„Atsigaunanti šalies ekonomika ir vidaus vartojimas buvo svarbiausios priežastys, lėmusios didesnes nei planuota valstybės biudžeto pajamas. Nors jau šešetą metų nepavyksta įvykdyti akcizų surinkimo plano, pridėtines vertės mokesčio (PVM) surinkimo rodikliai tapo geresni. Galima manyti, kad tam įtakos turėjo kokybiškesnis mokesčių surinkimas“, – naujienų portalui LRT.lt sako „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.
2013-aisiais gyventojų pajamų mokesčio (GPM) surinkta 20 proc. (309 mln. Lt.), PVM – beveik 27 proc. (1,75 mlrd. Lt.), pelno mokesčio – 10 proc. (151 mln. Lt.) daugiau nei 2012 metais. Iš viso vien mokestinių pajamų surinkta beveik 18 proc. daugiau, nei užpernai – 2,38 mlrd. Lt.
Kiek mažiau nei tikėtasi mokesčių mokėtojai papildė biudžetą ambicingai LR Finansų ministerijos suplanuotomis pajamomis iš akcizų (2 proc. mažiau), PVM (4 proc. mažiau), prabangaus nekilnojamojo turto mokesčio (71 proc. mažiau). Pastebėtina, kad prabangaus nekilnojamojo turto mokesčio surinkimo planas 2013 metams buvo 17 mln. litų, nepaisant to, kad 2012 m. šio mokesčio sumokėta mažiau nei 4 mln. litų (2013 m. surinkta beveik 5 mln. litų).
Anot Ž. Maurico, GPM surinkimą labiausiai lėmė minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) padidinimas: „Kiek man teko analizuoti, padidinus MMA tik nedidelė dalis Lietuvos įmonių sumažino etatą ar atleido darbuotojus, o tai lėmė nemažą papildomą indėlį į valstybės biudžetą.
Ekonomisto pastebėjimu, pelno mokestis yra labai cikliškas, nes jis gali būti mokamas už praėjusius arba už būsimus metus, todėl jo surinkimas yra netolygus kasmet.
VMI savo pranešime pažymi, kad valstybės biudžeto pajamų surinkimo planas, esant tokiam pačiam kaip 2012 m. PVM permokos grąžinimo lygiui, būtų viršytas beveik 320 mln. litų, tačiau, suderinus su LR Finansų ministerija 2013 m. verslui grąžinta 133 mln. litų PVM daugiau nei 2012 metais.