Atsargos pulkininkas Gintaras Ažubalis sako, kad tai ne tik mūsų, bet ir visų sąjungininkų problema, nes daugelis tikisi, kad ukrainiečiai nusilpnins Rusijos pajėgas, todėl neskuba atstatyti savų pajėgumų.
Pokalbis su G. Ažubaliu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Šiemet Rusijai užpuolus Ukrainą, NATO rytų flangui, pirmiausia Baltijos valstybėms, buvo žadėtos papildomos sąjungininkų brigados. Bet tai, ką mes dabar turime Lietuvoje, yra veikiau ne brigada, o diskusija apie brigadą, kuri dar nežinia kiek metų gali užtrukti. Kaip jūs aiškinate šitą padėtį ir šituos nesibaigiančius ginčus?
Visų pirma, pasakyčiau tai, kad Madride buvo pasirašytas aiškus komunikatas. Taip, sakykime, kad ta retorika yra diplomatinė ir palieka šalims daug laisvės būsimiems veiksmams, pačiame dokumente nėra nustatyto tikslumo, bet yra visiškai aiškiai parašyta, kad bus palaipsniui auginami kontingentai, kurie šiuo metu jau yra priešakinio buvimo.
Tai kalbama apie bataliono dydžio kovines grupes, kurios bus palaipsniui auginamos iki brigados dydžio. Tai tas dabar ir prasideda. Reikia būti objektyviems. Vokiečiai pirmieji, jau ko gero po mėnesio, atsiuntė pažadėtos brigados priešakinį vadovavimo elementą ir jis jau yra Lietuvoje.
Kas yra gerai, kad, manyčiau, vokiečiai turi visiškai aiškų planą ir dabartiniai veiksmai tai akivaizdžiai rodo. Netgi yra apsilankęs kitos brigados, kuri perims buvimo Lietuvoje misiją nuo liepos mėnesio, tai matosi, kad procesas vyksta.
Bet ar nėra taip, kad vokiečiai supranta, kad kai užaugs iki brigados dydžio, ta brigada nebus Lietuvoje, didžioji jos dalis bus Vokietijoje?
Galimas dalykas, kad gali būti ir taip. To, ko gero, nėra griežtai surašyta popieriuose. Mes vienaip suprantam, kiti kitaip.
Bet kaip jums, kaip karininkui, atrodo tokia situacija – Rusija kariauja baisų karą mūsų pašonėje ir viskas, ką mes realiai padarėme, tai susitarėme dėl kažkokių planų, kuriuos dar skirtingai interpretuojame ir nieko neturime? Neturime brigadų, neturime oro gynybos, apie kurią jau buvo kalbėta prieš NATO samitą (susitikimą – red. past.), ir nepanašu, kad artimiausiu metu bus.
Su oro gynyba dar sudėtingiau, nes realiai, kaip jau ne kartą ne vienas kalbėjo, šalys yra tiesiog nusirengusios, grubiai tariant, kas liečia gynybos sritį. Tiesiog jų yra labai mažai, kariuomenės jų neturi.
Dar klausimas, ar jos skubės atstatyti visą šitą pajėgumą. Daugelis, ko gero, tikisi, kad dėka Ukrainos didvyriškos kovos, Rusijos pajėgumai sumenkės ir galbūt vėl nereikia ginkluotis ir atstatyti savo buvusių pajėgumų.
O dėl brigadų ar sąjungininkų buvimo, tai mūsų lūkesčiai yra absoliučiai pagrįsti. Aišku, mums patiems reikia stengtis didinti savo pajėgumus, negalime tik prašyti sąjungininkų. Aš manau, kad reikia truputėlio kantrybės ir laiko.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.