Lietuvos energetikai normaliai galės prisijungti prie Vakarų Europos sistemos dar labai negreit, perspėja „Lietuvos rytas“.
Nacionalinė energetikos strategija numato, kad Baltijos šalys turi kreiptis į Vakarų Europos perdavimo koordinavimo sąjungą (UCTE).
Ji turi sudaryti sąlygas Baltijos šalims prisijungti prie šios sąjungos darbui sinchroniniu režimu, kartu išlaikant jungtis su Rusijos sistemomis.
Prisijungimas prie UCTE reikštų, kad mūsų šalis ištrūktų iš Rytų energetikos sistemos zonos ir taptų Vakarų sistemos dalimi.
Tam reikėtų, kad linijos su Rusija ir Baltarusija turėtų nuolatinės srovės intarpus. Prieš tai Lietuvos energetikos sistema dar turi būti sujungta su Lenkija.
Tačiau energetikai skeptiškai vertina tokias galimybes, teigdami, kad tai yra milžiniškos investicijos, už kurias neaišku kas mokės.
Pasak „Lietuvos energijos“ vadovo Rymanto Juozaičio, ar reikia Lietuvai jungtis prie UCTE, turi atsakyti studija, kurią planuojama pradėti rengti kitais metais.
Pagal senus skaičiavimus Baltijos šalių prijungimas prie UCTE turėjo kainuoti apie 1,5 mlrd. ekiu (maždaug 6,7 mlrd. litų). Dabar kaina būtų kone dvigubai didesnė.
„Baltijos valstybės ir dabar gali dirbti atskirai nuo Rusijos energetikos sistemos, bet tai brangiai kainuoja. Atvirkščiai, daugelis šalių siekia turėti kuo daugiau sistemų – tada energijos tiekimas būtų patikimesnis.
Pačioje ES yra trys energetikos sistemos“, – sakė R.Juozaitis.
Seimas Vyriausybei yra rekomendavęs iki balandžio parengti priemonių, reikalingų Lietuvai prisijungti prie UCTE, planą.
Ketvirtadienį konservatorė Rasa Juknevičienė paprašė premjero Gedimino Kirkilo atsakyti, ar Lietuva jau yra pateikusi Europos Komisijai oficialią poziciją dėl įsitraukimo į UCTE.
Vyriausybės spaudos tarnyba pareiškė, kad Seimo narės susirūpinimas neturi pagrindo, esą ji nėra pakankamai įsigilinusi į reikalo esmę.
Nacionalinėje energetikos strategijoje numatoma kartu su Estija ir Latvija parengti suderintą Baltijos valstybių strategiją ir veiksmų planus, sprendžiant bendrus regionui svarbius energetikos uždavinius.
Strategija taip pat numato, kad iki 2015 metų bus įgyvendintos techninės priemonės, reikalingos Lietuvai prisijungti prie UCTE.