Gražių būta naujosios valdžios pažadų. Gražiausias – taupyti mažinant valdymo išlaidas. Deja, kol kas kalbos taip ir liko kalbomis.
Vienas didžiausių biudžeto pinigų siurblių yra prie valstybės institucijų ir savivaldybių veikiančios viešosios įstaigos. Ministerijų viešąsias įstaigas dar įmanoma suskaičiuoti - jų yra 114, tačiau visų kitų tikslaus skaičiaus nežino niekas. Neaišku, nei ką jos veikia, nei kiek kainuoja jų išlaikymas.
Valstybės kontrolė jau prieš penkerius metus rekomendavo bent reglamentuoti algas viešųjų įstaigų darbuotojams. Iki šiol net ir tai nepadaryta. Beje, pagal įstatymus niekas, išskyrus įstaigos dalininką, net neturi teisės patikrinti, kur ši naudoja valstybės skiriamus pinigus. Todėl šimtai milijonų litų nuteka nežinia kur. Puikiausias to pavyzdys - VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“. Tačiau panašių darinių yra šimtai.
Niekas nežinoma
„Daug tų viešųjų įstaigų pristeigta. Kiek tiksliai – neaišku. Niekas nežino ir to, kiek iš valstybės biudžeto reikia skirti jų išlaikymui. Todėl yra puiki galimybė plauti milijonus“, - įsitikinęs Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Julius Veselka.
Parlamentaras nemano, kad būtinai reikia uždaryti visas viešąsias įstaigas, tačiau, jo nuomone, valstybė jų išlaikymui neturi skirti nė cento.
Tegul užsidirba
„Tegu pačios dirba ir užsidirba. Jei būtų uždraustas jų finansavimas, viskas išsispręstų. Dauguma išnyktų kaip grybai sausrai užėjus. O kelios, kurios iš tikrųjų visuomenei tarnauja ir yra naudingos, išliktų. Ir Valstybės kontrolė rekomendavo tai padaryti. Jos valdininkai truputį prisibijo. Bet... Kai yra galimybė pasipelnyti, tai noras plauti pinigus nugali baimę“, - dėstė J.Veselka.
Net 30 viešųjų įstaigų yra įsteigusi Švietimo ir mokslo ministerija. Jos vadovas Gintaras Steponavičius žada, kad dalis įstaigų bus panaikinta.
„Jau sudaryta darbo grupė, kuri peržiūrės visų įstaigų vykdomas funkcijas. Kiek žinau, ir iš Vyriausybės yra pavedimas visoms ministerijoms atlikti įstaigų auditą“, - sakė ministras.
Apie būtinybę stabdyti pinigų pumpavimą kalbėjo ir buvusi Saulėlydžio komisija. Kalba ir dabartinė. Visuomenė vis dar soti kalbomis?
Pinigų pumpavimą reikia baigti
Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas KUODIS įsitikinęs, kad reikia naikinti jei ne visas, tai bent beveik visas viešąsias įstaigas.
„Viešąsias įstaigas reikia naikinti. Visų pirma todėl, kad ūkininkavimų formų įvairovė yra perteklinė. Turime UAB'us, viešąsias įstaigas, individualias įmones. Viską galėtų pakeisti paprastučiai UAB'ai. Tada viskas būtų daug skaidriau, nes dabar sunku nustatyti tokių įmonių apmokestinimą. Tai pirma. Be to, viešosios įstaigos yra kažkoks neaiškus darinys, kuris turėtų nesiekti pelno, tačiau jis (pelnas - red. past.) kažkaip netyčia „gaunasi“. Ir tada neaišku, ką tokiais atvejais daryti“, - dėstė R.Kuodis.
Anot ekonomisto, šiuo metu valstybinės arba savivaldybių viešosios įstaigos yra išlaikomos mokesčių mokėtojų pinigais.
„O dabar tos viešosios įstaigos steigiamos tik pinigams pumpuoti. Beje, įstatymai nedraudžia viešąsias įstaigas steigti ir privačiame sektoriuje. Ir steigiamos tokios, kurios su viešuoju interesu nieko bendro neturi. Pavyzdžiui, kuria laidas televizijoms ir gauna pelną. Kuo tada jos viešosios?“ - stebėjosi R.Kuodis.
Danas Nagelė