REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar norėtumėte sužinoti, kiek uždirba jūsų giminės draugai ir kaimynai? O ar sutiktumėte, kad jie taip pat galėtų sužinoti, kokio dydžio yra jūsų alga? Tokie duomenys kai kuriose Europos šalyse skelbiami jau seniai, o kai kur tai siekiama įteisinti netrukus. Vis dėlto Lietuvoje tokie pasiūlymai vertinami atsargiai.

Ar norėtumėte sužinoti, kiek uždirba jūsų giminės draugai ir kaimynai? O ar sutiktumėte, kad jie taip pat galėtų sužinoti, kokio dydžio yra jūsų alga? Tokie duomenys kai kuriose Europos šalyse skelbiami jau seniai, o kai kur tai siekiama įteisinti netrukus. Vis dėlto Lietuvoje tokie pasiūlymai vertinami atsargiai.

REKLAMA

Suomiai svarsto siūlymą viešai skelbti visų gyventojų atlyginimus, tuo metu Lietuvoje toks siūlymas būtų sutiktas priešiškai, sako darbuotojų atstovai ir ekonomistai. Be to, anot jų, viešai skelbiami gyventojų atlyginimai neduotų jokios naudos, nebent tik patenkintų žmonių smalsumą. Vietoje gyventojų atlyginimų specialistai siūlo viešai skelbti įmonių pareigybių algas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija pirmininkė Inga Ruginienė įsitikinusi, kad darbuotojai nesutiktų ir nenorėtų, kad būtų atskleisti jų atlyginimai. Anot jos, ši informacija yra asmeninė, ne visi norės, kad ji būtų visiems viešai matoma.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau galėtų būti viešai skelbiama darbo apmokėjimo sistema su pareigybėmis ir numatomu jų atlyginimu. Tokią informaciją būtų įdomu pasižiūrėti. Pavyzdžiui, kiek tam tikroje įmonėje uždirba inžinieriai. Juk jeigu jie įmonėje yra trys visai nebūtina žinoti jų vardų ar pavardžių. Tačiau jie galėtų palyginti įmonės nurodytą atlyginimą ir tą, kurį gauna. Matytų, ar yra skirtumas, kuris darbo apmokėjimo sistemoje turėtų būti paaiškintas, dar darbuotojams nekiltų neaiškumų.

REKLAMA

Kalbant apie atlyginimą, dabar dažnai moterys yra diskriminuojamos, joms mokamas mažesnis atlyginimas. O jeigu įmonė bus nurodžiusi, kiek turi gauti inžinierius, bus nesvarbu, vyras ar moteris dirbti šį darbą, abu jie turės gauti vienodą atlygį.“, – komentavo darbuotojų atstovė.

Jos teigimu, dabartinė sistema, kai darbo užmokestis nurodomas skelbimuose, yra gera, bet jos neužtenka.

„Darbdaviai taiko daug ydingų dalykų. Pavyzdžiui, nurodo atlyginimą nuo iki. Neaišku, kada darbuotojas pretenduoja į mažesnį ar didesnį atlyginimą. Taip pat priedai klaidina, jais apmokama atlygino dalis visiškai priklauso nuo darbdavio valios. Dažnai priedai sudaro netgi 60 proc. darbuotojo atlyginimo, būtų gerai, kad jie sudarytų 10 ar 20 proc. atlyginimo. Ši problema dažnai nutylima, bet ją irgi reikia spręsti“, – aiškino I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tenkins smalsumą, bet orientuotis darbo rinkoje nepadės

Ekonomistai taip pat abejojo, ar lietuviai sutiktų ir norėtų viešai skelbti savo atlyginimus. Anot jų, gyventojams galbūt būtų įdomu patikrinti, kiek uždirba kaimynas, tačiau daugiau jokios naudos iš to nebūtų. Vietoje gyventojų atlyginimų ekonomistai siūlo skelbti įmonių pareigybių algas. 

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas pastebėjo, kad viešai skelbti gyventojų atlyginimus Lietuvoje dar per anksti. Ne visi žmonės norėtų, kad jų atlyginimas būtų matomas viešai.

„Manau, kad lietuviai tokiam žingsniui dar nepribrendo. Taip pat reikėtų įsivardinti, kokią naudą duotų viešai skelbiamos žmonių algos. Kas iš to, kad žmonės sužinos, kiek uždirba kaimynas ar draugas. Jeigu jų profesijos skirtingos, tai neduos jokios naudos, tik patenkins smalsumą“, – pastebėjo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Ž. Maurico, verčiau reikėtų pagalvoti apie kitokį atlyginimų viešinimą.

„Galėtų būti viešai skelbiami atlyginimų vidurkiai arba pagal profesijas, arba pagal įmones. Tai Lietuvoje jau yra daroma, tačiau reikėtų smulkiau skaidyti pateikiamus duomenis. Reikėtų įvardinti atlyginimus pagal pareigybes, kiek tam tikroje įmonėje uždirba vadovai, darbininkai ir kt.

Taip pat jau dabar atlyginimas nurodomas ir darbo skelbimuose. Tačiau norėtųsi, kad darbo skelbimų portalai dažniau ir daugiau analizuotų įmonių pateikiamus atlyginimus. Tada žmonės žinotų ko tikėtis ir galėtų derėtis dėl savo darbo užmokesčio“, – komentavo ekonomistas.

REKLAMA

Taip pat, pasak Ž. Maurico, pačios įmonės savo viduje galėtų skelbti darbuotojų atlyginimus.

„Kol kas tai galėtų būti geras sprendimas, nes viešai skelbti tokių duomenų dar esame nepasirengę. Taip pat įmonės gali imti didesnius atlyginimus slėpti, nurodyti vieną sumą, o priedų pagalba darbuotojui mokėti daugiau. Tad su tokiais sprendimais geriau reikėtų neskubėti“, – sakė ekonomistas.

Darbo skelbimuose nurodytas atlygis padeda sutaupyti laiko

Ekonomistas Marius Dubnikovas teigė, kad Skandinavijoje jau seniai įprasta viešai kalbėti apie atlyginimus, o Lietuvoje gyventojai savo uždarbio neatskleidžia net ir savo draugams.

„Vis tik manau, kad atviri ir vieši duomenys būtų reikalingi. Tačiau reikėtų skelbti, ne kiek uždirba konkretus žmogus, o kokios algos yra tam tikroje įmonėje, kiek uždirba tam tikrų profesijų ir pareigybių specialistai. Tai padėtų žmonėms lengviau orientuotis darbo rinkoje. Dažnai jauni žmonės, neturintys daug patirties nežino, kokie tam tikrų profesijų ar pareigybių atlyginimai. Šiuo metu Lietuvoje nėra duomenų apie konkrečių profesijų atlyginimus.

REKLAMA

Nors Lietuvoje ko gero gyventojams labiau patiktų ieškoti ir tikrinti, kiek uždirba konkretus žmogus, tačiau didesnę naudą duotų vieši duomenys, kurie skelbtų tam tikrų profesijų atlygius. Tada žmonės žinotų, kiek uždirba sodininkas, mokytojas ar bankininkas“, – komentavo ekonomistas.

Pasak M. Dubnikovo, šiuo metu darbo skelbimuose nurodomas atlyginimas padeda žmonėms lengviau orientuotis darbo rinkoje.

„Žmonės tiesiog negaišta laiko ir nesiunčia savo gyvenimo aprašymo į poziciją, kuri reikalauja piloto teisių, o atlygis vos viršija minimalų atlyginimą. Taip pat keista, kai skelbime nurodoma, kad darbuotojui bus suteikiamos visos socialinės garantijos ir laiku mokamas atlyginimas. Šie dalykai turėtų būti savaime aiškūs“, – pastebėjo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų