Rugsėjį bankrotų (lyginant su šių metų devynių mėnesių vidurkiu) ypač šoktelėjo kai kuriose šakose: pramonėje – vidutiniškai kas mėnesį buvo po 11 bankrotų, o spalį – net 22, transporte vidurkis buvo 10, o spalį - 20, administracinėje ir aptarnavimo veikloje šuolis nuo 2,8 iki 10 bankrotų, o kitoje fizinių asmenų aptarnavimo veikloje (taisymas, kirpyklos) spalį registruoti 7 bankrotai – tiek, kiek per visus devynis praėjusių metų mėnesius.
„Nemažai smulkių prekybos, maitinimo ir paslaugų įmonių neišlaiko konkurencijos, o rudenį paprastai pagausėja statybų įmonių bankrotų. Šį spalį, skirtingai nuo kitų mėnesių, padaugėjo bankrotų didžiuosiuose miestuose. Bankrotų skaičiaus padidėjimui įtakos turėjo kelios priežastys – daugiau bankrotų registruojama po teismų atostogų rugpjūtį, o viena iš bankrotų gausos priežasčių gali būti numatomi bankroto įstatymo pakeitimai, kai bankroto administratoriai bus parenkami pagal kitą tvarką,“ – pastebi UAB „Creditreform Lietuva“ direktorius Saulius Žilinskas. - „Keli artimiausi mėnesiai parodys, ar šis bankrotų šuolis buvo vienkartinis, ar tai dar vienas prastėjančios Lietuvos smulkaus verslo būklės pranašas.“
Iš šiemet bankrutuojančios statusą įgijusių 1093 įmonių 27% įsteigta iki 2000 metų, 27% - 2001-2005 metais, o 46% - po 2006 metų. Daugiau nei pusė bankrutuojančių statybos, automobilių remonto ir maitinimo įmonių įsteigta po 2006 metų. Tarp bankrutuojančių mažmeninės prekybos įmonių daugiau senesnių – 57% jų buvo įsteigta dar iki 2005 metų. Jaunesnės įmonės bankrutuoja dinamiškose prekybos šakose – pvz., net 70% bankrutuojančių drabužių, 53% statybinių medžiagų parduotuvių ir 62% gėrimų išparduotuvių įsteigta po 2006 metų. Tose šakose, kur vyksta verslo koncentracija, bankrutuoja senesnės įmonės – beveik visos bankrutavusios vaistinės ir degalinės įsteigtos iki 2000 metų.
Pagal geografinį požymį šių metų spalį, skirtingai nei ankstesniais metais, bankrutuojančių įmonių labiau daugėjo didmiesčiuose: Vilniuje vidutiniškai per sausį-rugsėjį buvo po 36 bankrotus, o spalį – net 64, Šiauliuose – 6 ir 16. Kituose miestuose spalio bankrotų šuolis, lyginant su 9 mėnesių vidurkiu, buvo nuosaikesnis: Kaune – nuo 13 iki 16, Klaipėdoje – nuo 10 iki 13, Panevėžyje – nuo 3 iki 5. Iš likusių 55 savivaldybių 42 savivaldybėse spalį bankrotų skaičius mažėjo arba bankrotų nebuvo išvis.