Apie tai tv3.lt portalo laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo profesorius Saulius Čaplinskas ir Kauno klinikų vadovas Renaldas Jurkevičius.
Ponas Čaplinskai, jūs matote priežasčių, kodėl Vilnius grįžtą į tą tokią juodąją zoną? Kodėl tų atvejų Vilniuje yra daugiau?
S. Čaplinskas: Labai paprastas dalykas – vis tiktai nereikia daryti tos ekologinės klaidos, kas buvo ir galbūt iki šiol yra daroma. Kitaip sakant, jeigu mes, paimkime kaip pavyzdį Kauną, pamatuosime kauniečių ūgį ir pagal bendrą kauniečių ūgį bandysime nustatyti vieno ar kito žmogaus konkretų ūgį, tai aišku, kad mes nepataikysime.
Tai čia lygiai taip pat. Labai svarbu kokiose žmonių grupėse, kaip jie elgiasi ir ten patenka ar nepatenka virusas, ir sudaromos ar ne galimybės jam plisti. Čia eina kalba pirmiausia apie kolektyvus – ar tai būtų darbo kolektyvai, ar tai būtų kažkokie laisvalaikio kolektyvai – ir, aišku, šeimas, tuos vadinamus šeimų burbulus.
Ar pritariate, kad vis dėlto reikėtų palikti karantiną tokį, koks jis yra, ar galvojate, kad reikėtų grąžinti į tą ankstesnę būklę, kada parduotuvės nedirbo, mokyklose mokinių nebuvo?
S. Čaplinskas: Na, aš galvočiau kiek kitaip. Nuosekliai sakau, kad karantinas jau yra išsisėmęs, karantino priemonės jau seniai yra išsemtos, vėlgi pandeminis nuovargis ir net žmonių pyktis ir nenoras laikytis tų draudimų, tų ribojimų, ypač kai buvo ir iki šiol lieka daug moksliškai nepagrįstų ribojimų.
Turbūt čia daugiau priklausys dabar nuo to, kaip sparčiai žmonės skiepysis, iš vienos pusės. Iš kitos pusės, kaip supras ir kaip aktyviai testuosis patys ir kaip patys valdys savo rizikas. Ne premjerė, ne ministras, ne policija, ne dar kas nors, ten ribojimo priemonės ir panašiai, o kaip kiekvienas iš mūsų vertinsime ir valdysime savo riziką.
Jūs kalbate apie tai, kad žmonės yra pavargę nuo karantino ir kaip žmonės valdys rizikas. Tai pavargę valdyti rizikas turbūt nenorės? Tai reiškia viruso nesuvaldysime dabar?
S. Čaplinskas: Tai jeigu mes ir toliau galvosime, kad reikia tik griežtinti priemones ir patys matome, kad žmonės jau pavargo ir ypač neracionalių priemonių nesilaiko, tai turbūt reikia jas kuo greičiau ne varžyti, o priešingai – laisvinti ir laisvinti racionaliai, kad žmonės galėtų saugiai ir bendrauti, ir keliauti, ir vykdyti kažkokius tai verslus, teikti kažkokias paslaugas ir panašiai. O dabar žmonės patys juokiasi, kad į Kanarus gali nuvažiuoti, o į Palangą nuvažiuoti negali. Ne tame esmė, kur tu važiuosi, o kaip tu elgsiesi nuvažiavęs į vieną ar į kitą vietą.
Viena iš priemonių, apie kurią kalbama, yra lokalus karantinas. Ar tai viena iš išeičių? Na, Vilnius – prastesnė situacija ir uždaryti jį?
R. Jurkevičius: Na, turbūt Vilnius per didelis miestas, kad jį uždarytume. Vis tiek žmonės judės darbo reikalais ir taip toliau, tai sudėtinga. Na, ir mes atsimename, kad rudenį tie lokalūs karantinai nelabai pasiteisino – Raseiniai, kiti bandymai. Tai čia sunku pasakyti, lyg ir atrodytų teoriškai, kad vienur daugiau serga, kitur mažiau – uždarome ir viskas. Bet kiek tai bus efektyvu, čia didžiulis klausimas. Vis tiek žmonės juda, vis tiek žmonės turi užsidirbti duoną. Tai čia labai sudėtingas klausimas. Čia turbūt svarbiausia yra mūsų visų išmintis ir supratimas, kad mes turime laikytis tų labai labai paprastų taisyklių. Turbūt tai svarbiausia yra.
Visą pokalbį žiūrėkite laidos „Dienos pjūvis“ įraše, esančiame straipsnio pradžioje, arba čia: