• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su naujuoju valstybės biudžetu Seime prasideda kovos ir dėl pridėtinės vertės mokesčio lengvatų. Viena jų – maitinimo įstaigoms. Ši lengvata jau kelia nesutarimų valdančiojoje koalicijoje.

Su naujuoju valstybės biudžetu Seime prasideda kovos ir dėl pridėtinės vertės mokesčio lengvatų. Viena jų – maitinimo įstaigoms. Ši lengvata jau kelia nesutarimų valdančiojoje koalicijoje.

REKLAMA

Gąsdindama restoranų ir kavinių bankrotais ir išaugsiančiu šešėliu, Laisvės partija reikalauja lengvatą tęsti visus ateinančius metus, tačiau koalicijos partneriai tvirtina, kad pakaks ir pusmečio.

Pasak finansų ministrės, lengvata buvo suteikta laikinai – kaip pagalba per pandemiją, kuri jau pasibaigė. O žmonės tvirtina, kad jiems labiau praverstų PVM lengvatos maisto produktams parduotuvėse, o ne restoranuose.

Restorano Panevėžyje darbuotojai lankytojus vilioja šviežiais makaronais, gamintais tarsi namuose. Tačiau ten ne namai, elektros tarifas – verslo kaina, o ir darbuotojams kasmet reikia didesnes algas mokėti. Tad restorano šeimininkė pasakoja, kad išsilaikyti tampa vis sunkiau, nors ir PVM moka lengvatinį – ne 21, o 9 proc.

REKLAMA
REKLAMA

„Lengvata turėtų likti visam laikui, jei norim likti konkurencingi tarp kitų šalių. Išgyvenimas tapo žymiai sunkesnis, kainos 2–3 kartus didesnės. Visos žaliavos pabrango“, – tikina restorano vadovė Violeta Linartienė.

REKLAMA

Maitinimo paslaugoms lengvatinis 9 proc. PVM tarifas galioja tik iki metų pabaigos. Dėl išaugusių maisto produktų, elektros, dujų kainų, restoranų šeimininkai gąsdina bankrotais ir reikalauja, kad valdžia ir toliau paliktų sumažintą mokestį. Juos remia valdančioji Laisvės partija. Vyriausybė pateikė projektą su PVM lengvata tik kitam pusmečiui, tad Laisvės partijos seimūnai jau teikia pataisą – lengvatą pratęsti visiems kitiems metams.

REKLAMA
REKLAMA

„Džiaugiuosi, kad vyriausybė ryžosi 6 mėn. pasiūlyti, bet manau, kad reikia sprendimą patobulinti. Kitais metais lengvatą numatyti, išgelbėti dalį verslo nuo bankroto, pasitraukimo į šešėlį“, – kalba Seimo Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.

„99 proc. maitinimo sektoriaus smulkus verslas, regionuose, šeimos, jei krizės akivaizdoje jiems padvigubėtų PVM, nemaža dalis sąžiningo verslo užsidarytų, nesąžiningo – išeitų į šešėlį“, – tvirtina M. Majauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau PVM lengvatai daug valdančiosios koalicijos partnerių nepritaria – tiek tarp konservatorių, tiek ir Liberalų sąjūdyje. Jie tvirtina, kad restoranams mokestinės lengvatos pakaks pusmetį, ką ir siūlo vyriausybė.

„Dėl maitinimo ir renginių organizavimo sektoriui buvo sutartas kompromisinis susitarimas vyriausybėje. Pratęsti lengvatą pusei metų, kad galima būtų užtikrinti žiemą, kai šildymo kainos didesnės, nėra aktyvus vaikščiojimas į kavines, lengvatos atsisakyti lengviau vasaros viduryje. Ši lengvata buvo įvesta kaip parama COVID-19 pandemijos metu“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA

„Tokia lengvata pusei metų kainuoja 59 mln eurų, dar pusei metų – dar 59 mln. eurų. Manau, palaikysime vyriausybės poziciją. Projektams pratęsti metams nepritartume, nes taip būtų daina be galo“, – sako Seimo liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Mūsų kalbinti vilniečiai sako, kad vietoje restoranų verčiau valdantieji sumažintų PVM mokestį būtiniausiems maisto produktams parduotuvėse:

REKLAMA

„Į restoranus vaikštome ne kiekvieną dieną, savaitgalį, o į parduotuvę kasdien ir perkame maisto produktus.“

„Tai žinoma, maisto prekėms, į restoranus mažai vaikštau.“

„Aišku, maistas, į restoranus nevaikštau, ne tas amžius.“

„Maistui geriau, algos nedidelės, turėtų būti, kainos didėja, o algos nedidėja.“

„Geriau parduotuvėj, o ne restorane. Ne taip dažnai einu dabar.“

Opozicijos atstovai antrina, kad PVM lengvatomis turėtų džiaugtis ne tik restoranų ir viešbučių šeimininkai, kultūros ir sporto renginių organizatoriai. Tarp opozicijos siūlymų – visiškas PVM panaikinimas būtiniausiems maisto produktams, lengvatinis 5 proc. tarifas buitinės technikos, dviračių remontui, avalynės, rūbų ir panašioms taisykloms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Siekis yra, kad apsimokėtų daiktus remontuoti, nereikėtų išmesti, nes dažnai elektroniką, batus kainuoja remontuoti brangiau nei daiktas kainuoja“, – teigia socialdemokratas Linas Jonauskas.

O štai valdančiųjų atstovė Jurgita Sejonienė siūlo ir specialios medicininės paskirties maisto produktus kone prilyginti vaistams ir jiems taip pat taikyti ne 21, o lengvatinį 5 proc. tarifą.

„Tai produktai, kurie skiriami labai sunkiai sergantiems, be kurių neišgyventų, siūlau PVM suvienodinti kaip vaistams. Būtų lengvesnės sąlygos įsigyti“, – kalba J. Sejonienė.

REKLAMA

Visgi ekonomistai perspėja, kad šie Seime svarstomi pridėtinės vertės mokesčio sumažinimai liečia ne monopolines prekes ir paslaugas, tad labai didelė tikimybė, kad jų naudos vartotojai nepajus, nes kainos nesumažės, tiesiog daugiau pinigų susižers verslininkai.

„Tikrai nereikėtų, ypač kai PVM lengvata rinkos sąlygomis nepasiekia galutinio taikinio, vartotojo, pasimeta pakeliui“, – tikina ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Dėl PVM lengvatų valdantieji nubalsavo, kad svarstydami kitų metų valstybės biudžetą dar tarsis ar iki kitų metų pabaigos pratęsti lengvatas restoranams, viešbučiams, kultūros ir sporto renginiams. Tačiau mažesnį tarifą maisto produktams ir remonto paslaugoms atmetė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų