• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 14 d. Eltoje surengtoje diskusijoje „Tarptautinis valiutos fondas: bankrotas ar išsigelbėjimas Lietuvai?“ mėginta ieškoti atsakymų, kokios galėtų būti šalies skolinimosi galimybės sprendžiant ekonominės krizės problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Svečias iš Latvijos ekonomistas Dmitrijus Smirnovas dalijosi karčia šalies patirtimi, kurios skonis jaučiasi šaliai pasiskolinus iš TVF. Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo atstovai ragino atsakyti į klausimus, ar tikrai nėra galimybių išvengti skolinimosi iš TVF išnaudojant galimybes šalyje, ar gali būti, kad Lietuva yra verčiama skolintis ir pabrėžė, kad skolintis galima tik verslui gaivinti, o ne vartojimui.

REKLAMA

Žalgirio judėjimo atstovai pažymėjo, kad diskusija dėl skolinimosi turi vykti ne siauruose rėmuose, o gerokai platesniame kontekste, apgalvojus visus niuansus, kas, kada ir kokiomis sąlygomis tuos pinigus grąžins, kam pinigai bus vartojami.

D. Smirnovas kritikavo savo valdžią, kad nėra pakankamai informacijos, kam tiksliai naudojami pinigai, ir kad apie 1 mlrd. eurų buvo nukreipta privačiam „Parex“ bankui gelbėti. Jis patarė visas paskolas iš esmės nukreipti į gamybą, ypač eksportui skirtos produkcijos, o Lietuva, anot jo, gavusi 5 mlrd. eurų paskolą, geriausiai ją investuotų, jei skirtų naujos atominės elektrinės statybai.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei žmogus nori paimti paskolą, prieš tai jis turi atsakyti į klausimą, iš  kokių lėšų bus padengta ši paskola. Pas mus susiformavo vartojimo psichologija, kuri ir sukėlė finansų krizę. Iš ko Vyriausybė grąžins TVF kreditą, jei jis bus imamas tik tam, kad būtų galima užkimšti biudžeto deficito skylę, – tai yra tiesus kelias į valstybės bankrotą“, – pabrėžė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę su vizitu Lietuvoje viešėjęs Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis didelio entuziazmo dėl TVF paskolos poveikio šalies ekonomikai irgi nerodė. Latvija yra gavusi 7,5 mlrd. eurų TVF paskolą ir dabar numato didelį biudžeto mažinimą, kad galėtų iš jos užsitikrinti eilinę įmokos porciją.

REKLAMA

Diskusijai vadovavęs Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo atstovas Audrius Butkevičius siūlė atsakyti ir į klausimą, kur Lietuva turėtų dėti pasiskolintus milijardus, nes dabar skolinami pinigai nestimuliuoja šalies ekonomikos.

Žalgirio judėjimo atstovas Rolandas Paulauskas ragino keisti patį požiūrį ir mąstymą, esą jo pats faktas, skolinsis Lietuva iš TVF, ar ne – nejaudina. Jo teigimu, „šaliai reikia pačiai tvarkytis, Lietuvos bankui išleisti litų emisiją, taip pat įsteigti valstybinį komercinį banką, kuris išduotų paskolas geresnėmis sąlygomis, o palūkanos iškeliautų ne į Skandinaviją, o liktų Lietuvoje. Aišku, minėtame banke visos valstybinės įmonės turėtų atidaryti savo sąskaitas“.

REKLAMA

Dabar, pasak R. Paulausko, žaidžiama pagal pasaulinės finansų sistemos, kuri bankrutuoja, taisykles, ir žaidžiama pažymėtomis kortomis. Jis kritikavo egoistinius TVF interesus, pabrėžė, kad nėra nė vienos pinigų iš fondo pasiskolinusios šalies sėkmės istorijos.

„Kodėl neemituojame lito? Turim atsargų, gal jas panaudoti?“ - kritikuodamas, kad nei pozicija, nei opozicija nekelia esminių klausimų sakė R. Paulauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų frakcija Seime siūlo Andriaus Kubiliaus Vyriausybei kuo skubiai išsiaiškinti galimo Lietuvos skolinimosi iš Tarptautinio valiutos fondo sąlygas. Anot jų, po Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalių lyderių susitikimo Londone padėtis pasikeitė – TVF lengvina skolinimo sąlygas, be to, pigesnes paskolas galbūt būtų galima nukreipti ne tik valstybės finansų skylėms užlopyti, bet ir verslui skatinti.

REKLAMA

Anot Juozo Oleko, Lietuva turėtų aiškintis ir pasinaudoti visomis galimomis alternatyvomis, nes dabartinis biudžeto patikslinimas mažinant jo išlaidas 3,3 mlrd. litų stipriai pablogina daugelio žmonių socialines sąlygas, iš verslo atima investicijas.

„Vyriausybė turėtų pradėti tartis su TVF dėl galimų skolinimosi sąlygų. Kuo mes labiau reikiamu metu pasiskolinsime, tuo greičiau pasveiksime. Dabar diskutuojame dėl švelnesnių sąlygų. Mums reikėtų skolą atiduoti, kai būsime stipresni“, – aiškino parlamentaras. Jo nuomone, tokia galima paskola galbūt būtų ir alternatyva dabartiniam brangiam skolinimuisi, be to, jis kritikavo Vyriausybę, kad delsia išleisti iždo vekselius ir pasiskolinti iš gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų