Jiems skirtos SP intervencines priemonės, kuriomis remiamos investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą.
Šioms priemonėms bendrai yra numatyta 311,25 mln. eurų dotacijų ir 35 mln. eurų lengvatinių paskolų. Tačiau šios lėšos sparčiai tirpsta ir iki šių metų pradžios pateiktiems projektams jau rezervuota maždaug 2/3 visam SP laikotarpiui skirtos dotacijų sumos, informuoja Žemės ūkio ministerija.
Reikalavimai siekiant paramos ūkiui modernizuoti
Ūkių konkurencingumo stiprinimui per valdų modernizavimą SP yra numatyta keletas priemonių.
Paramos ūkių modernizavimui gali kreiptis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys (tarp jų ir pripažinti žemės ūkio kooperatyvai).
Esminis reikalavimas – turėti savo vardu įregistravus žemės ūkio valdą, o fiziniam asmeniui – dar ir ūkininko ūkį.
Kita būtina sąlyga paramai gauti: ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo užsiimti žemės ūkio veikla arba valdoje užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu ir pateikimu rinkai.
Ūkio pajamos iš šios veiklos turi sudaryti ne mažiau kai kaip 50 proc. visų ūkio subjekto pajamų (išimtis taikoma tik labai smulkiems ūkiams).
Taip pat kiekvienas į paramą pretenduojantis ūkis paraiškos teikimo metu ir (arba) įgyvendinęs projektą turi atitikti tam tikras ekonominį gyvybingumą apibūdinančių rodiklių reikšmes.
Parama modernizacijai – ir smulkiems, ir stambiems ūkiams
Patys smulkiausieji, t.y. ūkiai, kurių valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (VED) siekia 8000, tačiau neviršija 16 000 eurų gali gauti dotaciją pagal priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“.
Ši priemonė ypač orientuota į labai smulkių ūkių bendradarbiavimo skatinimą, todėl į paramą pretenduoti gali ir jėgas apjungę keli itin smulkūs ūkiai, t.y. tokie, kurių VED – nuo 4000 eurų.
Vidutinio dydžio ūkiai, t.y. tie, kurių VED viršija 16 001, tačiau neviršija 30 000 eurų, gali gauti dotaciją pagal priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“.
Ūkiai, kurių VED viršija 30 001 eurų, turi galimybę dalyvauti dviejose priemonėse, kuriose parama teikiama ir dotacijos, ir lengvatinės paskolos forma.
Pirmoji – „Investicijos į žemės ūkio valdas“ yra orientuota į konkurencingumo didinimą bei didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą, o antroji – „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ skirta gamybos tvarumo didinimui.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad jeigu paraiška teikiama kartu su partneriu, visi minėti reikalavimai taikomi tiek pačiam pareiškėjui, tiek kiekvienam į projektą įtrauktam partneriui.
Ką galima finansuoti?
Priemonių „Labai smulkių ūkio plėtra“, „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ ir „Investicijos į žemės ūkio valdas“ paramos lėšomis remiama visų sektorių žemės ūkio produktų gamyba arba perdirbimas.
Jeigu paraišką teikia pripažintas žemės ūkio kooperatyvas, remiama žemės ūkio produktų gamyba turi vykti šio kooperatyvo narių valdose, o perdirbimui turi būti naudojami tik kooperatyvo narių valdose pagaminti ir išauginti žemės ūkio produktai.
Tinkamos finansuoti išlaidos yra projekte numatytai veiklai reikalingų statinių statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas, infrastruktūra, tam tikros žemės ūkio technikos, įrangos bei transporto rūšys, technologiniai įrengimai, jų valdymo kompiuterinė ir programinė įranga, taip pat gali būti finansuojamas daugiamečių augalų įsigijimas, projekto parengimo išlaidos ir pan.
Priemonėje „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ parama yra teikiama tikslinėms investicijoms, kuriomis prisidedama prie klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos, taip pat prie atsinaujinančiosios energijos gamybos ir aukštesnių gyvūnų gerovės standartų.
Ši priemonė orientuota išskirtinai tik į gyvulininkystės ūkius: remiama pieninė bei mėsinė galvijininkystė, kiaulininkystė, paukštininkystė. Tinkamų finansuoti išlaidų sąrašas trumpesnis ir apima statybą bei rekonstrukciją, technologinių įrenginių ir skaitmeninių ūkininkavimo technologijų įsigijimą bei projekto parengimo išlaidas.
Kokio dydžio parama skiriama
Ūkių modernizavimui skiriamos paramos dydis bei intensyvumas priklauso nuo ūkio dydžio.
Pagal priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ didžiausia paramos suma priklauso nuo dalyvaujančiųjų skaičiaus ir gali siekti nuo 25 tūkst. eurų (kai paramos kreipiasi tik vienas ūkis) iki 100 tūkst. eurų (kai paraišką teikiantis ūkis pasitelkia 3 ir daugiau partnerių).
Siekiant patiems smulkiausiems ūkiams sudaryti kuo palankesnes plėtros sąlygas, paramos intensyvumas šioje priemonėje siekia iki 85 proc. nuo tinkamų finansuoti išlaidų vertės.
Pagal priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ pateiktas projektas finansuojamas iki 65 proc. intensyvumu, tačiau didžiausia paramos suma yra didesnė – t.y. iki 200 tūkst. eurų.
Stambieji ūkiai, dalyvaujantys priemonėje „Investicijos į žemės ūkio valdas“ gali pasinaudoti net iki 500 tūkst. eurų dydžio parama, kurios intensyvumas siekia iki 50 proc. arba, jeigu parama teikiama supaprastinta tvarka, – 80 tūkst. eurų dydžio parama su 40 proc. intensyvumu.
Pagal priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ paramos intensyvumas siekia iki 65 proc. (išimtis kiaulininkystės sektoriui: investicijoms į gyvūnų gerovės veiklą taikomas iki 80 proc. intensyvumas), o didžiausia paramos suma priklauso nuo projekte pasirinktų įgyvendinti veiklų ir gali svyruoti nuo 200 tūkst. iki 1,5 mln. eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!