• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausios atlyginimų prognozės – per 2023-iuosius atlyginimai vidutiniškai didėja apie 12 procentų,  tačiau artėjantys 2024-ieji bus nebe tokie dosnūs: algos kitąmet turėtų augti lėčiau, vidutiniškai iki 10 procentų. Tačiau ekonomistai bloga žinia tokio augimo nevadina: esą algos pagaliau turėtų didėti sparčiau nei kainos.

Naujausios atlyginimų prognozės – per 2023-iuosius atlyginimai vidutiniškai didėja apie 12 procentų,  tačiau artėjantys 2024-ieji bus nebe tokie dosnūs: algos kitąmet turėtų augti lėčiau, vidutiniškai iki 10 procentų. Tačiau ekonomistai bloga žinia tokio augimo nevadina: esą algos pagaliau turėtų didėti sparčiau nei kainos.

REKLAMA

Jau aišku, kad viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai kitąmet didės apie 10 procentų. Tiesa, ekonomistai su nerimu žiūri į privatų verslą, kur atlyginimų augimas bus lėtesnis.

Mieste tvarką prižiūrinčiai panevėžietei Irutei dabar pats darbymetis, moteris šiuo metu šluoja paskutinius lapus, o greitai prireiks ir kastuvo sniegui kasti. Irutė neslepia, kad uždirba vos daugiau nei minimumą. Moteris norėtų uždirbti daugiau.

„Šeši su kapeikomis, išeina apie 700. Dabar gal prieš 2–3 mėnesius „biški“ padidėjo. Kelia kainas nežmoniškai, viena ranka duoda, kita atima, jau pasiklausyk, tas pabrango, tas pabrango ir nesuprasi“, – atvirauja Irutė. 

REKLAMA
REKLAMA

Didesnio atlyginimo, bent tūkstančio eurų į rankas, norėtų ir Tytuvėnų bažnyčios teritoriją prižiūrinti Jolanta.

„Galėtų daugiau būti, bet yra kaip yra. Porą, trejetą šimtelių būtų visai neblogai. Stogą pasikeisčiau, buitiškai, mano poreikiai nedideli“, – pasakoja Jolanta.

REKLAMA

Kiti metai – ne tokie dosnūs

Metams ritantis pabaigos link, ekonomistai vis aiškiau mato, kiek šiemet didėja lietuvių algos. Tiek Lietuvos bankas, tiek Finansų ministerija ankstesnėse prognozėse nurodė, kad šiemet algos vidutiniškai auga kiek daugiau nei 12-a procentų per metus. Panašius skaičius 2023-iųjų pabaigoje tikisi išvysti ir kiti ekonomistai.

„Mes tikimės 11,8 procentų vidutinio darbo užmokesčio pokyčio lyginant su pernai metais“, – sako SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokį spartų atlyginimų augimą apsprendė nuo metų pradžios net 13-a procentų padidinta mėnesinė minimali alga ir šitas impulsas nuvilnijo plačiau. Objektyvus veiksnys, kuris taipogi kurstė atlyginimų augimą tai buvo besidriekiantis aukštos infliacijos šleifas“, – teigia „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

O ateinantys metai turėtų būti ne tokie dosnūs. Finansų ministerija prognozuoja 6-ių su puse procentų metinį atlyginimų augimą, Lietuvos bankas dosnesnis, spėja, kad atlyginimai kils beveik dešimtadaliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aišku, kad kitąmet atlyginimai augs gerokai mažiau, bet infliacija, mūsų nuomone, ji bus irgi gerokai mažesnė, vidutinė metinė infliacija, tai perkamoji galia žmonių su sąlyga, kad jie neturi daug paskolų, ji didės“, – tvirtina T. Povilauskas.

Ekonomistai įvardija kelis rodiklius. Jau aišku, kad kitąmet minimalioji mėnesinė alga didės dešimtadaliu. Taip pat aišku, kad panašaus atlyginimo augimo galima tikėtis ir viešajame sektoriuje. Esą vienintelis likęs nežinomasis, kiek verslas ryšis kelti savo darbuotojų atlyginimus.

REKLAMA

„Jeigu valstybės sektoriuje apie 10 procentų, privačiame sektoriuje tarp 7–8 procentų, ir tas bendras vidurkis, vidutinis darbo užmokestis, kurio, tikimės, yra 8,5 procento“, – sako T. Povilauskas.

„Kiti metai yra vis dar tokie padengti neapibrėžtumo šydu. Matome, kad ir cikliškai jautresni sektoriai buksuoja, tiek ir eksportuojančios veiklos dar neatsigauna, tų galimybių sparčiau kelti darbo užmokestį bus mažiau“, – tvirtina „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

REKLAMA

Sunkumus gali patirti maisto, tekstilės, chemijos pramonės

Daliai Lietuvos verslų kitąmet gali būti sunku pakelti ir sulėtėjusį atlyginimų augimą.

„Mes matome labai aiškią tendenciją, kad tos pramonės šakos, kurios turi labai stiprius ryšius su užsieniu šiuo metu gali turėti didesnių problemų. Užsakymų skaičius, reikėtų paminėti, ir bendroje Europos sąjungoje yra smarkiai kritęs, o Lietuvos pramonės šakose yra sumažėjęs nuo 20 iki 40 procentų“, – teigia „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esą sunkumų kitąmet gali kilti Lietuvos maisto, tekstilės, chemijos pramonei. Sunku bus ir smulkesniems gamintojams. Nors verslas jau išbrido iš brangių žaliavų, energinių išteklių krizės, vienus kaštus pakeitė kiti. 

„Darbo užmokestis, kuris buvo kilstelėjęs dėl labai aukštos infliacijos, išlieka labai didele sąnaudų dalimi ir dėl to pramonės šakos susiduria su labai dideliais iššūkiais. Ateinantys metai bus lūžio metai daugelyje pramonės įmonių stengiantis subalansuoti labai aukštas sąnaudas ir vis dar mažesnius užsakymus“, – sako „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka.

REKLAMA

Lietuvos bankas, kuris šiuo metu pateikia vienas optimistiškiausių prognozių kitiems metams, mano, kad atlyginimų augimui lėtėti neleis darbo rinka. Esą įtampa dėl darbuotojų trūkumo darbo rinkoje neblėsta, dėl to atlyginimai toliau augs sparčiai.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų