• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip ir kasmet, šiemet buvo indeksuotos senatvės pensijos ir kitos išmokos. Vis dėlto, jei pirmą šių metų mėnesį daugelis džiaugėsi gavę didesnes sumas, vasarį jos kai kam netikėtai sumažėjo.

Kaip ir kasmet, šiemet buvo indeksuotos senatvės pensijos ir kitos išmokos. Vis dėlto, jei pirmą šių metų mėnesį daugelis džiaugėsi gavę didesnes sumas, vasarį jos kai kam netikėtai sumažėjo.

REKLAMA

Portalas tv3.lt jau rašė, kad vasario mėnesį nemažai žmonių gavo mažesnes išmokas nei sausį. Šis straipsnis sulaukė didelio skaitytojų dėmesio ir daugybės komentarų.

Skaitytoja Angelė pasakojo taip ir nesupratusi, kodėl jai buvo nurėžti pinigai.

„Pasakykite, kodėl šį mėnesį gavau mažesnę pensiją. Jeigu ją jau pakėlėte, tai mokėkite kaip mokėjote sausį. Yra daug pasipiktinusių žmonių. Juk mano pensija – tai gaidžio ašara. Kodėl nemažinote tiems, kas gauna daugiau, paaiškinkite, prašau“, – guodėsi moteris.

Skaitytoja Stasė piktinosi, kad iš mažiausių pensijų pragyventi neįmanoma:

„Kas čia per skaičiavimai, kam erzinate žmones? Gal pensininkai jau nebe žmonės? Pabandykite, pone ministre, pragyventi už 260 eurų. Baikite tyčiotis!“

REKLAMA
REKLAMA

Panašiai galvoja ir skaitytoja Bronislava:

„Tos pensijos pernelyg mažos. Man tai pašalpa. Išdirbus beveik 42 metus. Ir kada jos padidės? Man atrodo tada, kai Seimo nariai bus pensininkai. Ką gi, nesulauksiu.“

REKLAMA

Tuo metu Violeta įsitikinusi, kad kalbos apie gerovės valstybę ir liks kalbomis:

„Vienas vargas su tomis pensijomis. Kažkokia nesąmonė. Kas gaudavo dideles pensijas tas gaus dar didesnes, o tie varguoliai, kurių pensija nesiekia 300 eurų, gaus dar mažesnes ir apie kokią gerovę galime kalbėti – kaip buvome ubagai taip ir liksime, ne mums sulaukti pagerėjimo.“

Pasak kalbintų specialistų, pagrindinė priežastis, kodėl daliai gyventojų vasarį pensijos uvo mažesnės, yra ta, kad sausio mėnesį (už praėjusį gruodį) buvo mokėtos didesnės priemokos mažiausias pensijas gaunantiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA

Esmė – sumažėjusi priemoka

„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis priminė, kad 2021 m. socialinio draudimo pensijos didėjo 9,58 proc.

Jo teigimu, gaunantiems pačias mažiausias pensijas, mokamos pensijų priemokos. Turinčiųjų būtinąjį stažą (dabar – 32 metai) visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. Pernai jis siekė 257 eurus, o šiemet – 260 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei būtinojo stažo žmogus nesukaupė, primokama mažiau. Tada priemokos dydis priklauso nuo turimo ir būtinojo stažo santykio“, – aiškino S. Jarmalis.

Jis patvirtino, kad po pensijų indeksavimo kai kurie gyventojai gali gauti mažesnę priemoką prie pensijos.

„Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija pernai siekė 230 eurų ir buvo mažesnė nei 257 eurų. Tad jis gaudavo ir 27 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams.

REKLAMA

Po indeksavimo jo pensija 2021 m. sausį pasiekė 250 eurų. Pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, tad jau sausį gyventojas gavo 250 eurų pensiją. Tuo metu priemokos mokamos už praėjusį mėnesį. Taigi, sausį gyventojas gavo priemoką už gruodį, kuri apskaičiuota pagal gruodžio mėnesio gaunamą pensiją ir siekė 27 eurus. Taigi sausį žmogus iš viso gavo 277 eurus“, – pasakojo S. Jarmalis.

Anot jo, vasario mėnesį toks gyventojas gavo padidėjusią pensiją – 250 eurų ir priemoką už sausio mėnesį, kuri siekia 10 eurų, kad visa pensijų ir išmokų suma nebūtų mažesnė nei 260 eurų.

REKLAMA

„Taigi, palyginti su sausiu gyventojas gavo mažesnę sumą, tačiau lyginant su 2020 m. gruodžiu ši suma padidėjo“, – aiškino vedėjas.

Gali lemti ir kitos priežastys

„Sodros“ atstovo teigimu, priemokos sumažėjimą gali lemti ir kitos pensijų išmokos. Pavyzdžiui, jeigu gyventojui paskiriama našlių pensija, priemoka sumažėja arba gali būti išvis nebemokama, jeigu žmogaus pajamos, gavus našlių pensiją, perkopia 260 eurų. Šiemet našlių pensijos bazinis dydis padidėjo iki 28,63 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurių gyventojų pensijos ne tik bus indeksuotos nuo sausio, tačiau ir atnaujinamos. Šių pokyčių sulauks tie pensininkai ir neįgalieji, kurie praeitais metais dirbo ir mokėjo pensijų socialinio draudimo įmokas.

Daugumai tokių gavėjų pensijos didės dėl papildomai įgyto stažo ir apskaitos vienetų. Kiek padidės dirbusio pensininko ar neįgaliojo pensija, priklausys nuo darbo pajamų ir sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų“, – komentavo S. Jarmalis.

REKLAMA

Jis patikino, kad mažų pensijų gavėjams, kurių pensija (ar kelių gaunamų pensijų suma) po atnaujinimo neviršys 260 eurų, ir toliau bus mokamos pensijų priemokos.

Vienos – už einamąjį, kitos – už praėjusį mėnesį

Paklausta, kodėl vienos išmokos ar priemokos mokamos už einamąjį mėnesį, o kitos – už praėjusį, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė, informavo:

REKLAMA

„Už praėjusį mėnesį mokamos išankstinės pensijos, šalpos pensijos ir pensijų priemokos, nes jų mokėjimui yra papildomų sąlygų, susijusių su įdarbinimu, kitų pajamų  ar pensijų gavimu.

Tos socialinio draudimo pensijos, kurioms įdarbinimo faktas, kitų pensijų ar pajamų gavimas įtakos neturi, mokamos už einamąjį mėnesį.“

Anot vedėjos, kitos trumpalaikės socialinio draudimo išmokos  yra skiriamos ir pervedamos į gyventojų sąskaitas per nustatytą terminą nuo kreipimosi dėl išmokos dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esą konkretūs išmokų skyrimo ir mokėjimo terminai yra apibrėžti atitinkamuose Vyriausybės nutarimuose.

„Sodros“ duomenimis, praėjusį gruodį vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą buvo 400 eurų, o neturint būtinojo stažo – 210 eurų.

Senatvės pensijos šiuo metu mokamos 616 tūkst. gyventojų, našlių ir našlaičių – 240 tūkst., o netekto darbingumo – 128 tūkst. Lietuvos gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų