki 25,3 laipsnio.
„Negana to, visose pagrindinėse šalies meteorologijos stotyse, išskyrus Klaipėdą, buvo fiksuojami vietiniai šilumos rekordai.
Sinoptikė turi blogų žinių – nuo savaitės vidurio į Lietuvą atslinks anticiklonas Peter: orai smarkiai pasikeis
Savaitės pradžioje įsibėgės beveik vasariški orai – antradienį vietomis šils net iki 26 laipsnių. Visgi antroje savaitės pusėje vėl grįšime į tikrą, lietuvišką pavasarį, praneša sinoptikė Elvyra Latvėnaitė.
Sinoptikės duomenimis, malonesnių permainų „kaltininkas“ yra iš pietų, pietvakarių stiprėjantis anticiklonas, vardu Olli.
„Tik virš Šiaurės vakarų ir Šiaurės Europos esanti ciklonų sistema vis dar nesitrauks.
Pavasaris pasirodys visu gražumu – sugrįš beveik vasariška šiluma
Po keleto vėsesnių, vėjuotų ir lietingų dienų į Lietuvą vėl palengva grįš beveik vasariška šiluma. Tiesa, šeštadienį dar jausime šios savaitės vėsių orų pėdsakus, tačiau ne ilgai.
Pietų ir vidurio Europoje kone tikra vasara. Barselonoje rytoj 21 šilumos. Romoje 22. Paryžiuje termometrų stulpeliai pakils net iki 27 laipsnių. Berlyne rytoj 21 šilumos, Kyjive 17, Rygoje 8 laipsniai šilumos.
Lietuvoje šią naktį dar vyraus debesuoti orai. Daug kur ir palis. Vėjas gūsingas.
Sinoptikai perspėja – Europą užgrius karščio banga: šilumos porcija klius ir Lietuvai
Savaitgalį ir kitos savaitės pradžioje Europą pasieks karščio banga, praneša orų tinklalapis „Severe Weather Europe“. Preliminariais duomenimis, aukščiausia temperatūra bus pietvakarių ir centrinėje Europoje bei Balkanų pusiasalyje, kur vietomis sieks iki +30 laipsnių. Šios karščio bangos uodegėlė su kur kas žemesne, bet vis tiek balandžio pradžiai neįprasta šiluma pasieks ir Lietuvą.
Į Lietuvą prasibrovė ciklonas Patricija: sinoptikė turi dvi žinias
Po rekordiškai šilto Velykų savaitgalio ateina orų permainos. Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė turi dvi žinias: blogoji yra ta, kad artimiausiomis dienomis prireiks šiltesnių rūbų ir skėčių, o geroji žinia, kad savaitgalį ir vėl galėsime džiaugtis šiltu pavasariu.
Antradienio naktį iš pietvakarių su banguotu atmosferos frontu mus pasiekė ciklonas Patricija, šią savaitę atnešiantis orų permainas.
Sinoptikai jau žino, kada sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos
Sinoptikai skelbia, kokie orai bus šią savaitę. Dabartiniais duomenimis, ypač malonus turėtų būti šventinis Velykų savaitgalis.
ANTRADIENIO DIENĄ kai kur numatomas trumpas, nedidelis lietus. Vėjas daugiausia pietų, 4–9 m/s. Temperatūra 7–12 laipsnių šilumos.
TREČIADIENĮ lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas pietryčių, naktį 5–10 m/s, dieną 9–14 m/s, dieną kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 šilumos, dieną 9–14 laipsnių šilumos.
Pasiektas naujas šilumos rekordas: viename mieste sušilo net iki +14
Šeštadienį, kovo 16 d., pasiektas naujas temperatūros rekordas.
Kaip skelbia „Meteo.lt“, buvo išmatuotas naujas kovo 16-osios aukščiausios oro temperatūros rekordas.
„Varėnoje sušilo net iki +14,1 °C. Ankstesnis rekordas užfiksuotas vos prieš 2 metus (2022-03-16) Kretingoje, kuomet sušilo iki +13,7 °C (t. y. 0,4 laipsnio mažiau nei šiandien). Anomalią šilumą lėmė Lietuvą pasiekęs šilto oro srautas iš Pietvakarių Europos“, – rašoma puslapyje.
Šeštadienį – orų pokyčiai: bus lietaus, gali nugriaudėti ir perkūnija
Jau šį savaitgalį sulauksime orų pokyčių: šilumą ir saulę keis lietus, kai kur gali nugriaudėti perkūnija. Nuo sekmadienio orai ims vėsti.
Šeštadienio dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, galima perkūnija. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15, pajūryje 7–9 laipsniai šilumos.
Sekmadienį daugelyje rajonų krituliai, daugiausia lietus.
Sinoptikė perspėja visus – Lietuvos link atkeliauja orų pokyčiai: ragina pasiruošti
Į Lietuvą grįža šilti orai, skelbia sinoptikė Elvyra Latvėnaitė. Vis dėlto jais džiaugsimės neilgai – nuo sekmadienio vėl ateis orų permainos.
Debesuotus orus lėmęs ciklonas silpnėja ir traukiasi į pietryčius. Trečiadienį dar sulauksime kritulių, vėliau jų bus mažiau ir vis šilčiau.
„Nors, nuo ketvirtadienio Šiaurės Europą ir Baltiją uždengs nauja ciklonų sistema, stiprės pietų, pietvakarių vėjai, lietaus šiek tiek atneš, bet vis šiltesnis oras iš pietų, pietvakarių plūs.
Fiksuotas visų laikų kovo 1-osios šilumos rekordas
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) skelbia, jog penktadienį fiksuotas visų laikų kovo 1-osios šilumos rekordas – Druskininkuose termometrų stulpeliai pakilo iki beveik 14 laipsnių.
„Tokios šiltos pirmosios kalendorinio pavasario dienos mūsų šalyje dar nebuvę. Remiantis preliminariais duomenimis, išmatuotas naujas kovo 1-osios aukščiausios oro temperatūros rekordas. Druskininkuose sušilo net iki +13,9 °C“, – „Facebook“ paskyroje šeštadienį pranešė LHTM.
LEA: Lietuvoje šilumos energijos kainos mažiausios Baltijos šalyse
Lyginant Baltijos šalis, šį šildymo sezoną Lietuvoje išlieka mažiausia vidutinė šilumos kaina, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
LEA duomenimis, šių metų vasario mėnesio vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kaina Lietuvoje buvo 7,47 ct/kWh be PVM. Palyginus su sausio mėnesiu, vidutinė kilovatvalandės kaina nežymiai mažėjo – 0,1 ct/kWh. (1,32 proc.). O lyginant su 2023 m. vasariu, kainų vidurkis mažesnis 14 proc. – tuo metu vidutinė kaina siekė 8,65 ct/kWh.
Sinoptikė jau žino, kada sulauksime šilumos pliūpsnio ir pavasariško oro
Nors iki kalendorinio pavasario dar liko kiek daugiau nei savaitė, numanoma, kad šiltesni orai pasieks mus kiek anksčiau. Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė praneša, jog artėjančią savaitę Lietuvoje orai bus permainingi, tačiau netrūks ir šilumos.
Pasak E. Latvėnaitės, nuo Skandinavijos keliaujantys nedideli ciklonai pasieks ir Lietuvą, tad naktimis turėtume tikėtis šalčio ir plikledžio, o nuo antradienio didžiąją dalį Lietuvos padengs sniegas.
Vasario 16-ąją – naujas šilumos rekordas: tokios temperatūros dar nėra buvę
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad penktadienį užfiksuotas naujas šilumos rekordas.
„Šiandien išmatuotas naujas šilumos rekordas. Tokios aukštos temperatūros vasario 16-ąją Lietuvos teritorijoje dar nebuvę“, – pranešė tarnybos atstovas Gytis Valaika.
Skelbiama, kad penktadienį dalyje šalies oras sušilo virš 10 laipsnių šilumos. Labiausiai šilo Pagėgiuose – iki 12,2 laipsnių.
Netrukus sulauksime rekordų: termometrų stulpeliai šoks iki +12
Valstybės atkūrimo dieną pasitiksime pavasariškai. „Facebook“ puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“ praneša, kad vasario 16-ąją vietomis gali sušilti net iki 10-12 laipsnių.
„Vasario 16-osios diena gali būti rekordiškai šilta ir bent dalyje šalies primins ne vasario, o kovo mėnesio vidurį. LHMT prognozuoja, kad aukščiausia oro temperatūra daug kur sieks iki 4-9, o vietomis gali sušilti net iki 10-12 laipsnių šilumos“, – teigiama įraše.
Gamtos ženklų ekspertė jau žino, ar greitai ateis pavasaris: atskleidė visiems
Jau ilgą laiką besitęsianti žiema ir niūrūs, pilki orai skatina laukti pirmųjų saulės spindulių, žaliuojančių medžių ir ryškių gamtos spalvų. Kristina gamtos ženklus stebi jau nuo vaikystės ir puikiai supranta, ką jie pranašauja apie būsimus orus. Moteris stebi gamtą: miškus, paukščius, skruzdėlynus ir pagal tai gali pasakyti, kokie orai laukia.
Žmonės prisitaiko, kaip gyventi be elektros: vieni kuria visiškai autonomiškus namus, kiti skuba kaupti malkas
Artėjanti žiema ukrainiečiams gali būti sudėtinga. Praėjusį rudenį Rusija smarkiai apgadino arba sunaikino apie 40 procentų Ukrainos elektros infrastruktūros. O žmonės turi prisitaikyti, kaip gyventi be elektros. Pasiruošimas artėjančiai žiemai vyksta – vieni darosi baterijas ir kuria visiškai autonomiškus namus, kiti skuba kaupti malkas, kad tik nesušaltų likę be šildymo.
Ar ateinanti žiema bus blogesnė nei praėjusi? Inžinierius Igoris iš Dnipropetrovsko srities nusprendė nelaukti atsakymo.
Aiškūs miestai, kur brangsta šildymas – gyventojai sako atvirai: „Tai yra žiauru, nežmoniška“
Įsibėgėjant žiemai šilumininkai reikalauja, kad žmonės dar labiau atvertų pinigines ir brangina šilumą. Šiluma brangs Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaune, o tarp didmiesčių daugiausiai už šilumą teks ir toliau mokėti vilniečiams.
Tiesa, sostinės šilumos įmonė mėgina guosti, kad kainą kitą mėnesį šiek tiek sumažins, mat vis daugiau šilumos tiekia naujoji biokuro kogeneracinė jėgainė.
Jokiu būdu nesineškite šio daikto į lovą: gali baigtis liūdnai
Stengdamiesi sutaupyti pinigų šildymui, žmonės gali griebtis patikimo karšto butelio, kaip alternatyvos šilumai palaikyti, tačiau ekspertai įspėja, kad tai gali sukelti rimtą pavojų.
Nukritus oro temperatūrai, žmonės, besinaudojantys karšto vandens buteliu, įspėjami, kad jie kelia potencialų pavojų, nes kai kurie žmonės, suskilus karšto vandens buteliui, buvo skubiai nugabenti į ligoninę su nudegimais, rašo mirror.co.uk.
Gąsdinančios prognozės – po anomaliai šiltų 2023 metų, pasakė kas laukia kitąmet
Spalis mūsų planetoje buvo karščiausias per visą tokių stebėjimų istoriją. Beveik neabejojama, jog 2023 metai Žemėje irgi bus rekordiškai šilti. O visa ši anomalija tęsis mažiausiai iki kitų metų vidurio, įspėja Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai.
Šilumos kainų prognozės žiemai: įvardino, kurie miestai mokės daugiausiai
Brangsta žmonėms ir radiatorių šiluma, nors ir dujos, ir elektra, ir biokuras daug pigesni nei prieš metus. Kodėl artėjant žiemai šildymo tarifai vėl pučiasi ir ar Lietuva jau išnaudojo per kainų piką nusipirktas brangias dujas, už kurias iki šiol moka vartotojai, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė Šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.
Žmonėms sąskaitos už šilumą nuo spalio didėja 6 proc.
Šį sezoną šildymas ir toliau brangs: pasakė, kas lapkritį mokės daugiausiai
Artėjant žiemai gyventojams brangsta ir šiluma. Centralizuotai tiekiamos šilumos kaina lapkritį šalyje kyla vidutiniškai 6 proc., palyginti su spalio mėnesiu. Energetikos ministras ragina dėl šildymo brangimo nesistebėti, mat esą didėja kuro paklausa, tad auga ir kainos.
O artėjant šalčiams šilumininkai ragina ruoštis ir dar didesnėms kainoms, mat tuomet grasina deginti dar daugiau dujų, kurios yra brangesnės už biokurą.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
VERT: vidutinė šilumos kaina lapkritį didėja 6,3 proc., mažiausiai mokės Utenos gyventojai
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje lapkritį siekia 7,59 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 6,3 proc. daugiau nei spalį ir 21,9 proc. mažiau nei tuo pačiu metu pernai, rodo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenys.
Tarp penkių didžiųjų miestų lapkritį už šilumą mažiausiai mokės Kauno, daugiausiai – Vilniaus gyventojai: atitinkamai 6,4 ir 8,37 cento.
Per mėnesį labiausiai šilumos kaina augo Kaune – 14,9 proc.
Vilnius 100 proc. finansuos iki 59 daugiabučių namų šilumos punktų atnaujinimą
Vilnius 100 proc. finansuos grupinių šilumos punktų modernizavimą – šilumą ir karštą vandenį gaunantys iš grupinio šilumos punkto gyventojai galės atsijungti nuo kitame name įrengto šilumos punkto su priklausoma (elevatorine) šilumos tiekimo sistema ir įsirengti automatizuotą šilumos punktą savo name.
Šiuo pasiūlymu galės pasinaudoti 59 Vilniaus daugiabučiai namai, pranešė sostinės savivaldybė.
Norite išvengti automobilio langų užšalimo? Štai, kas padės
Atšalus orams, didėja tikimybė, kad atsibudę vairuotojai ras savo automobilius padengtus sniegu bei ledu. Šalčiausiais rytais kai kurie automobiliai gali būti taip užšalę, kad automobilis ne tik bus padengtas ledu, bet ir vairuotojas nebegalės atsidaryti jo durelių.
Variklio sušildymas gali užtrukti labai ilgai, tad ilgai užtruks ir visišikas jo įšilimas bei ledo tirpinimas. Tad ekspertas Rogeris Griggsas pasiūlė neįtikėtiną būdą, kaip rytais išvengti šios šalčio kančios.
Išsitraukite šortus: šeštadienį tikimasi dar vieno orų rekordo
Orų modelių skaičiavimai rood, kad šeštadienį Lietuvos sulauksime dar vieno šilumos rekordo: spalio 14-ąją, prognozuojama, sušils iki 22 laipsnių. Tiesa, šiluma pasidžiaugs ne viss Lietuva. Labiausiai termometrų stulpeliai turėtų kilti pietiniuose ir pietrytiniuose rajonuose.
Šviečiamojo pobūdžio puslapis orų tematika „Orai ir klimatas Lietuvoje“ praneša, kad šeštadienį dalyje Lietuvoje bus neįprastai šilta.
Klimatologai jau žino, kokie bus spalio orai: atskleidė visiems, ko laukti
Lietuvos hidrometeorolgijos tarnyba (LHMT) pasidalijo ilgalaike spalio mėnesio orų prognoze.
LHMT duomenimis, keli orų modelių skaičiavimai rodo, kad spalio mėnuo turėtų būti šiltesnis ir drėgnesnis už normą.
„Remiantis naujausiais ECMWF modelio skaičiavimais, prognozuojama, kad spalis (standartinė klimato norma: SKN: 7,3 °C ir 68 mm) bus apie 1,0–1,5 °C šiltesnis, o mėnesio kritulių kiekis 15–20 % didesnis nei daugiametė norma.
Lietuvoje užfiksuotas dar vienas orų rekordas
Antradienį užfiksuotas spalio 3-iosios oro temperatūros rekordas, pranešė Hidrometeorologijos tarnyba.
Jos duomenimis, Alytuje oras sušilo iki 25,4 laipsnio Celsijaus – tai daugiau kaip du laipsniais viršija ankstesnį rekordą, prieš 89-erius metus užfiksuotą Kaune. 1934-aisiais oro temperatūra spalio 3-iąją buvo pasiekusi 23,3 laipsnio.
Pasak tarnybos, nedaug trūko ir iki viso spalio šilumos rekordo, kuris siekia lygiai 26 laipsnius. Šis rekordas 1985-ųjų spalio 5-ąją užfiksuotas Kybartuose.
Prancūzija: šis rugsėjis šalyje – šilčiausias nuo stebėjimų pradžios
Prancūzijoje šis rugsėjis buvo šilčiausias nuo orų stebėjimų pradžios 1900 metais. Preliminariais duomenimis, vidutinė temperatūra pirmąjį rudens mėnesį šiais metais siekė 21,5 laipsnio ir buvo 3,6 laipsnio aukštesnė už 1991–2020 metų vidurkį.
Rugsėjį Prancūzijoje šįmet buvo panašiai šilta kaip birželį. Mėnesio pradžioje šalyje būta karščio bangos – daugelyje regionų termometrų stulpeliai kilo aukščiau 30 laipsnių padalos.
Pagerintas 76-erių metų šilumos rekordas: įspėja, ko laukti toliau
Trečiadienį buvo pagerintas rugsėjo 27-osios šilumos rekordas, ketvirtadienį pranešė Hidrometeorologijos tarnyba.
Jos duomenimis, temperatūra Kalvarijoje pasiekė 28,1 laipsnį Celsijaus ir 76 metų senumo rekordą pagerino trimis laipsniais.
„Paprastai rekordų viršijimus skaičiuojame dešimtosiomis laipsnio dalimis, taigi tokia šiluma, nors ir maloni, bet išties neįprasta rugsėjo pabaigai“, – teigiama tarnybos feisbuko pranešime.
Neįtikėtinos gamtos išdaigos: rugsėjo pabaigoje prie Vilniaus noksta laukinės žemuogės
Netikėtai šilta rudens pradžia, panašu, toliau jaukia gamtos planus. Štai prie Vilniaus šiomis dienomis pastebėtos nokstančios žemuogės, nors šias uogas įprastai pradedame skinti pavasario pabaigoje ar ankstyvą vasarą.
Tuo galėjo įsitikinti portalo tv3.lt skaitytojas Vaidotas, neįtikėtino radinio nuotraukomis pasidalijęs socialiniame tinkle.
„Žemuogių pievelė. Rugsėjo 27-oji. Vilniaus miesto pakraštyje, prie Žaliųjų ežerų“, – stebėjosi vyriškis.
To dar nėra buvę: rugsėjį užfiksuotas naujas šilumos rekordas
Užfiksuotas naujas rugsėjo 22-osios aukščiausios oro temperatūros rekordas, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai.
Apie tai jie praneša feisbuke:
„Alytuje ir Druskininkuose oras įkaito net iki 27,8 °C. Ankstesnis rekordas buvo užfiksuotas lygiai prieš 41 metus Varėnoje, kuomet 1982-09-22 sušilo iki 25,0 °C (t. y. net 2,8 laipsnio mažiau nei šiandien).
Negana to, visose pagrindinėse šalies meteorologijos stotyse buvo fiksuojami vietiniai šilumos rekordai.
Šiandien Lietuvoje – ypatinga diena: kiti ją pamiršta
Rugsėjo 21-oji nuo seno Lietuvoje laikyta Bobų vasaros pradžia (tęsiasi iki 29 d.). Šiuo metu buvo tradicija pagerbti pribuvėjas, priimančias ateinančius į pasaulį vaikus. Bobų vasara – tai šiltas sezonas rudens metu. O šiemet ši diena ypatinga, mat tokio karšto rudens daugelis net neprisimena.
Anot meteorologų, rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje į Lietuvą užklysta anticiklonas iš pietų, atnešdamas apie savaitę ar dvi saulėtų ir šiltų orų. Oras sušyla iki 20 laipsnių ir net daugiau.
Rytoj Lietuvoje – ypatinga diena: šiemet ji kitokia
Rugsėjo 21-oji nuo seno Lietuvoje laikyta Bobų vasaros pradžia (tęsiasi iki 29 d.). Šiuo metu buvo tradicija pagerbti pribuvėjas, priimančias ateinančius į pasaulį vaikus. Bobų vasara – tai šiltas sezonas rudens metu. O šiemet ši diena ypatinga, mat tokio karšto rudens daugelis net neprisimena.
Anot meteorologų, rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje į Lietuvą užklysta anticiklonas iš pietų, atnešdamas apie savaitę ar dvi saulėtų ir šiltų orų. Oras sušyla iki 20 laipsnių ir net daugiau.
Grėsmingos prognozės – žiema Lietuvoje jau sutrumpėjo 33 dienomis: įspėjo, ko dar laukti
Šie metai išsiskiria orų anomalijomis. Net ir rugsėjo antroje pusėje, kai medžiai po truputį ima gelsti, Lietuvoje tęsiasi vasariški orai. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji klimatologė dr. Viktorija Mačiulytė pabrėžia, kad nors kiekvienas ruduo skirtingas, ilgainiui turėsime daugiau pereinamųjų sezonų.
Anot klimatologės, rugsėjo antrosios pusės orų pavadinti rudeniškais būtų neteisinga.
„Antroje rugsėjo pusėje labai nebūdinga tokia šiluma.
Skelbia ilgalaikę orų prognozę rugsėjui: šie metai bus kitokie
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi ilgalaike orų prognoze rugsėjui.
ANot tarnybos specialsitų, daugelis šių metų mėnesiams sudarytų ilgalaikių prognozių išsipildė. Todėl šį kartą pažvelkime į rugsėjo ilgalaikes prognozes.
„Remiantis naujausiais ECMWF modelio skaičiavimais, prognozuojama, kad rugsėjis (standartinė klimato norma: 12,8 °C ir 60 mm) bus apie 1,5–2,0 °C šiltesnis, o mėnesio kritulių kiekis 10–15 % mažesnis nei daugiametė norma.
Klimatologas siunčia žinią – štai, kokie orai bus rugsėjį
Klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir kliamtologijos katedros docentas Gitautas Stankūnavičius dalijasi išsamia orų apžvalga ir prognoze rugsėjo mėnesiui.
Žvelgiant atgal į vasarą, klimatologas pažymi, kad ji buvo šiltesnė ir sausesnė už normą.
„Kalendorinė vasara baigėsi, tačiau orai lyg iš inercijos liko vasariški. Gal tik rytai pastebimai vėlyvesni, dažnai su pažemio rūku, kas vasarą pasitaikydavo rečiau.