Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad labiausiai paveiktos veiklos ir sektoriai nustatyti pagal Europos Komisijos gaires, tačiau dar tariamasi su Komisija dėl veiklų išplėtimo, kad būtų įtraukta daugiau įmonių.
„Girdime iš verslo, jog kai kurie, kas jaučiasi labai paveikti, nemato savęs pagal veiklos sektorius gaunant šitas subsidijas. Taip yra dėl to, jog EK komunikato priede tie sektoriai nėra numatyti ir norėdami jiems padėti, turime taisyti karo komunikatą. Ministerija tiek formaliai, tiek ne formaliai yra pasikreipusi į EK su argumentais, kaip išplėsti karo komunikatą, bet sprendimų kol kas nėra“, – posėdyje sakė ministrė
„Mums pavyko jį išplėsti (EK komunikato priedą – BNS), kad neatsitiktų taip, kad vienos panašaus sektoriaus įmonės gauna, o kitos negauna, tai kiek mums pavyko tą padaryti, mes padarėme“, – pridūrė A. Armonaitė.
Viceministras Vincas Jurgutis sakė, kad subsidijas skirstyti tikimasi gruodžio viduryje, nes tokiai schemai dar turi pritarti EK.
„Pagalba yra išmokama tuo metu, kai EK pritarusi pagalbos schemai, nes mes šiuo metu teikiame tvirtinti Vyriausybei aprašą, bet lygiagrečiai vyksta derinimas ir su EK. Tikimės, kad viskas praeis sklandžiai ir gruodžio pirmoje pusėje turėsime patvirtintą EK schemą“, – sakė viceministras.
Pasak jo, paraiškas iki lapkričio 22 dienos bus galima teikti Valstybinei mokesčių inspekcijai, vėliau vyks jų vertinimas ir skiriamas finansavimas.
30 mln. eurų šiam tikslui bus paimta iš Vyriausybės pasiskolintų lėšų – tam Ministrų kabinetas jau pritarė praėjusį trečiadienį.
Tarp itin paveiktų verslų patenka metalo rūdų kasyba, tekstilės, drabužių, medienos bei jo gaminių, išskyrus baldus, gamyba. Taip pat gaminių iš šiaudų ir pynimo medžiagų, popieriaus ir jo gaminių, kokso ir rafinuotų naftos produktų, chemijos produktų, kitų nemetalo mineralinių produktų, pagrindinių metalų gamyba.
Subsidija bus skiriama iki spalio 1 dienos įsteigtoms įmonėms, jei jų pagrindinė veikla įtraukta į itin paveiktų sektorių sąrašą, tai nėra valstybės ar savivaldybės įmonės, jos deklaravusios 2021 metų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) arba pelno mokesčio sumą, nėra iškelta bankroto ar restruktūrizavimo byla, jos pateikė 2021 metų ataskaitas, neturi arba yra nutraukusios įsipareigojimus su Rusija ir Baltarusija iki rugpjūčio 31 dienos ir neturi didesnės nei 50 eurų skolos VMI.
Maksimalus subsidijos dydis – po 30 proc. deklaruoto GPM ir pelno mokesčio, o didžiausia galima suma – 500 tūkst., mažiausia – 500 eurų.
Vyriausybė 2023 metais yra suplanavusi 2,5 mlrd. eurų pagalbos paketą verslui, kuriame – elektros kainų dalies kompensavimas, mokesčių atidėjimas energijai imlioms įmonėms, įvairios paskolos, parama saulės parkams įsirengti.