Ar tai įmanoma, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo LVA pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė ir buvęs sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga.
Kaip vertinate Konkurencijos tarybos sprendimą?
K. Nemaniūtė-Gagė: Turėjome naktį susipažinti su visais dokumentais, ir ką matome, kelia labai daug klausimų. Pagrindinis dalykas – kaip asociacijoms dalyvauti teisėkūroje, kaip teikti pasiūlymus? Nes vienoje vietoje matome, kad sakoma, jog kiekviena vaistinė turėtų teikti atskirai, paskui sakoma, kad reikėtų kažkaip surinkti ir pateikti, bet ne taip, kaip pateikėme.
Tai manau, kad visai rinkai, visoms verslo asociacijoms kyla labai daug klausimų, kaip mes galime veikti. Šioje vietoje noriu atkreipti dėmesį, kad nei tarp asociacijos narių, nei tarp konkrečios vaistinės nebuvo jokių susirašinėjimų, kur būtų keičiamasi konfidencialia informacija.
Pone Veryga, iš jūsų matymo lauko, kas čia nutiko ir kas šioje vietoje teisus?
A. Veryga: Manau, kad dabar teismas išsiaiškins, kas yra teisus, kas neteisus. Aš nesu konkurencinės teisės specialistas, bet aš neblogai atsimenu visas detales ir visas batalijas, kaip buvo. Tiesą sakant, nesu didelis vaistinių tinklų draugas ir jie man turbūt nejaučia didelės simpatijos, bet man yra keistokas konkurencijos tarybos vertinimas, kai jie sako, kad susitarė, galėjo būti kažkas kitaip, geriau. Tai aš sakyčiau, kad žiauriai prastai susitarė.
Kodėl?
A. Veryga: Dėl paprastų priežasčių. Vaistų kainų indeksas po priimtų sprendimų krito, pacientų priemokos sumažėjo 60 procentų. <...> Manau, kad buvome pasiekę vartotojui labai gerų sprendimų, jie mums politiškai brangiai kainavo, bet šiuo atveju aš nelabai suprantu, nes man irgi yra neaišku.
Pasigirdo nuogąstavimų, kad jei reikės mokėti baudas, verslas jas uždės ant vartotojų. Tad jeigu vaistinėms reikėtų mokėti baudas, ar tai atsispindėtų vaistų kainose?
K. Nemaniūtė-Gagė: Vaistų kainos yra labai stipriai reguliuojamos. Šitoje vietoje neįmanoma taikyti didesnių, negu yra nustatyta.
A. Veryga: Įmanoma. Neįmanoma tik kalbant apie kompensuojamus vaistus. O nekompensuojamų, nereceptinių vaistų niekas nereguliuoja. Gal aš klystu, bet kiek suprantu, tai baudą reikės sumokėti dabar, o per teismus vėliau galės išsieškoti atgal, jeigu ji bus neteisingai paskirta. Reiškia, kad išlaidas patirs dabar.
Tai nėra labdaros organizacijos, jos yra pelno siekiančios. Aš netikiu, kad jos mažins atlyginimus vaistininkams, nes jų ir taip trūksta. Tai yra vienintelė vieta, kur gali tuos pinigus padėti – uždėti ant kažkokių prekių.
Ant tų, kurias reguliuoja valstybė, neuždėsi, nes ten tai padaryti bus sudėtinga. Bet ant nereceptinių, nekompensuojamų vaistų, tokių, kuriuos dabar visi šluojame – nuo peršalimo, nuo temperatūros, visokie vitaminai, maisto papildai ir taip toliau – aš manau, kad ten atsidurs tie pinigai.
Tai ar galėtų taip būti?
K. Nemaniūtė-Gagė: Galėtų būti ir taip, ir kitaip. Reikėtų klausti kiekvienos konkrečios vaistinės. Tokių duomenų nerenku ir pagal konkurencijos teisę rinkti negaliu, todėl negaliu atsakyti į šitą klausimą.
Bet tą baudą įmonės turės sumokėti dabar? Ir jeigu teismas nuspręstų, kad nebuvote kalti, tada jau grąžintų jums pinigus?
K. Nemaniūtė-Gagė: Iš esmės taip.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.