Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Automobilių taršos mokestis – socialiai neteisingas?
„Dabar mokėti tokius pinigus yra nesąmonė. Ten valdžioje sėdi žmonės be galvų. Kaip taip galima?“, – piktinosi taršų 1994 metų automobilį vairuojantis Ukmergės gyventojas Aleksas Blinstrupas.
„Šitokio nesiskaitymo su žmonėmis... Nu, vyrai, taip dar nebuvo. Iš mūsų tyčiojamasi“, – sakė ukmergiškis Julius Kazėnas.
Ukmergiškis Julius Kazėnas gazuoja 2004 metų laidos „Opel“. Dyzelinu varomas automobilis išmeta 156 gramus anglies dioksido vienam kilometrui. Tai reiškia, kad Julius nuo 2023 metų turės mokėti po 109 eurus per metus. Vyras nesupranta, už ką.
„Aš turiu važiuoti ir priverstas tą mašiną laikyti. Gyvenimas čia yra, o taip tiesmukiškai paskaičiuot, kad čia tarša, čia mest ir taip sustabdyt gyvenimą?“, – piktinosi J. Kazėnas.
Mažas pajamas ir senus automobilius turinčių žmonių pusėn stoja daugelis automobilių ekspertų. Taršos mokestis gal ir geras, bet socialiai neteisingas.
„Labai skausmingai žmonės reaguoja į tai, kad aš važiuoju labai mažai, o mokėsiu tiek, kiek moka tie, kurie važiuoja labai daug. Labai siūlyčiau pakurti kokią sistemą, programėlę, kad galėtum ir tą mokestį mokėti tuomet, kai važiuoji – įjungi ir moki. Ir tas dviem dienom kainuos 2 eurus, ir bus išspręsta ta nelygybė tarp važiuojančių ir nevažiuojančių“, – tikino automobilių ekspertas Vitoldas Milius.
Mokėti už garaže stovintį automobilį nemato prasmės
Pensininkas Aleksas Blinstrupas valdžios raginimus parduoti savo seną mašiną ir nusipirkti paspirtuką sutiko dvejopai. Aštuoniasdešimtmetis paspirtuką gali nusipirkti, tačiau savo kelionės paspirtuku finišą mato vos tik prasidėjus startui – aukštyn kojomis su visu ministro taip siūlomu paspirtuku jau pirmame kelio posūkyje.
„Tai aišku, kad į griovį. Kur tu daugiau su juo važiuosi? Su paspirtuku – be šansų“, – įsitikinęs senjoras.
Aleksui labai gerai važinėtis ir su 1994 metų „Opel“, kurią pensininkas vairuoja jau 25-erius metus. Bet mokėti po kelis šimtus per metus už beveik visada garaže stovintį ir tik per šventes į trasą išlekianti automobilį – brangus malonumas.
„Iš kur pinigų paimt tokių metų? O kur ją dėsi nupirkęs? Į grabą dėsi naują mašiną. 80 metų žmogui, tai jis naują mašiną pirks? Čia nesąmonė, čia reikės atsisakyti mašinos ir su lazdomis vaikščioti“, – aiškino A. Blinstrupas.
Ekspertai ir gyventojai kraipo galvas dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo pareiškimų, kai jis vieną ir ne du kartus sakė, kad už 2 tūkstančius galima laisvai nusipirkti automobilį, kuris nebus apmokestintas dideliais taršos mokesčiais.
„Nereikia spekuliuoti mitais, kad už 1000 ar 2000 eurų negalima nusipirkti. Ir bijoti to mokesčio galėtų tik tai tie, kurie važinėja Eskaladais“, – ankstesnėje laidoje „Karštai su tv3.lt“ sakė aplinkos ministras S. Gentvilas.
Įdomu, kokiame turguje tokiais stebuklais prekiaujama?
„Aš nematau už 1000 eurų automobilio, kuris būtų normalus ir techniškai tvarkingas, šiuolaikiškas automobilis. Ne, nėra tokio automobilio“, – tikino autoekspertas V. Milius.
Viešojo transporto finansavimas nėra išeitis?
Dar esą viena didelė neteisybė – tai planas už surinktus taršos pinigus pripirkti elektrinių autobusų. Tai Vilnius, Kaunas ir kiti miestai gal tą viešojo transporto priemonių elektrifikaciją ir matys, tačiau provincija – kaip savo ausis, o iš jų pinigų už taršą išlups daugiausiai.
„Pasakyti automobilistams, kad štai mes dabar paimsime iš jūsų pinigus ir jūs dabar, mielieji, bėkite visi į mūsų naujus elektrinius autobusus, tai vis tiek manęs tai nevilioja. Aš norėčiau, kad bent dalis to mokesčio būtų skirta ir mums – automobilistams. Kai pasako, kad mes jau nebegerinsime kelių, nebegerinsime infrastruktūros, o viskas bus tik paspirtukininkams, tai aš manau, kad toks komunikavimas ir pykdo daugelį vairuotojų“, – įsitikinęs V. Milius.
Jau dabar norint pasiekti norimą tašką viešuoju transportu reikia važiuoti ratais ir kvadratais.
„Mes, ukmergiečiai, vienas autobusas ir turim važiuoti iš Ukmergės per Vilnių į Kauną? Tai kaip? Nori ar nenori turi su savo transportu važiuoti“, – aiškino J. Kazėnas.
Lietuvoje dešimties metų ir senesni automobiliai sudaro net 82 procentus parko, todėl naivu tikėtis, kad per kelerius metus staiga ims ir pasipils elektromobiliai.
Automobilių kainos šiuo metu yra rekordinėse aukštumose – ne tik naujų, bet ir dėvėtų. O tai reiškia vieną – daugeliui pasikeisti senesnius ir taršius automobilius į mažiau aplinką teršiančius yra misija neįmanoma.
„Naudotas automobilis kainuoja tiek pat, kiek kainavo prieš 3 metus. Trejus metus atvažinėjo, o kainuoja tiek pat pinigų. Tai yra baisu“, – tikino autocentro „BRC“ direktorius Mindaugas Slovikas.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.
O bagočiai, nuvažiuojantys simtus tūkstančių km, nieko nemokės. Ir vėl, kaip kubilo laikais, biudžeto skyles dengs biedniokai, o turčiai dal labiau turtės.