• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Geras atlyginimas, tačiau gyvenimas vyksta vienu ciklu: nuo algos iki algos? Nepaisant gaunamų pajamų, nuolat pritrūksta pinigų reikalingiems daiktams? Praeina keleri metai darbe, o kišenėje vis dar vėjai? Finansinis raštingumas – tai įgūdis, įgyjamas tikslingai planuojant ir tvarkant savo finansus bei priimant teisingus sprendimus. Kuo anksčiau pradedame ugdyti teisingus įpročius, tuo mažesnė tikimybė, kad ištiks aprašyti scenarijai, rašoma pranešime spaudai.

Geras atlyginimas, tačiau gyvenimas vyksta vienu ciklu: nuo algos iki algos? Nepaisant gaunamų pajamų, nuolat pritrūksta pinigų reikalingiems daiktams? Praeina keleri metai darbe, o kišenėje vis dar vėjai? Finansinis raštingumas – tai įgūdis, įgyjamas tikslingai planuojant ir tvarkant savo finansus bei priimant teisingus sprendimus. Kuo anksčiau pradedame ugdyti teisingus įpročius, tuo mažesnė tikimybė, kad ištiks aprašyti scenarijai, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Vaikai mato viską

Vaikystė – pats geriausias laikas pradėti ugdyti suvokimą apie pinigus ir jų reikšmę, nes vaikai yra labai imlūs. Tėvų rodomas pavyzdys suformuoja pirminį įsivaizdavimą apie finansus ir jų tvarkymą. Nors mokyti vaikus apie pinigus – tikrai nemenkas iššūkis, tačiau, kad jie žinotų, kaip valdyti finansus ateityje, formuoti įpročius tikslinga nuo mažens.

Vaikų ir paauglių verslumo ugdymo mokyklų „MiniBoss“ Lietuvoje ir Latvijoje įkūrėja Diana Blažaitienė pasakoja, kad jau kelerius metus girdi iš tėvų vieną ir tą patį klausimą: kaip tinkamai išugdyti vaikų finansinį raštingumą? Suprantama, jog vieno teisingo atsakymo nėra, nes finansinis raštingumas – tai įpročių visuma, kuriai susiformuoti reikia ir laiko, ir pastangų. 

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, mokyklų įkūrėja dalijasi keliais patarimais, kaip mokyti vaikus ne tik finansinio raštingumo, bet ir finansinės atsakomybės.

REKLAMA

Kaip ugdyti finansinį raštingumą: 6-9 metų vaikams

1. Naudokite permatomą stiklinį indą. Kiaulė taupyklė yra puiki idėja, tačiau ji vaikams nepadeda vizualizuoti pinigų kaip vieneto. Kai naudojate permatomą indą, vaikai gali vizualiai matyti pinigų prieaugį. Vakar jie turėjo 5 eurus ir 20 centų, šiandien jie jau turi 6 eurus! Kalbėkite su vaikais apie taupomus pinigus, tegul tai tampa jiems svarbiu procesu. 

REKLAMA
REKLAMA

2. Rodykite pavyzdį. Kembridžo universiteto tyrimas parodė, kad įpročiai, susiję su pinigais, vaikams formuojasi jau nuo 7 metų. Mažos akys jau stebi jus. Jei kiekvieną kartą eidami į parduotuvę ar vakarieniauti išlaidausite – jie tai pastebės. Arba, jei jūs ir jūsų sutuoktinis nesutariate dėl pinigų, vaikai taip pat tai pastebės. Rodykite vaikams gerą pavyzdį ir jie bus daug labiau linkę juo pasinaudoti, kai bus vyresni. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Paaiškinkite vaikams, kad daiktai kainuoja pinigus.  Jūs turite padaryti daug daugiau nei pasakyti: „Šis žaislas kainuoja 5 eurus, sūnau”. Leiskite jiems pasiimti kelis eurus iš taupyklės, išsirinkti daiktą ir pačiam paduoti pinigus pardavėjai. Šis paprastas veiksmas turės daugiau naudos, nei 5 minučių paskaita apie pinigus. 

Kaip ugdyti finansinį raštingumą: 10-13 metų vaikams

4. Paaiškinkite alternatyvas.  Tai yra tiesiog kitas būdas pasakyti: „jei nusipirksi šitą žaidimą, tada neturėsi pinigų nusipirkti naujų batų”. Šiame amžiuje jūsų vaikas jau turi sugebėti pasirinkti ir suprasti galimus rezultatus. 

REKLAMA

5. Nedalinkite pinigų veltui. Neduokite savo vaikui pinigų vien dėl to, kad jis paprašė. Mokėkite jiems už papildomus darbus, kuriuos atlieka namuose, pavyzdžiui, nupjauna žolę. Labai svarbu, kad vaikai taip pat atskirtų, kas yra pareigos, o kas yra papildomi darbai. Pareigos yra šeimoje bendras įsipareigojimas, padedantis ugdyti atsakomybę pasirūpinant savimi ir savo šeimos nariais atitinkamai pagal amžių. Dave'as ir jo dukra Rachel Cruze daug kalba apie šią sistemą savo knygoje „Smart Money Smart Kids“. Šis konceptas padeda suprasti, kad pinigai nėra tiesiog dalinami, jie yra uždirbami.

REKLAMA

6. Venkite impulsyvių pirkinių.  „Mama aš radau labai gražią suknelę. Ji tobula ir man labai patinka ar galime ją nusipirkti?” Ar tai nieko neprimena? Ši amžiaus grupė puikiai žino, kaip pasinaudoti impulsyviu pirkimu, ypač, kai naudojami kažkieno kito pinigai. Vietoj to, kad duotumėte pinigus, pasakykite, kad gali panaudoti tuos, kuriuos jau užsidirbo atlikdami papildomus namų ruošos darbus. Bet pasakykite vaikams, kad turėtų palaukti bent vieną dieną, jei planuoja pirkti kažką brangesnio, pavyzdžiui, daugiau nei už 15 eurų. Tikėtina, kad tas daiktas vis vien bus rytoj ir vaikas galės priimti protingą sprendimą liečiantį pinigus.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Pabrėžkite dovanojimo svarbą.  Kai tik vaikas pradės uždirbti pinigus, paaiškinkite jiems apie dovanojimo svarbą. Jie gali pasirinkti bažnyčią, labdarą, ar net žmogų iš artimos aplinkos, kuriam reikalinga pagalba. Palaipsniui vaikas supras, kokią įtaką tai daro ne tik tam, kuris gauna, bet ir tam, kuris duoda. 

Kaip ugdyti finansinį raštingumą: 14-18 metų vaikams

8. Mokykite vertinti tai ką turi.  Paaugliai praleidžia nemažai laiko prie išmanaus telefono, naršydamas socialiniuose tinkluose. Kiekvieną sekundę, kai jie prisijungę, mato savo draugų, šeimos ar net nepažįstamų žmonių gyvenimo naujienas. Tai pats greičiausias būdas papulti į spąstus. Galite išgirsti tokių pasisakymų kaip:

REKLAMA

„Tėti, mano draugas gavo naujausią kompiuterį, o aš turiu būti su tuo kuris yra labai senas!”  „Mama, mano draugė važiavo apsipirkti ir su mama rūbams išleido 500 eurų!“ Labai svarbu, kad vaikai suprastų skirtumą tarp „reikia”, „noriu” ir „galiu”. Paaiškinkite vaikams, kad kompiuteris galbūt nėra naujausias, bet atlieka visas įmanomas funkcijas ir yra naudingas, o ir labai gražiai apsirengti, neišleidžiant kelių šimtų eurų naujiems pirkiniams, irgi įmanoma! 

REKLAMA

9. Leiskite jiems prisiimti banko sąskaitos atsakomybę.  Tokiame amžiuje jau galima vaikui atidaryti banko sąskaitą ir duoti banko kortelę, jei mokėte aukščiau išvardintų dalykų. Tai pinigų valdymą perkelia į kitą lygmenį ir (tikėkimės) paruošia juos susitvarkyti su didesnėmis sumomis, kai bus vyresni.  Taip pat, tokio amžiaus vaikams jau galima duoti didesnę kišenpinigių sumą ilgesniam laikui, kad jie mokytųsi planuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10. Skatinkite taupyti mokslams. Nėra geresnio laiko, nei dabar pradėti taupyti mokslams. Gal jie planuoja padirbėti vasarą? Puiku! Atidėkite pusę (ar daugiau) uždarbio į taupomąją sąskaitą mokslams. Paauglys turi jausti atsakomybę ir investuoti į savo ateitį. 

11. Išmokykite vengti studentiškų paskolų.  Prieš vaikui stojant mokytis, jums reikia susėsti ir pasikalbėti apie tai, kaip planuojate mokėti už mokslą. Paaiškinkite, kad studentiška paskola nėra geriausias pasirinkimas. Pasikalbėkite apie visas alternatyvas. Aptarkite visas galimybes, pavyzdžiui: ėjimą į vietinį universitetą, darbą ne pilną dieną, skatinkite sužinoti, kokie egzaminai ir kokie egzaminų balai reikalingi norint įstoti mokytis nemokamai. 

REKLAMA

12. Paaiškinkite kreditinių kortelių pavojų.  Kai vaikui sueis 18 metų, jis turės galimybę išsiimti kreditinę kortelę. Turite paaiškinti, kokia atsakomybė ir galima rizika kyla neatsakingai planuojant finansus ir naudojant kreditinę kortelę. Atsiminkite, kad jūs patys nusprendžiate, kada mokyti vaikus apie šiuos dalykus. 

13. Planuokite išlaidas.  Nors vaikas, ko gero, vis dar gyvena namuose su tėvais, labai svarbu, kad jis mokėtų kontroliuoti savo išlaidas jau dabar, o ne mokytųsi tai daryti išėjęs. Nusistatykite sumą, su kuria jūsų vaikas turės pragyventi mėnesį, ir pasidarykite detalų išlaidų planą.

REKLAMA

14. Supažindinkite su sudėtinių palūkanų magija. Mes žinome, ką jūs galvojate. Vos priverčiate savo paauglį vaiką susišukuoti plaukus, kaip jie turėtų tapti investuotojais? Kuo anksčiau vaikas supras, kas yra investavimas, tuo geriau. 

15. Padėkite jiems išsiaiškinti, kaip užsidirbti.  Paaugliai turi daug laisvo laiko - rudens, žiemos, pavasario ir vasaros atostogas. Jei jūsų vaikas nori pinigų (kuris paauglys nenori?), padėkite jam susirasti darbą. O dar geriau, padėkite tapti verslininkais! Šiais laikai paaugliui yra lengviau nei bet kada pradėti savo verslą ir gauti pelną. 

Visus tėvelius, kuriems rūpi vaikų finansinis raštingumas, kviečiame dalyvauti nemokamame vebinare kovo 22 dieną. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų