saulius čaplinskas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „saulius čaplinskas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „saulius čaplinskas“.

Virusologas Čaplinskas atsakė, ar Europoje dėl beždžionių raupų galėtų kilti pandemija

Švedijai fiksavus pirmąjį Europoje b raupų atmainos atvejį, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas sako, kad kol kas nėra prielaidų tikėtis beždžionių raupų viruso protrūkio. Tačiau, anot virosologo, visuomenė turi atsižvelgti į šios raupų atmainos paplitimą Afrikoje ir visuomet būti pasiruošusi. Jis pažymi, kad siekdami apsisaugoti nuo šios ligos Lietuvoje kol kas pasiskiepijo iki 100 žmonių. „Šiai dienai nėra jokių prielaidų, kad Europoje kiltų pandemija.
61 2024-08-21

Į kalbas apie naują pandemiją sureagavo ir Lietuvos epidemiologai: tai – didelė grėsmė su viena sąlyga

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Ligų kontrolės ir prevencijos centrui praėjusią savaitę pranešus apie Kolorade užregistruotus tris, spėjama, paukščių gripo viruso H5 infekcijos atvejus tarp paukštyno darbuotojų, o taip pat Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) pranešus apie žmogaus užsikrėtimo paukščių gripu atvejį Meksikoje, pradėta spėlioti, ar tai negali peraugti į dar vieną pasaulinę pandemiją.

Erkės, uodai, širšės, mašalai: Čaplinskas išaiškino, kaip atskirti, koks gyvis įkando ir kuris pavojingiausias

Vasarą skubame daugiau laiko leisti gamtoje, tačiau neišvengiamai susiduriame ir su joje gyvenančiais įvairiais gyviais. Susidūrimas su dalimi jų gali baigtis ir visai nemaloniai. Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas pasidalino, kaip reikėtų atpažinti įvairių vabzdžių įgėlimus ir kaip sau padėti.

Pavojus – ne tik duše: įvardijo, kaip dar galima užsikrėsti vilnietį pražudžiusia klastinga liga

Tarnybos siunčia įspėjamąjį signalą – Lietuvoje padaugėjo užsikrėtimų pavojinga liga legionelioze. Nors iki 10 proc. atvejų ji gali būti mirtina, dalis užsikrėtusių žmonių simptomų net nepajaučia. Kodėl taip yra ir kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?  Po naujausios žinios apie gegužės pradžioje fiksuotą 45-erių vyro mirtį nuo legioneliozės Vilniuje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) konstatavo, kad šios infekcijos atvejų skaičius yra išaugęs.

Profesorius Čaplinskas įspėja dėl itin plintančios ligos Lietuvoje: apsisaugokite laiku

Erkinis encefalitas – viena sunkiausių virusinių infekcinių ligų, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenų dangalus ar periferinius nervus. Šią ligą sukelia erkinio encefalito virusas, kurio paplitimas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje. Tai reiškia, kad kiekvienam gyventojui gresia nemaža rizika susirgti šia infekcija ir patirti liekamuosius reiškinius, kurie ne tik neigiamai paveikia gyvenimo kokybę ar darbingumą, bet gali net sukelti neįgalumą.
2024-04-01

Įspėja visus prasirgusius koronavirusu: nenustebkite pajutę šiuos simptomus

Nors daugelis žmonių po koronaviruso sukeltos ligos atsigauna be rimtesnių pasekmių, vis daugiau tyrimų rodo, kad ši infekcija gali sukelti ilgalaikesir netgi sunkias komplikacijas. Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja, kad šios komplikacijos gali paveikti įvairias kūno sistemas, įskaitant plaučius, širdį, smegenis, nervus.
2024-03-11

Profesorius Čaplinskas lietuvius įspėja dėl pamiršto viruso: grįžta su nauja jėga

Nors tymų virusas žinomas jau seniai, jo užkratas išlieka aktualus ir kelia didelį susirūpinimą visame pasaulyje. Nors dėl vakcinacijos pastaraisiais dešimtmečiais pavyko ženkliai sumažinti tymų protrūkių dažnumą, pastaruoju metu pastebimas šios ligos atvejų protrūkis.  Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja, kad galimas tymų protrūkis Lietuvoje bei neatsakingas požiūris į vakcinaciją gali sukelti rimtų pasekmių.
2024-03-11

Po žinios apie šalia Lietuvos plintančią pavojingą kepenų ligą – Čaplinsko įspėjimas: apie tai kalbėti vengiama

Neseniai prabilus apie pavojingą kepenų ligą, kuri sparčiau plinta kaimyninėje Latvijoje, užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas priminė, kur labiausiai paplitęs hepatito A virusas. Be to, jis įvardijo ir viešumoje ne taip dažnai įvardijamą viruso plitimo būdą. Virusologas atkreipė dėmesį, kad Europos Sąjungos (ES) kontekste apie A hepatitą (kepenų uždegimą) dažnai kalbama kaip apie keliautojų ligą.

Profesorius Čaplinskas įspėjo apie nematomą pavojų: šiukštu to nedarykite automobilyje ar namuose

Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas pasiuntė svarbų įspėjimą rūkantiesiems. Jis priminė, kad taip žmonės ne tik žaloja savo sveikatą, bet rūkydami ar veipindami (naudodami elektronines cigaretes) namuose ar automobilyje kenkia savo vaikams, net kai jų nėra šalia.

Užsikrėtus šia liga gresia pasekmės visam gyvenimui: įspėja visus

Neretai vėjaraupiai, laikomi vaikystės liga, gali turėti didelį poveikį tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ši liga sukelia diskomfortą ir dažnai reikalauja atsargumo, kad išvengtume jos plitimo, o užsikrėtus gali grėsti pasekmės visam gyvenimui. Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja, kad vėjaraupiai gali būti pavojingi žmogaus sveikatai, o jų pasekmės pastebimos net ir suaugus.
2024-02-11
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje – eilė pavojingų virusų: tai svarbu žinoti, norint neužsikrėsti

Išgyvenus koronaviruso pandemiją pastebėta, kad didelė dalis žmonių išvengė susidūrimo ir su kitais virusais, kurie iki tol aktyviai cirkuliavo visuomenėje.
2024-02-05

Verda aistros dėl dar vienos SAM reformos: sveikata tik pablogės, o pinigus išmesime?

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) planas nuo 2027 m. atsisakyti vaikų ligų gydytojų pirminėje grandyje vėl kelia sumaištį. Nors nuplanuota, kad tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sveikatos priežiūra turėtų rūpintis tik šeimos gydytojai, patys pediatrai sako nežadantys nuleisti rankų. Jie tikina, kad ministrą greičiausiai pavyks įtikinti, jog įsigaliojęs ruošiamas modelis tik atsisuktų kitu galu.

Profesoriaus Čaplinsko žinia augant gripo atvejams: pasakė, kas padės atskirti, koks virusas užpuolė

Intensyviai plintant kvėpavimo takų infekcijas sukeliantiems virusams visuomenės sveikatos specialistai ragina prisiminti per pandemiją aktyviai taikytas priemones – laikytis higienos, vėdinti patalpas, užsidėti kaukę ten, kur viešose vietose nėra galimybės išlaikyti atstumo. Profesorius Saulius Čaplinskas savo ruožtu primena, kokie simptomai galėtų padėti atskirti, kokiu virusu užsikrėtėme.

Čaplinskas – apie naują COVID-19 ypatybę: žmonės klaidingai galvoja, kad neserga

Pastaruoju metu gydytojai stebi tendenciją, kad net ir, atrodo, turėdamas akivaizdžius peršalimo simptomus ir net aplinkiniams sergant COVID-19, vis tik atlikus greitąjį antigeno testą, šis nieko neparodo. Virusologas prof. Saulius Čaplinskas ragino nepasikliauti tokiu atsakymu. „Simptomai akivaizdūs, kontaktas irgi, tačiau greitasis COVID antigeno testas neigiamas. Tai, pasak JAV ligų kontrolės centro (CDC), labai dažna situacija. Lietuvoje – taip pat.

Ne tik COVID-19 ar gripas: nerimą dėl naujų epidemijų mokslininkams kelia tirpstantys ledynai ir klimato kaita

Nors COVID-19 pandemija atrodo likusi kažkur toli užmarštyje, virusų tyrinėtojai įspėja, kad nuo panašių epidemijų žmonija nėra apsaugota ir ateityje. Mokslininkų akiratyje – ne tik gerai pažįstami gripas ar koronavirusas, bet ir klimato kaitos padariniai. Su jais ne tik į Lietuvą gali atkeliauti egzotinės ligos, bet ir baiminamasi, kokių mikroorganizmų gali „padovanoti“ tirpstantys ledynai.

Profesorius Čaplinskas – apie plintantį „baltųjų plaučių“ sindromą: štai kam pavojingiausia

Dar prieš kelias savaites Kinijoje užfiksavus neaiškių virusų, sukeliančių sunkius plaučių uždegimus, protrūkį, panašūs susirgimai registruoti ir JAV bei Europoje. Ar turėtų lietuvius gąsdinti „baltųjų plaučių“ sindromu arba „baltųjų plaučių“ pneumonija vadinama liga, pasiteiravome virusologo prof. Sauliaus Čaplinsko. Kinijoje kilus neaiškių virusų, sukeliančių plaučių uždegimus, protrūkiui ir ligonines užgulus daugybei vaikų, nuogąstauta, kad galbūt atsirado kažkoks naujas virusas.

Paviešino, kokias algas gauna medikai: vienoje valstybinėje įstaigoje jau viršija 5 tūkst. eurų

Nors viešojoje erdvėje girdimi gydytojų skundai apie per mažus atlyginimus, ne vienoje sostinės gydymo įstaigoje pastaraisiais metais vidutinis darbo užmokestis kilo ir 25, ir 32 proc. Kitaip sakant, vidutinis darbo užmokestis „ant popieriaus“ kai kur padidėjo ir virš 1 tūkst. eurų. Tiesa, kitur pokyčiai kuklesni ir algos didėjo tik keliais procentais. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys prof.

Gydytoja atkirto svarstantiems, ar skiepytis: „Vieno žmogaus mirtis man yra 100 proc. rizikos“

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo spalio 5 d. kviečia gyventojus pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu. Ką pataria medikai – ar tikrai visiems reikėtų skubėti pasiskiepyti nuo apie abiejų infekcijų vienu kartu? Kaip skelbiama, nuo spalio 5 d. vakcinas užsisakiusiose gydymo įstaigose galima pasiskiepyti nuo gripo ir koronaviruso vieno vizito metu.

Agresyvesnis gripas – jau Lietuvoje: štai kuriems gali būti pavojingesnis ir kam ruoštis rudenį

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) pranešus apie pirmąjį šį sezoną taip anksti nustatytą „piktesnio“ gripo A(H3) tipo viruso atvejį, sveikatos specialistai ramina, kad tai – tik pirma kregždė. Be to, priduria, kad tai, koks laukia gripo ir kitų peršalimo ligų sezonas, nemažai priklauso ir nuo pačių gyventojų elgesio.

Situacija pasikeitė kardinaliai: garsūs profesoriai pasakė, ar skiepysis nauja COVID-19 vakcina

Prieš įsibėgėjant šaltajam metų laikui kyla nerimas, koks bus infekcinių kvėpavimo takų ligų sezonas. Nors medikai ramina, kad koronavirusas jau tapo endeminiu virusu, kartu įspėja per daug neatsipalaiduoti. Pažymima, kad COVID-19 vis dar gali pridaryti žalos rizikos grupių žmonėms, kuriems primygtinai rekomenduojama pasiskiepyti nauja atkeliaujančia vakcina.

Gyventojai plūstelėjo į vaistines ieškoti šios prekės: tai – pirmas signalas apie viruso plitimo pokyčius?

Artėjant rudeniui didėja nerimas, koks gi bus šis peršalimo ligų sezonas. Nors kaip ir apsipratome gyventi be kaukių ir pandemija atrodo kaip seniai pamirštas košmaras, specialistai vertina naujų plintančių koronaviruso atmainų pavojingumą. Tuo metu kai kurios vaistinės jau fiksuoja išaugusius testų pardavimus.  Apie artėjantį šaltąjį peršalimo ligų sezoną praneša pastaruoju metu kiek ūgtelėję paros COVID-19 atvejų skaičiai.

Baimę sėja nauja pasaulyje plintanti koronaviruso atmaina: Čaplinskas pasakė, kiek tai pavojinga

Nors atrodytų, kad pandemija liko kažkur praeityje, nerimas vėl kilo Jungtinėse Amerikos Valstijose ir dalyje Europos šalių fiksuojant naują koronaviruso atmainą. Kiek ji yra pavojinga ir ar artėjant šaltajam sezonui išties reikia baimintis koronaviruso grįžimo? Nors šiltuoju metų laiku fiksuojama gerokai mažiau susirgimų koronavirusu, palengva jų jau pradeda daugėti. Tą patvirtina ir Lietuvos vaistinėse stebimas išaugęs koronaviruso testų perkamumas. Užkrečiamųjų ligų specialisto prof.

Į ligoninę plūsta pavojinga liga sergantys vilniečiai: prasideda kosuliu

Neseniai pranešta, kad vis daugiau vilniečių serga legionelioze. Ši liga, pasak profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, į ligos patalą guldo ir jaunus žmones. Kaip informuoja S.Čaplinskas, Vilniuje ši liga ir toliau sparčiai plinta. Legionierių liga yra plaučių uždegimas, kurį sukelia Legionella bakterijos, įkvėptos su vandens garais ir purslais, kurie gali susidaryti baseine, duše, prie fontano.
2023-06-14

Vilniuje vėl bus pjaunama žolė: atsakė, kokios laukia išimtys

Naujasis Vilniaus meras nusprendė nebetęsti Remigijaus Šimašiaus sugalvotos politikos mieste auginti apleistas, džiungles primenančias pievas. Didžioji žaliųjų miesto teritorijų bus vėl reguliariai šienaujamos, o tai kainuos miestui kainuos papildomą milijoną. Pasak Valdo Benkunsko, pjauti žolę reikia ne tik dėl estetinės išvaizdos, bet ir dėl saugumo. Mat aukšta žolė trukdo vairuotojams, joje veisiasi ir žmonės bei šunis pavojingomis ligomis užkrečiančios erkės.

Sėdime ant tiksinčios bombos: jei taip ir toliau, gali grįžti ligos, kurios skamba kaip iš medicinos vadovėlio

Specialistai įspėja, kad tėvų nenoras skiepyti vaikus, profilaktinę vakcinaciją sustabdžiusi COVID-19 pandemija ir karas Ukrainoje gali atverti naują Pandoros skrynią. Medikų teigimu, kyla reali grėsmė grįžti seniai užmirštoms ligoms. Poliomielitas, tymai, raudonukė, difterija, kokliušas – daug kam šie ligų pavadinimai skamba tik kaip iš medicinos vadovėlio. Vis tik medikai prabyla apie realų scenarijų, kai vėl gali tekti jas gydyti.

Perspėjo dėl plintančios naujos mados: Europoje užfiksuoti nervus paralyžiuojančios ligos atvejai

Po botokso injekcijų kelios dešimtys žmonių Turkijoje ir keliose kitose Europos šalyse susirgo sunkia, užkrečiamosioms ligoms priskiriama ir atitinkamus nervus paralyžiuojančia liga – botulizmu. Apie tai šią savaitę pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).  Tokia žinia socialiniame tinkle pasidalino užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas.

Paaiškėjus, nuo ko mirė 8-okė iš Vilkaviškio, įspėja visus: neapsaugotas nė vienas

Prieš daugiau nei savaitę Vilkaviškio rajone įvyko skaudi nelaimė – mirė aštuntos klasės moksleivė. Netrukus ėmė aiškėti, kad dėl galimo Vilkaviškio ligoninės medikų tarnybų pareigų neatlikimo buvo parašytas skundas. Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo patikimi šaltiniai, mergaitė ligoninėje mirė dėl gripo komplikacijų. Sausio 23 dieną tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ profesorius Saulius Čaplinskas pasakojo, kad gripas – klastinga liga.
220 2023-02-28

Laikas atsisakyti šio skiepo pirmą naujagimio parą? Medikai paaiškina, kas nutiko

Jau kelis dešimtmečius naujagimiai pirmąją savo gyvenimo parą, jei neatsisako tėvai, yra skiepijami nuo virusinio hepatito B. Ilgą laiką tėvams kėlė kiek nerimo tokia skuba paskiepyti naujagimį. Specialistai sutinka, kad pasikeitus epidemiologinei situacijai ir proaktyviai testuojant nėščiąsias verta svarstyti šį skiepą nukelti vėlesniam laikui.  Užkrečiamųjų ligų specialistas prof.

Perspėja dėl aktyviai plintančių virusų mixo: Europoje jau yra mirčių

Vis dažniau užfiksuojami vadinamosios „fluronos“, tai yra susirgimo gripu ir COVID-19 infekcija vienu metu, atvejai. Štai Rumunija ką tik paskelbė ir apie pirmąsias mirtis susirgus tokiu infekcijų deriniu. Medikai įspėja, kad nors tokie „fluronos“ atvejai nedažni, kai kam tai gali būti itin pavojinga.

Įspėja pasiruošti – netrukus gali smogti nauja gripo banga

Nors prieš kelias savaites kaip reikiant per pandemijos metus užkilęs sergamumas gripu ir kitomis respiracinėmis infekcijos kiek nuslopo, ekspertai ragina neatsipalaiduoti. Jau dabar įspėjama, kad nauja susirgimų banga gali laukti sausio–vasario mėnesiais. Svarstoma, kad savo vaidmenį čia gali suvaidinti ir COVID-19 infekcija.

Skambina pavojaus varpais: naujasis COVID-19 subvariantas kol kas labiausiai užkrečiamas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia apie naują COVID-19 subvariantą XBB.1.5, kuris kol kas įvardijamas kaip labiausiai užkrečiamas. Į tai sureagavęs užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas pasidalino plačiau, kur fiksuojama ši atmaina.  „PSO perspėja, kad naujas omikrono subvariantas, žinomas kaip XBB.1.5, yra iki šiol labiausiai užkrečiama SARS-CoV-2 viruso padermė. 29 šalyse nustatytas subvariantas sparčiai auga JAV. XBB.1.5 šiuo metu sudaro 75 proc.

Laukia nauji ribojimai dėl COVID-19? Ekspertų akys krypsta ne tik į Kiniją, virusas dar gali pažerti siurprizų

Kinijai atsisakius nulinės COVID-19 politikos ir šalyje skaičiuojant milijoninį naujų atvejų šuolį vis daugiau valstybių imasi griežtinti kontrolę keliaujantiesiems. Nors kai kurios šalys jau įveda privalomus testavimus atvykstantiems iš Kinijos, Lietuva sako kol kas lauksianti bendrų Europos Sąjungos (ES) sprendimų. Ekspertai savo ruožtu įspėja, kad budrumo vis dar negalima prarasti ir siurprizų ateityje gali pateikti ne tik COVID-19 infekcija.

Ar koronaviruso pandemija jau išties baigta? Ekspertai perspėjo, koks scenarijus labiausiai kelia nerimą

Kovą jau bus lygiai trys metai nuo tada, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė COVID-19 pandemijos pradžią. Nors bent Lietuvoje jau, atrodo, pandemijos seniai neliko nė kvapo, aktyvi kova su virusu nuslopo toli gražu ne visur. Ar 2023 m. apie pandemiją jau išties galėsime pamiršti? Nuo 2020 m. vasario Lietuvoje trukusi ekstremalioji situacija dėl COVID-19 buvo atšaukta šių metų gegužę.

Čaplinskas ragina įsidėmėti: jeigu jaučiate šiuos simptomus, per šventes nevykite į svečius

Ligos nesirenka, kada ir ką užklupti. Jos į jūsų namų duris gali pasibelsti ir pačiu netinkamiausiu metu, pavyzdžiui, per Kūčias, Kalėdas ar Naujuosius metus. Todėl, kad šventės neapkartintų laiko kartu su artimaisiais, užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplinskas primena, kaip kiekvienas galime užkirsti kelią infekcijų plitimui.

Ekspertai perspėja: gripas skaudžiai smogia gyventojams – prakalbo ne tik apie kaukes ar nuotolinį darbą

Šiemet anksčiau startavęs virusinių infekcinių ligų sezonas sparčiai guldo gyventojus. Didžiausias to kaltininkas yra gripas, Lietuvoje nusinešęs jau dvi gyvybes. Ši pavojinga infekcija sparčiai plinta šalyje ir blogiausiai atsiliepia „pandeminei“ kartai – vaikams iki 2 metų. Nepaisant to, ekspertai įspėja visus, turinčius gretutinių ligų ir primena gyventojams, kokių priemonių reikėtų imtis, jei norime, kad liga neplistų. Kylanti gripo banga lydima ir kitų virusinių susirgimų.

Milijonai dar laukia, per milijoną išpylėme: kur dėsime koronaviruso vakcinų perteklių?

Skiepijimo nuo COVID-19 apimtims esant mažoms kaip niekada, į Lietuvą toliau plūsta vakcinos. Iš viso jų užsakyta tiek, kad kai kuriems dar užtektų pasiskiepyti dviejomis sustiprinamosiomis dozėmis. Nors ministerija teigia besistengianti kiek įmanoma jų paaukoti kitoms šalims, vakcinas kasdien tenka tiesiog išpilti lauk.  Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kur Lietuva ketina dėti vakcinų perteklių ir ar yra būdų pakeisti jų įsigijimo sutarties sąlygas.

COVID-19 – jau tikrai kaip gripas? Sukritikavę premjerės žodžius ekspertai dūrė pirštu į skaudžiausią vietą

Premjerė Ingridai Šimonytei neseniai pareiškus, kad į COVID-19 infekciją jau galima žiūrėti kaip į gripą, kai kurie specialistai iškėlė abejonę, ar toks požiūris tikrai teisingas. Pažymima, kad nuo viruso vis dar miršta per daug žmonių, o ir infekcijos sukeltos pasekmės sveikatai – naujų iššūkių keliantis dalykas.

Čaplinskas įspėja: COVID-19 toli gražu nedingo, virusas evoliucionuoja ir sugeba apeiti imuninę sistemą

Nors koronaviruso tema viešojoje erdvėje pasitraukė į šešėlį, o COVID-19 situacija yra stabili, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir užkrečiamųjų ligų specialistas Saulius Čaplinskas ragina per daug neatsipalaiduoti. Anot jų, virusas vis dar kelia grėsmę, o, kaip sako S. Čaplinskas, naujieji jo potipiai sugeba apeiti imunitetą.

Prasideda virusinių ligų sezonas: ar COVID-19 pandemija – jau praeityje?

Užsikrėtimai COVID-19 virusu skaičiuojami tūkstančiais, tačiau nebesigirdi raginimų skiepytis, nešioti kaukes, laikytis atstumų. Ar jau galima pamiršti 2 metus pasaulį kankinusią pandemiją? Kaip elgtis Lietuvos gyventojams prasidedant virusinių ligų sezonui? Laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ – sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir gydytojas virusologas Saulius Čaplinskas.

Čaplinskas: pirmą kartą pastebėtas toks hibridinis virusas – išauga mirtinos infekcijos rizika

Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas pasidalino neeiliniu atradimu: du įprasti kvėpavimo takų virusai – gripo ir respiracinis sincitinis virusas (RSV) – gali susijungti ir sudaryti hibridinį virusą, kuris yra pavojingesnis žmogaus sveikatai. Pasak virusologo, toks virusų „bendradarbiavimas“ pastebėtas pirmą kartą. Toks hibridinis virusas gali išvengti žmogaus imuninės sistemos ir užkrėsti plaučių ląsteles.
277 2022-10-26

Seniai užmirštos ligos gali vėl sugrįžti – medikai siunčia skubų perspėjimą

Seniai užmirštos ligos, kaip tymai ar raudonukė, gali vėl sugrįžti, mat nuo šių ir kitų užkrečiamųjų ligų tėvai vaikus atveda skiepyti vis rečiau. Prastėjančius vaikų skiepijimo skaičius fiksuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Užkrečiamųjų ligų ekspertai kritikuoja Sveikatos apsaugos ministeriją – esą ši nesiima jokių veiksmų, kad pagerintų vaikų skiepijimo rodiklius. Vilnietė Jurgita Šeškinės poliklinikoje lydi penkiolikmetį sūnų, vežimėlyje – jo sesutė.
2022-08-20

Beždžionių raupais užsikrėtusių vaikų – šimtai: Čaplinskas atsakė į svarbiausius klausimus apie infekciją

Bėrimai su žaizdelėmis, padidėję limfmazgiai, aukšta temperatūra – šie simptomai gali išduoti beždžionių raupus, sparčiai plintančius visame pasaulyje. Vos daugiau nei per dvi savaites šios infekcinės ligos atvejų skaičius pasaulyje išaugo dukart – į statistiką patenka ir 3 Lietuvoje fiksuoti atvejai. Profesorius Saulius Čaplinskas pateikia svarbiausią informaciją, ką privalu žinoti apie šį pasaulinį protrūkį – infekcijos požymius, prevenciją.

Pakartotinis susirgimas COVID-19 gali būti net sunkesnis? Atskleidė, kaip pasikeitė dabar plintantis virusas

Nauji omikron subvariantai, auginantys naują susirgimų bangą tiek Vakarų Europoje, tiek ir Lietuvoje, greičiausiai nesukelia sunkesnės ligos eigos. Tačiau mokslininkai pažymi, kad sulig nauju sergamumo pakilimu didėja tikimybė užsikrėsti pakartotinai tiek jau persirgusiems ar pasiskiepijusiems žmonėms. Be kita ko, esama duomenų, kad pakartotinis susirgimas gali būti net sunkesnis. Anot specialistų, COVID-19 susirgimai staiga ėmė augti dėl išplitusių užkrečiamesnių BA.4 ir BA.

Saulius Čaplinskas apie naują omikron atmainą: „Tai yra blogiausias variantas, koks iki šiol buvo“

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad COVID-19 viruso omikron porūšiai kelia didelę grėsmę ir ragina vėl imtis saugojimosi priemonių. Susirgimų skaičiai auga kaimyninėje Lenkijoje, kur pastarąją savaitę jau perkopta 1000 atvejų per dieną riba, skaičiai neramina ir Lietuvoje. Virusologas Saulius Čaplinskas sako, kad naujasis omikron variantas yra blogiausias, koks buvo iki šiol, o jeigu virusas mutuos ir toliau, žmonės nuolat pateks į ligonines.

Naujausia apžvalga: kraujo donorai mažiau serga hepatitu, tačiau padaugėjo sifilio atvejų

Kraujo donorų infekuotumo pernai metų apžvalga Lietuvoje rodo, jog sumažėjo sergančiųjų hepatitu, tačiau padaugėjo sifilio atvejų, antradienį paskelbė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).  „Mažėjančios infekuotumo tendencijos ir tendencija, kai tarp pastovių kraujo donorų nustatomas mažesnis infekuotumas, lyginant su pageidaujančiais tapti donorais, rodo gerėjančias galimybes užtikrinti kraujo saugumą Lietuvoje“, – pažymėjo ULAC direktorius Saulius Čaplinskas.
2022-06-14

Plintantys raupai – nauja sveikatos grėsmė? Čaplinskas įspėja – dar neaišku, kuo gali pasibaigti tokia viruso kelionė

Šią savaitę Jungtinei Karalystei pirmajai paskelbus apie beždžionių raupų viruso protrūkį netrukus pasipylė pranešimai apie šios ligos atvejus ne tik dar keliose Europos, bet ir kitų žemynų valstybėse. Profesorius Saulius Čaplinskas ramina, kad panikos dėl to kelti nereikėtų, tačiau vis tik nežinią didina faktas, kad nėra aiški šių užsikrėtimų priežastis.

Lietuva turi milijonus vakcinų, bet beveik niekas nesiskiepija: ką su jomis darysime?

Lietuvoje šiuo metu yra beveik du milijonai vakcinos nuo COVID-19 dozių, o vakcinacijos procesas stipriai sulietėjo. Dėl to Lietuva planuoja dovanoti vakcinas kitoms šalims. Vakcina būtų siunčiama toms valstybėms, kurios nespėjo pasirūpinti pakankamu vakcinos kiekiu. Lietuvoje antradienio duomenimis yra apie 1,8 mln. nepanaudotų vakcinos nuo COVID-19 dozių. Vakcinacijos procesas atrodo praktiškai sustojęs.

Skirtingose vietose – skirtingi ribojimai: ar atsisveikinus su galimybių pasu juos taikyti prasminga?

Nuo šeštadienio didžiųjų parduotuvių, grožio salonų, kavinių ir restoranų durys bus atvertos visiems – galimybių pasas nebeteks prasmės, jo veikla bus sustabdyta. Šį dokumentą pakeis žmonių srautų ribojimai, tačiau kaukių dėvėjimas uždarose patalpose, o renginių metu – respiratoriai, išliks privalomi.

Vietoj galimybių paso – griežtesni ribojimai? Siūlo reikalauti testo, o kaukes keisti respiratoriais

Vyriausybei paskelbus, kad jau trečiadienį bus svarstomas galimybių paso likimas, sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad tam tikri ribojimai turėtų būti griežtinami.

Kai kur jau skiepijama 4 doze: ar to reikės Lietuvoje ir kada?

Kai kurioms šalims gyventojus pradėjus skiepyti ketvirtąja vakcinos nuo COVID-19 doze, Lietuvos ekspertai į tai kol kas žiūri nevieningai. Vieni sako pasitikintys užsienio ekspertais, tačiau kiti peikia tokį sprendimą priėmusius politikus. Pasak Sveikatos ekspertų tarybai priklausančios Aurelijos Žvirblienės, Lietuvos specialistai kol kas neplanuoja siūlyti pradėti skiepyti ketvirtąja tos pačios vakcinos doze. Tačiau dar neaišku, ar ketvirtosios dozės nuo COVID-19 tikrai nereikės.
Į viršų