Švedija buvo pirmoji šalis, 1661 m. pradėjusi naudoti popierinius banknotus. Dabar ji sparčiai artėja prie to, kad pirmoji ir visiškai atsisakys grynųjų pinigų.
„Nematau priežasties, kodėl mes apskritai dar spausdiname banknotus“, – sako Bjoernas Ulvaeusas, buvęs populiarios grupės „ABBA“ narys ir aktyvus pasaulio be grynųjų pinigų idėjos šalininkas.
Tokio pasaulio bruožai jau ryškėja švedų visuomenėje, aktyviai besinaudojančioje moderniausiomis technologijomis. Na o tie, kurie vis dar labiau mėgsta grynuosius pinigus, gali pasijusti nejaukiai, rašo dailymail.co.uk.
Daugelyje Švedijos miestų autobusuose nepriimami grynieji pinigai – naudojami išankstinio apmokėjimo bilietai arba už kelionę galite atsiskaityti telefono SMS žinute.
Lėtai, bet užtikrintai daugėja įmonių, kurios priima vien tik bankų korteles. Taip pat prisitaiko ir bankai: daugėja skyrių, kurie operacijas atlieka tik elektroniniu būdu ir visai nebenaudoja grynųjų.
Popieriniai pinigai ir monetos šiuo metu sudaro vos tris procentus Švedijos ekonomikos.
Be abejo, kyla ir tam tikrų nesklandumų: „Yra miestų, kur išvis nebeįmanoma nueiti į banką ir gauti grynųjų“, – skundžiasi Curtas Perssonas, Švedijos pensininkų asociacijos pirmininkas. Pasak jo, tokia situacija nepatogi kaimiškose vietovėse gyvenantiems vyresnio amžiaus žmonėms, kurie neturi kreditinių kortelių arba nemoka jomis naudotis.
Be to, pereinant prie elektroninės bankininkystės, nors mažėja bankų plėšikų ir vagysčių, fiksuojama daugiau kibernetinių atakų, aktyvėja interneto sukčiai.
Vis dėlto specialistai pabrėžia, kad nenuginčijamas elektroninės bankininkystės privalumas – jos skaidrumas: visas operacijas atliekant internetu, šešėlinei ekonomikai klestėti daug sunkiau, nei atsiskaitant grynaisiais, kurių srautus sekti žymiai sunkiau.
Be to, naujausiomis technologijomis Švedijoje mielai naudojasi net ir tokios konservatyvios institucijos, kaip bažnyčia: Karlo Gustavo bažnyčios pietų Švedijoje vikaras neseniai įdiegė banko kortelių skaitytuvą, tad paaukoti norintys maldininkai jau ir čia gali apsieiti be grynųjų.