Tai medžiaga, kuri susiaurina kraujagysles, gali ne tik palengvinti slogą, bet ir sukelti kraujotakos sutrikimus, sako specialistai. Dėl šio medikamento tyrimą pradėjo Europos vaistų agentūra.
Besikaitaliojant orams vaistinėse žmonės vis dažniau prašo medikamentų nuo peršalimo ligų ir slogos. Ir net nesuka galvos, kokį šalutinį poveikį jie gali turėti. O be reikalo. Net ir be recepto parduodami vaistai gali sukelti šalutinį poveikį, ir ne vieną. Prancūzijos vaistų saugos agentūra sunerimo ir dėl Lietuvoje populiarių medikamentų nuo peršalimo, kurių sudėtyje yra pseudofedrino.
„Vienas iš sunkesnių nepageidaujamų poveikių, kuris nurodytas pakuotės lapelyje, gali įvykti insultas vartojant šito vaisto“, – teigia vaistų kontrolės tarnybos atstovė Rugilė Pilvinienė.
Pseudofedriną užpuolus slogai vartojame tam, kad sutrauktų kraujagysles, kurios išsiplečia, kai prasideda viruso ar bakterijų sukeltas uždegimas. Bėda ta, kad šis vaistas gali sutraukti ne tik nosies, bet ir smegenų kraujagysles.
„Jeigu sukelia spazmą galvos smegenų kraujagyslių, tai tada insulto rizika didėja, jeigu provokuoja spazmus širdies kraujagyslių, tai infarkto rizika“, – tvirtina vidaus ligų gydytojas Jonas Kastys.
„Žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis šito vaistinio preparato vartoti negalima būtent dėl to kraujagysles sutraukiamojo poveikio“, – sako vaistų kontrolės tarnybos atstovė Rugilė Pilvinienė.
Dar priims sprendimą dėl vaistų
Dėl vaistų su pseudofedrinu tyrimą pradėjo Europos vaistų agentūra. Prancūzai kol kas šių medikamentų pardavinėti nedraudžia, tik ragina neskatinti jų pirkti ir reklamuoti.
„Informacija jau buvo žinoma apie šitas nepageidaujamas reakcijas, susijusias su poveikiu smegenims, bet tikrai buvo labai labai nedaug informacijos, dabar susirinkus kritiniam informacijos kiekiui, priimtas sprendimas tartis ir priimti sprendimus bendrai“, – teigia vaistų kontrolės tarnybos atstovė Rugilė Pilvinienė.
Sprendimą, ką daryti su šiais vaistais, Europos vaistų agentūra turėtų priimti dar šiemet. Galbūt jį leis pardavinėti tik su receptu. O kol kas besikamuojantiems nuo peršalimo specialistai pataria:
„Nepageidaujami poveikiai yra aprašyti, žinomi ir pacientai tiesiog turi skaityti labai atidžiai pakuotės lapelį nusipirkę nereceptinių vaistų nuo peršalimo, kurių sudėtyje yra pseudofedrino ir tikrai kritiškai įsivertinti, galima to vaisto žmogui vartoti, ar negalima“, – sako vaistų kontrolės tarnybos atstovė Rugilė Pilvinienė.
Kai kurie žmonės sako, kad ne tik perskaito vaistų informacinius lapelius, bet ir nebevartoja preparato, jei šalutinių reiškinių daug prirašyta:
„Aš pasirenku tada, pati apsisprendžiu ir man tikrai reikia to vaisto ar man bus geriau išvis jo negerti nei šalutiniai poveikiai“
„Kreipiu, kadangi mano šeimoj ir žmona, ir dukra yra gydytojai, aš visą laiką perskaitau, ne aš tai jos perskaitom šalutiniai poveikiai.“
Svarbu pasitarti su gydytoju ar vaistininku
„Būna problemų, kad žmogus paprašo kito žmogaus paimt vaistų ir net gi nenurodo dozės ar dar man sakė, kad turiu nupirkti, tu nekankink manęs, duok parnešiu tegul pats jau ir žinosi“, – teigia „Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius.
Tai kaip gi gydyti peršalimą, kad nebūtų dar blogiau?
„Peršalimas iš principo negydoma liga, mes lengvinam simptomus, kurie kelia mums diskomfortą, turbūt reikėtų galvoti, jeigu vartojant kažkokius vaistus, kurie nuima simptomus, 3-4 dienų situacija nesikeičia arba blogėja, vis dėlto mums reikėtų kreiptis pas gydytoją“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius.
O apie patirtą šalutinį poveikį reikėtų pranešti vaistų kontrolės tarnybai. Vien šiemet ji apie vaistus, neįskaitant skundų dėl vakcinų, gavo per 1200 tokių pranešimų, pernai jų buvo penkiais šimtais mažiau.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.