Kultūros sektoriuje besidarbuojančiam Miroslavui dabar – prastovos. Geroji žinia ta, kad lieka daugiau laiko pasibuvimui su sūnumi. Vyras girdėjo ir žinią iš Vyriausybės – kad dalį pajamų praradusiems tėvams per mėnesį žadama mokėti po šimtą papildomų eurų vaiko pinigų:
„Pinigai yra gerai, bet ta suma nėra labai didelė, gal ją galima kažkur kitur panaudot. Arba tiesiog šeimoms, kurioms tikrai to reikia. Visiems to nereikia.“
Valstiečiai įsitikinę, kad reikia.
„Vaiko pinigai – viena iš efektyviausių priemonių, kurios mažina skurdą“, – sako valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Valdantieji skaičiuoja, kad po šimtą eurų skirs 33-ims tūkstančiams vaikų. O iš viso naujas paramos planas esą pasieks 1,4 mln. lietuvių ir tam bus pasiskolintas beveik milijardas eurų. Taigi, ruošiamas dar vienas „milijardas milijonui“ – mėgstama valstiečių frazė. Siūlymų čia ne vienas ir ne du.
Ketinama po du šimtus eurų mokėti per karantiną darbo netekusiems asmenims, jau minėtas subsidijas už prastovas, socialines pašalpas, kompensuoti dalį išlaidų už šildymą. Ekonomistų vertinimu, visi šie pinigai išties turėtų atgaivinti vidaus vartojimą.
„Suma yra įspūdinga, pagalbos paklausos skatinimui reikia Lietuvoje. Ypač aktualu tiems gyventojams, kurių pajamos buvo mažos, kurie prarado pajamas. Tai jie gali išeiti į gatves, į parduotuves, išleisti tuos pinigus ir atstatyti ekonomikos pulsą, kurį turėjome iki krizės“, – pasakoja ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Visgi vienas iš siūlymų sukėlė tikrą audrą ir diskusijas tiek Seimo koridoriuose, tiek.. parkuose tarp senjorų.
Vyriausybė nusprendė po du šimtus eurų išdalyti ir pensininkams, nė neatsižvelgiant į jų kas mėnesį gaunamas sumas. Tokia dovana būtų vienkartinė ir biudžetui kainuotų 180 milijonų eurų. Kol dalis senjorų šiais pažadais džiaugiasi:
„Gerai, kad prideda. Aišku, labai nedaug, bet parama bus senjorams.“
„Nepamaišys. Manau, kad jie problemos nesprendžia, bet moraline prasme kiekvienam senjorui – neblogai.“
Paradoksas, kad kritiką šiam užmojui žeria netgi organizacijos, kovojančios su skurdu Lietuvoje. Pasak jų tinklo vadovės Aistės Adomavičienės, kur kas tikslingiau tuos beveik 200-us milijonų būtų skirti mažiausių pensijų didinimui. O dalis pensijų gavėjų dabar kas mėnesį nesulaukia nė šimto eurų.
„Turėtume skirti tam didesnį finansavimą ir reguliarų, o ne vienkartinę išmoką. Mes skolinamės ir tiesiog tuos pinigus duodam. Tai žmogui gerai, bet tai nėra tvaru. Tai tiesiog nėra tvaru“, – teigia Skurdo mažinimo organizacijų vadovė Aistė Adomavičienė.
Netvaru tai atrodo ir 97-erių pensininkui Aleksui:
„Man nereikia. Tegul tiems skiria, kurie, vargšai, nesuduria galo su galu, o ne visiems. Absurdas.“
„Visada skiriama prieš rinkimus pensininkams, nes tai yra labai svarbi balsuojančiųjų dalis.“
Būtent pinigų išmokėjimo data ir kelia daugiausia abejonių, koks yra šio valdžios dosnumo tikrasis tikslas.
„Pagrindinis klausimas, kuris dabar lieka, į kurį reikia atsakyti – kodėl rugpjūčio mėnuo“, – kalbėjo konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Ši 200 eurų dalinimo akcija yra ir rinkiminė akcija“, – sako liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Jeigu kas nors galvoja, kad čia rinkimams skirta, tai mes tada rugsėjį išmokėtume. Kiekvienais metais Lietuvoje yra rinkimai“, – pasakoja Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Valdantieji atkerta, kad anksčiau paremti pensininkų dėl techninių kliūčių negalės pati „Sodra“:
„Tai apima visus labiausiai pažeidžiamus mūsų visuomenės žmones – tiek neįgaliuosius, tiek senatvės pensininkus, tiek ir įvairių šalpos pensijų gavėjus. Visus. Jeigu kas nors nori pasakyti, kad šitiems žmonėms net ir per krizę labai lengva gyventi… Jie visi yra rizikos grupės žmonės, deja.“
Ekonomistai vieningai tvirtina, kad, tyčia ar netyčia, pinigus išmokant likus dviem mėnesiams iki rinkimų, dovana pensininkus ir kitus gyventojus pasieks smarkiai pavėlavusi.
„Didžiausia ekonomikos duobė yra būtent dabar – balandį, gegužę. Dabar reikėtų sustiprinti gyventojų pajamas, jų perkamąją galią, lūkesčius dėl ateities. Dabar tos išmokos turi daugiausia prasmės. Vasaros pabaigoje mes galime matyti ir taip spartų ekonomikos atsigavimą“, – teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Savo ruožtu opozicijai rinkimai irgi artėja. Taigi natūralu, kad atsisakyti išdalyti valstiečių suplanuotus šimtus milijonų potencialiems rinkėjams jie vargu ar drįs. Bent kol kas bendrą planą jie linkę palaikyti. Balsuoti dėl viso Vyriausybės siūlymų paketo Seimas planuoja jau kitą savaitę.