Penktadienio susitikimas su kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus prezidento Nausėdos, regis, nesužavėjo. Apie tai, kad į atsilaisvinusią vietą Skvernelis siūlo savo patarėją, 29-erių Luką Savicką, buvo žinoma jau ne vieną mėnesį. Tačiau ilgai siūlomo kandidato net nesikvietęs pas save, o galiausiai susitikęs, Nausėda per patarėją praneša ir Savicko, ir Skvernelio nepradžiuginusią naujieną.
Prezidentūra leidžia suprasti, kad Savickas į postą netinkamas dėl patirties trūkumo. Esą jis dar neįrodė, kad gali įgyvendinti pokyčius. Jau anksčiau prezidentas Savicką kritikavo už tai, kad šis neturi ekonomikos mokslų laipsnio. O neoficialiai kalbama, kad Nausėda prieš Seimo rinkimus dar ir nenorėjo leisti perspektyviam „valstiečių“ politikui būti dažnai matomam.
„Ir turėti sprendimų priėmimo patirties tiems pokyčiams įgyvendinti per labai trumpą laikotarpį. Taip pat jis turėtų būti pasiryžęs susitelkti į ministerijos veiklą nepaisant artėjančių rinkimų“, – sako Prezidento atstovas Antanas Bubnelis.
Tiesa, pats Savickas tikina nepriėmęs sprendimo dalyvauti rinkimuose, bent kol kas jis nėra ir „valstiečių“ partijos sąrašuose. Beje, patarėjas nebūtų buvęs ir jauniausias ministras. Jo pirmtakas, eurokomisaru tapęs Virginijus Sinkevičius – Savicko bendraamžis, keliais mėnesiais jaunesnis. Visą laiką viešai aiškinęs, kad Savicko kandidatūra su prezidentu jau suderinta, išgirdęs verdiktą Skvernelis laikosi savo.
„Nėra ko slėpti, yra nuviliantis sprendimas. Pirmiausia dėl to, kad buvo pasiūlytas stipriausias galimas kandidatas, kuris nekėlė jokių abejonių“, – pasakoja Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Skvernelis kritikuoja Nausėdą – kam tiek delsė pareikšti nuomonę:
„Matyt, buvo aišku nuo pirmos dienos, kada buvo pateikta oficialiai kandidatūra, kad bus toks. Laukti tris savaites, neturėti ryžto ir drąsos tą sprendimą priimti – tenka apgailestauti.“
Prezidentas savo ruožtu jau anksčiau aiškino, kad delsė pats premjeras, keletą mėnesių nematęs reikalo išvis pasiūlyti kandidato. Kaip ir galima tikėtis, Skvernelis aiškina, kad prezidentas savotiškai kerštauja už iš posto verstą, bet neišverstą Narkevičių:
„Išvadas galite daryti patys, turbūt niekam nėra paslaptis, koks tai yra atsakas į kokius sprendimus. – Į Narkevičių?“
Pagal Konstituciją, premjeras prezidentui dabar turėtų pasiūlyti kitą kandidatą į ministrus.
„Prezidento nuomone, Lietuvoje tikrai yra patyrusių asmenų, galinčių pasiekti konkrečių šios ministerijos veiklos rezultatų per likusius jo darbo mėnesius“, – teigia A. Bubnelis.
Jau senokai žinoma, kad Nausėda poste norėtų matyti kurį nors iš dabartinių viceministrų, esą, kad būtų užtikrintas darbų tęstinumas. Žinoma, tai toli gražu nereiškia, kad Skvernelis į tai atsižvelgs:
„Aš apsvarstysiu ir priimsim sprendimą, ką toliau darysim.“
Pats Savickas nedaugžodžiauja:
„Aš tikrai nesiimu vertinti prezidento sprendimo, manau, kad politologai turėtų tai įvertinti.“
O politikos ekspertai sutinka, kad už visko išties slypi ne kas kitas, o Narkevičius.
„Akivaizdu, kad tai yra Prezidentūros telegrama Vyriausybei apie tai, kad prezidentas nesileis šokdinamas. Nustebčiau, jei būtų buvę kitaip, jei gavęs antausį dėl Narkevičiaus prezidentas būtų atsukęs ir kitą skruostą“, – mano apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
Kartu tai reiškia, kad šalti santykiai tarp prezidento ir „valstiečių“ valdžios tik dar labiau komplikuosis. Gali būti, kad ministerija be vadovo liks iki pat Seimo rinkimų. Tokią versiją, beje, jau anksčiau yra išsakęs ir Ramūnas Karbauskis.
„Koks nors geresnis specialistas pusmečiui vadovauti ministerijai tikrai nesiverš, nerizikuos. O prieš rinkimus kiekvienas politikas norėtų pasireklamuoti, bet premjeras tikriausiai supranta, kad prezidento iškeltos kartelės bet koks politikas neperšoks“, – kalbėjo T. Ignatavičius.
Net jeigu Skvernelis sugebėtų pasiūlyti Nausėdai tinkantį kandidatą, jis geriausiu atveju dirbti pradėtų tik kovo viduryje, kai prasidės Seimo sesija. Tačiau vargu, ar toks scenarijus įmanomas, nes Skvernelis tuojau dviem savaitėms išeis atostogų.