Per trisdešimtmetį Lietuvoje pasikeitė ne tik kelios valiutų, bet ir pensijų dydžiai. Pensininkė Valerija tikina, kad jos pensija per daugelį metų realiai sumažėjo. Gaunama suma nesiekia net vidutinės pensijos dydžio, o perskaičiuoti jos niekas nesiima. Vis tik „Sodra“ moteriai patarė dar kartą pas juos kreiptis ir žada, kad pensija bus perskaičiuota.
Skirtingos konsultacijos
Kretingiškė Valerija (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad 1992 metais jai buvo nustatyto antra invalidumo grupė ir paskirta invalidumo pensiją.
„Gavau tuo metu didžiausią invalidumo išmoką – 120 rublių. Netgi ją paskaičiavusi buhalterė sakė, kad mano pensija tikrai nemaža. Tačiau ta didžiausia pensija džiaugiausi vos vieną mėnesį, nes rublius labai greitai pakeitė „vagnorkės“. Vėliau jos virto litais, o šie eurais. Dabar man nebeišeina netgi vidutinė pensija. Šiuo metu gaunu našlės ir invalidumo pensijas – iš viso 350 eurų.
Dar kai gavau pensiją litais vykau į „Sodrą“ pasiteirauti, ar tikrai man tik tiek priklauso, kiek aš gaunu pinigų. Tačiau mane priėmusi specialistė tikino, kad turėčiau atvykti, kai sulauksiu pensinio amžiaus. Tada ji peržiūrės mano pensiją“, – pasakojo moteris.
Vėliau sulaukusi pensinio amžiaus Valerija vėl kreipėsi į „Sodrą“ ir sulaukė dvejopo atsakymo.
„Mane priėmė dvi darbuotojos. Viena tikino, kad mano pensija per maža ir ją reikia perskaičiuoti, o kita tikino, kad viskas gerai, gaunu kiek priklauso. Daugiau nebežinau, kur kreiptis. Negi niekas negali man perskaičiuoti pensijos?“ – klausė moteris.
Siūlo dar kartą kreiptis į „Sodrą“
„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas tikino, kad konkrečios situacijos pakomentuoti negali dėl asmens duomenų apsaugos reikalavimų.
Tačiau specialistas moteriai rekomendavo kreiptis elektroniniu paštu, telefonu ar parašyti paprastą laišką į „Sodrą“, kur jai bus pateikta išsami informacija apie jos asmeninę pensiją ir kaip ji apskaičiuota.
„Netekęs darbingumo invalidumo pensiją gaunantis žmogus, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus gali pasirinkti, kurią pensiją – senatvės ar invalidumo nori gauti. Įprastai renkamasi tą, kuri didesnė. Mokama tik viena pensija. Negalima gauti jų abiejų“, – aiškino S. Jarmalis.
Šiemet augo senatvės pensijos
„Sodra“ informuoja, kad 2021 metais socialinio draudimo pensijos didesnės 9,58 proc. nei pernai.
Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu šiemet siekia 440 eurų (pernai buvo 399 eurai), o vidutinė pensija – 415 eurų (pernai buvo 377 eurai). Kiekvieno gavėjo pensija ir jos augimas bus individualus, mat priklausys nuo asmens įgyto stažo ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus. Labiau augs daugiau stažo turinčių žmonių pensijos.
Socialinio draudimo pensijų gavėjams, gaunantiems pačias mažiausias pensijas, mokamos pensijų priemokos. Turinčiųjų būtinąjį stažą visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. Pernai jis siekė 257 eurus, o 2021 metais ūgtels iki 260 eurų.
Po pensijų indeksavimo kai kurie gyventojai gali gauti mažesnę priemoką. Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija pernai siekė 230 eurų ir buvo mažesnė nei 257 eurų, tad jis gaudavo ir 27 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams.
Po indeksavimo jo pensija 2021 metų sausį pasieks 250 eurų. Tuomet sausį gyventojas dar gaus 27 eurų priemoką už gruodį, o nuo vasario priemoka sieks 10 eurų, kad visa pensijų ir išmokų suma nebūtų mažesnė nei 260 eurų.
Priemokos sumažėjimą gali lemti ir kitos pensijų išmokos. Pavyzdžiui, jeigu gyventojui paskiriama našlių pensija, priemoka sumažėja arba gali būti išvis nebemokama, jeigu žmogaus pajamos, gavus našlių pensiją, perkopia 260 eurus. Kitąmet našlių pensijos bazinis dydis padidės iki 28,63 euro.
Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.