Artėjant Seimo rinkimams, Lietuvos verslo konfederacija (LVK) visuomenei pristatė pasiūlymus politinėms jėgoms. 10-yje skyrių išdėstyti aktualiausi, LVK atstovų nuomone, verslui dalykai. Tarp jų – verslo ir valstybės partnerystė, finansų tvarumas ir mokesčių pagrįstumas, užimtumas, elektroninės paslaugos, eksporto skatinimas.
„Buvome susitikę su visų parlamentinių partijų atstovais ir parengėme paketą pasiūlymų, orientuotų į paslaugų ir aukštųjų technologijų sferą“, – pristatydamas siūlymų politinėms partijoms paketą pirmadienį žurnalistams sakė LVK prezidentas Valdas Sutkus.
Pasigedo socialinio dialogo
V. Sutkaus teigimu, labai svarbu, kad vyktų dialogas su valdžios institucijomis, bet „tenka apgailestauti, kad bendradarbiavimo buvo stokota“.
Tarp nepadarytų darbų jis minėjo nacionalinės tarybos, kurią sudarytų įvairių organizacijų atstovai, steigimą. Joje, anot V. Sutkaus, galėtų vykti socialinių partnerių dialogas.
„Pastaruosius kelerius metus matome tendenciją, susijusią su verslininko įvaizdžio menkinimu“, – sakė V. Sutkus, apgailestaudamas, kad verslininko įvaizdis pastaruoju metu įgauna neigiamų bruožų. Jis teigė, kad reikalinga labiau subalansuota valstybės institucijų pozicija verslo požiūriu.
„Pastaruoju metu matome, kad valstybė net ima tiesiogiai dalyvauti versle, kuriamos naujos struktūros, kurios pačios bando daryti verslą. Tai nėra gera kryptis. Valstybė turėtų atsisakyti jai nebūdingų funkcijų. Naujausias pavyzdys – antstolių institucijos pertvarka, kai ji stumiama iš skolų išieškojimo, o to bando imtis Finansų ministerija“, – sakė V. Sutkus. Anot jo, supainiota yra ir telekomunikacijų rinka.
„Manome, kad daugiau paslaugų valstybė turėtų pirkti iš verslo. Mūsų nuostata – pinigai turi eiti paskui vartotoją: paskui studentą, paskui ligonį, kad paslaugas visuomenės nariams teiktų privačios įstaigos, kad jos dėl to konkuruotų“, – tęsė jis.
V. Sutkaus teigimu, labai svarbus darbuotojų mokymas, ypač aukštųjų technologijų srityje. Tačiau, anot jo, daugeliu atveju tai vyksta neefektyviai. V. Sutkus pabrėžė, kad verslo organizacijos kur kas geriau žino verslo įmonių poreikius, todėl reikėtų šią sritį plėtoti, darbuotojų mokymui skiriant ir ES paramos lėšų.
V.Sutkus akcentavo, kad „tik vykstant socialiniam dialogui galima pasiekti gerų rezultatų“.
Minimalus atlyginimas – ne mažesnis, kaip 1000 litų
„LVK pasisako už minimalaus atlyginimo didinimą. Jeigu šiandien žmonėms nemokama 1000 litų, kažkas negerai su tuo darbdaviu arba jo įmone, nes bent tiek šiuo metu reikėtų mokėti. Valstybės politika turėtų skatinti legalių pajamų mokėjimą. Prieš vokelius reikėtų kovoti visų pirma ekonominėmis priemonėmis. Šiandien viešuosiuose konkursuose laimi tos įmonės, kurios pasiūlo mažiausią kainą. Tačiau kas gali pasiūlyti mažiausią kainą? Ta įmonė, kuri taupo lėšas nemokėdama mokesčių, dalį atlyginimo mokanti vokeliuose. Todėl valstybė turėtų remtis ekonominio naudingumo kriterijais“, – sakė žurnalistams V.Sutkus.
Anot to, „viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančios įmonės turėtų mokėti savo darbuotojams bent jau vidutinį šalies atlyginimą“.
„Turi būti ekonominės paskaitos, kurios skatintų įmones mokėti didesnes algas ir neslėpti mokesčių“, – sakė V. Sutkus.
Nepamatuoti sprendimai daug kainuoja
Jis kritikavo vadinamosios „naktinės mokesčių reformos“ praktiką ir pabrėžė, kad „mokestiniai dalykai turėtų būti išdiskutuoti, įvertinant argumentus prieš ir už, ir atlikti ekonominę analizę, nes mokestiniai įstatymai turi turėti ekonominį pagrindą“.
Teisėkūros srityje, V. Sutkaus teigimu, „pagaliau reikėtų laikytis naudos ir sąnaudų santykio principo.“ Jis sakė pasigendantis nuoseklumo, o iš kurio laimėtų ir verslas, ir valstybės institucijos, ir visuomenė, „nes nepamatuotų sprendimų galima padaryti greitai, tačiau juos ištaisyti kainuoja“.
Kalbėdamas apie e. paslaugų plėtrą, V. Sutkus minėjo būtinybę gerinti valstybės institucijų komunikaciją su verslu, rinkimų, referendumų, sveikatos ir kitų paslaugų perkėlimą į elektroninę erdvę. „Lietuva yra subrendusi dideliam žingsniui e. paslaugų srityje“, – pabrėžė V. Sutkus.
„Lietuva per mažai išnaudoja potencialą paslaugų sferoje“, – sakė žurnalistams V. Sutkus, pabrėžęs, kad tai taikytina ir skatinant aukštos pridėtinės vertės paslaugų eksportą.
Anot V. Sutkaus, kai bus formuojama nauja vyriausybė, LVK pateiks jiems savo pasiūlymus. Tačiau pabrėžęs, kad lemiamą žodį tars rinkėjai, jis neatsakė, ar norėtų, kad darbą tęstų A. Kubiliaus vadovaujama vyriausybė.